Autor Tema: "trebaju mi malo bolje slike, ako moze malo da zamuti pozadinu" i susret sa dslr  (Pročitano 3521 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
"trebaju mi malo bolje slike, ako moze malo da zamuti pozadinu" i susret sa dslr
« poslato: Novembar 09, 2020, 01:53:29 pre podne »
imam par drugara koji su postavili ovo pitanje vec vise puta i posto sam im ja jedini koji u okruzenju ima neku profi opremu nekako su se zakacili za mene da im kazem sta da kupe ... svi su do sada fotkali iskljucivo mobilnim telefonima i svi imaju realnu potrebu za malo boljim fotkama (prave neke stvarcice koje bi vredelo malo bolje fotnuti, malo blog, malo fb ..) i ja sam resio da im izadjem u susret tako sto sam im dao svima na mesec dana 350D + 18-55 i 450D + 18-200 i canon m2 i sony nex3 .. izgubio sa svakim dva puta po 3h da im pokazem osnovne stvari i pustio ih na mesec/dva ... SVI su se vratili sa istom pricom - kupicu ja bolji telefon, nije ovo za mene ... novi androidi i iphone-i umeju i da zamute pozadinu (programski, ne opticki, al koga bole uvo), imaju odvojeno wide tele i normalan lens, imaju raw, ozbiljne alate za obradu fotki direkt na telefonu .. novi gejfon cak ima i lidar ..

sve u svemu, moj zakljucak, svi ovi koji bi da sad prvi put kupe dslr/milc da bi "pravili bolje fotke" u stvari nisu kandidati za dslr/milc
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: "trebaju mi malo bolje slike, ako moze malo da zamuti pozadinu" i susret sa dslr
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2020, 04:02:30 posle podne »
Pa u pravu si. Za potrebe većine koji žele instat rezultat i koji skupljaju lajkove na društvenim mrežama, telefon sa dobrom kamerom im završava posao. Ljudi ne žele da se malo pomuče oko fotografisanja, da razumiju i nauče osnove ili malo više od tog.
Na ličnom primjeru sam se uvjerio da dobru fotografiju, koja nije samo puko ispucavanje fotki (snepšotova) nije dovoljan samo dobar aparat. Nego dobar mora biti i onaj ko upravlja istim.
Iako velika većina mojih fotki je dovoljno dobra za moje lične albume, ja i dalje volim taj osjećaj kad držim svoj dslr aparat i radim "namještanje" uslova za bolju fotografiju.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: "trebaju mi malo bolje slike, ako moze malo da zamuti pozadinu" i susret sa dslr
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2020, 04:43:00 posle podne »
Ljudi ne žele da se malo pomuče oko fotografisanja, da razumiju i nauče osnove ili malo više od tog.

ma vidi, hoce oni ... iscimaju se ljudi bas dosta, probaju da uce, zovu 5-6 puta da im ponovo objasnim kako sta oko ovoga i onoga, procitaju po knjigu, pogledaju brdo YT videa ali na kraju shvate da cak i kada nauce kako bi mogli sa dslr-om da dobiju to sto zele to prosto nije za njih, nikad nemaju dslr sa sobom, ideja da imaju 5 objektiva im je u stvari strasna, i na kraju svi skontaju da je to previse cimanja za ono sto dobiju / sta im treba .... kada se istrce i puknu 500-1000eur onda se teraju da nose aparat sa sobom i lazu sami sebe da je to to, ali kada dobiju ovako na mesec/dva/tri dzaba da se igraju... po ovome sto sam video 100% njih odustanu .. realno, za cenu loseg tela i 3 osrednja objektiva mozes da kupis telefon sa mega mogucnostima fotkanja... nije ni blizu dslr-a ali za te ljude dovoljno a "bang for the buck" i "izlaz u odnosu na kolicinu drndanja i potrebnog znanja" je na strani telefona

Na ličnom primjeru sam se uvjerio da dobru fotografiju, koja nije samo puko ispucavanje fotki (snepšotova) nije dovoljan samo dobar aparat. Nego dobar mora biti i onaj ko upravlja istim.
Iako velika većina mojih fotki je dovoljno dobra za moje lične albume, ja i dalje volim taj osjećaj kad držim svoj dslr aparat i radim "namještanje" uslova za bolju fotografiju.
ja kupujem sve bolje i bolje i vece i vece i skuplje i skuplje nadajuci da cu uspeti da kompenzujem tog sto upravlja opremom :D .. a "osecaj kad namestam", iskreno, kupio bi jos skuplji ako bi imao mod za "napravi mi do jaja fotku ja cu samo stisnem dugme" :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: "trebaju mi malo bolje slike, ako moze malo da zamuti pozadinu" i susret sa dslr
« Odgovor #3 poslato: Novembar 09, 2020, 05:40:45 posle podne »
Pa mislim da to što neće da nose opremu sa sobom (aparat i objektive) odvaja takve ljude od fotografa. Da mi se ko ne uvrijedi ali ja tako vidim fotografe. Sebe neđe vidim kao hobistu.
Ko zna, što sve izmišljaju možda i naprave taj tvoj omiljeni mod , samo stisni dugme:))

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: "trebaju mi malo bolje slike, ako moze malo da zamuti pozadinu" i susret sa dslr
« Odgovor #4 poslato: Novembar 09, 2020, 10:04:56 posle podne »
Pa mislim da to što neće da nose opremu sa sobom (aparat i objektive) odvaja takve ljude od fotografa.

Odlično rečeno!
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: "trebaju mi malo bolje slike, ako moze malo da zamuti pozadinu" i susret sa dslr
« Odgovor #5 poslato: Novembar 10, 2020, 07:51:09 pre podne »
Pa mislim da to što neće da nose opremu sa sobom (aparat i objektive) odvaja takve ljude od fotografa

absolutno, ali je fora u tome sto dok ne uzmu aparat na mesec dva svi misle da bi nosili isti svuda sa sobom, i onda ako pljunu pare onda se i tripuju pa ga nose, ali kad im das ovako da probaju sami bedza vrlo brzo shvate da cak i za to fotkanje sto imaju potrebu da fotkaju svoje proizvode (znaci ne mora da nose aparat sa sobom), cak i za to im je "cimanje" ... mobilajzeri u srednjoj cenovnoj klasi su vec dobacili do "bezobrazno kvalitetnih foto mogucnosti" za prosecnog hobistu :)


Ko zna, što sve izmišljaju možda i naprave taj tvoj omiljeni mod , samo stisni dugme:))

radi se na tome :D
https://www.kickstarter.com/projects/2092430307/arsenal-the-intelligent-camera-assistant-0/
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu