Autor Tema: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv  (Pročitano 4096 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mr D

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« poslato: Avgust 01, 2020, 09:33:48 posle podne »
Zdravo,

Ja sam fotograf amater, koji voli da putuje ili planinari sa porodicom - te foto aparat uglavnom koristim kada sam na odmoru. Uglavnom fotografišem prirodu (pejzaži, vodopadi i sl), mesta koja posećujemo (gradska jezgra, crkve/manastiri), a ponekad i neke urbane situacije.
Video skoro nikad nisam koristio.

Godinama sam imao Canon 450D, a pre 3 godine sam prešao na 70D.

Od objektiva trenutno koristim:
Canon EF 50mm 1:1.4
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM
Canon EF-S 18-135mm 1:3.5-5.6 IS STM

Prvi koristim uglavnom za portrete, ima lep bokeh i ispunjava moja očekivanja.
Drugi koristim svuda gde je potreban širi ugao, prilično sam zadovoljan kvalitetom iznad 12mm i za fotografisanje vodenih površina sa polarizacionim filterom.
Treći mi je all round i najviše stoji na telu. Njime nisam u potpunosti zadovoljan, naročito kada poredim fotografije sa fiksnim 50mm gde zaostaje u svemu (oštrina, boja, bokeh)... pa sada razmišljam da ga zamenim nečim kvalitetnijim, makar i po cenu manjeg zum opsega. Za to mi je potreban savet nekog ko o temi zna više od mene (a takvih je dosta).

(Svojevremeno sam imao i Canon EF 70-200mm f/4L USM, bio sam zadovoljan rezultatima... ali sam ga na kraju prodao, jer sam ga premalo koristio).

Razmatram kupovinu očuvanog polovnog objektiva. Prvenstveno imam na umu sledeće:
Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
Sigma 17-50 f/2.8 EX DC OS HSM
Canon 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM
Canon EF 24-105mm f/4L IS USM

Prva dva su mi verovatno prektratki na zum strani, mada bih mogao ići i na njih ukoliko kvalitet fotografije to opravdava.

Koji od njih bi vi uzeli u mojoj situaciji?
Molim za savet/iskustva.

Unapred hvala!




Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #1 poslato: Avgust 01, 2020, 11:41:49 posle podne »
Prvi ti je ozbiljan objektiv u svakom pogledu, mana je mozda velicina ako je to uopste mana...a spomenuh li ja cenu?... :)
Ovaj drugi objektiv neznatno zaostaje za prvim ali je zato dosta cenovno povoljniji.
Treći ima nesto losiju blendu od prva dva ali zato mu je raspon fenomenalan za all araund... Mozda je ovo i najbolje resenje.
Zadnji ti je najbolje izrade i to je FF objektiv i isplati se takodje uzeti ga ako ces jednog dana preci na FF. Takodje ima dobar raspon i nesto losiju blendu nego prva dva. S obzirom da vec imas sirokougaoni objektiv za pejzaze, o njemu bi i te kako bilo mudro razmisliti.

Okreni prevrni, sta god da uzmes teoretski ce se moci odbraniti kao dobro resenje..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Mr D

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #2 poslato: Avgust 02, 2020, 11:24:26 pre podne »
Argon,

Hvala na komentarima!
Nisim mi baš pomogao da se odlučim  :) , ali si pokazao da razmišljam u pravom smeru. 

Pošto deluje da sve njih mogu da priuštim (polovne, cene se kreću otprilike u opsegu 300 do 450 evra) za dobar primerak, možda bi pravo pitanje bilo -  koji od njih daje najkvalitetnije rezultate, tj. najbolji kvalitet slike. Pretpostavljam da je to poslednji... i da iako je FF, možda je najbolje rešenje za ono što tražim...

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #3 poslato: Avgust 02, 2020, 02:05:03 posle podne »
najbolji rezultat na canon cropu ce ti dati objektivi optimizovani za crop senzor, i to ovi iz canon tabora.
dakle br 1 i br 3... a tu je sad pitanje blenda ili raspon.

evo ti jedan sajt...  ;)

https://www.opticallimits.com/canon-eos
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Mr D

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #4 poslato: Avgust 05, 2020, 05:41:18 posle podne »
"najbolji rezultat na canon cropu ce ti dati objektivi optimizovani za crop senzor"
Ovo je novost za mene.

Nekako sam uvek mislio da je problem korišćenja FF objektiva na krop telu samo cena... te da su FF bolji što se tiče kvaliteta slike, pošto na kropu koriste samo centralni deo obejktiva (sweet spot), a izbegavaju rubne oblasti koje i jesu problematične. Zato sam i ubacio 24-105 u kandidate... i najviše se i dvoumio između 15-85 i 24-105.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #5 poslato: Avgust 05, 2020, 08:04:26 posle podne »
Lepo si primetio da FF objektivi koriste samo taj centralni deo kada je u pitanju crop senzor, medjutim pitnje je i sta se desava sa svetlom koje udje u onaj ostatak objektiva a koje ne pada na senzor nego završi negde bestraga...

Postaviću ti opet neki snimak iz vremena dok me je to zanimalo ( jedva ga pronadjoh :) )
Pa ako ti se da ti pogledaj..

https://www.youtube.com/watch?list=PLBE338967F8DB7F2A&time_continue=6&v=YDbUIfB5YUc&feature=emb_logo


« Poslednja izmena: Avgust 05, 2020, 08:07:03 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Mr D

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #6 poslato: Avgust 05, 2020, 10:13:30 posle podne »
Sa zadovoljstvom odgledao. Hvala!

Sada je jasno.
U tom slučaju, tražim dobar 15-85.

Pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #7 poslato: Avgust 06, 2020, 02:31:31 pre podne »
@Argon stari druže
Znam da ti naginješ ka Canonu 17-55 jer si ga imao i super te je služio.
Ja isto tako ka ovoj Sigmi 17-50  ;)  Objektiv ubiwa kako radi (na 80D)!
Raspon jeste ponekad problem, ali zato sve ostalo je jako dobro.
Dok nisam imao tu Sigmu, 18-135 STM je bio najčešće na telu.

Ipak moram reći da dok sam imao 70D, ta Sigma se baš nije volela sa AF-om nikako.
Ustvari jedna serija 70D je imala problem sa AF-om. Bilo je grešaka i sa Canon objektivima, ali manjih.
U pitanju je nekonzistentan fokus koji nisam imao na 700D sa istim tim objektivima.

Moja preporuka je da ipak juriš dobru blendu, a pretpostavljam da ćeš sa Canon objektivima imati manju šansu za problem.
Ako ti Sigma radi posao, svakako moja preporuka za nju. Imaš i Sigmu 17-70 f2,8-4, mada nemam iskustva sa njom, ali ne verujem da je loša.

P.S. Dva puta sam išao logikom da menjam telo umesto objektiv(e) i pokazalo se veoma uspešno u oba slučaja. 


Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Molim savet - preporuka za putni APS-C objektiv
« Odgovor #8 poslato: Avgust 09, 2020, 01:40:29 posle podne »
Spram objektiva koje imas ja ne vidim razlog kupovine bilo kog od navedenih objektiva koje razmatras za kupovinu.
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art