Autor Tema: Stari i novi objektivi  (Pročitano 3939 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Stari i novi objektivi
« poslato: Novembar 17, 2019, 11:14:36 posle podne »
Ovu temu nikada nigde nisam našao, ni kod nas niti na stranim komentarima, ali čini mi se da zaslužuje bar razmatranje.
Radi se o upoređenju (ja ću se zadržati na Canonovim objektivima) starih i novih izvedbi.
Konkretno, koristio sam neko vreme prastari 17-85, dok nisam sakupio pare za 15-85.
Ovaj stari je FF, ovaj novi je EF-S.
Ono što mi je žao što sam praktično u istom danu ostao bez starog kad sam nabavio novi, a sada vidim da je trebalo da ga zadržim neko vreme i istestiram ponešto.
Pre svega, stari objektiv ima mnogo manje tehničkih mogućnosti oko AF i kao takav radio je besprekorno, oštrio je uglavnom ono što sam hteo i tek kada sam prešao na novi objektiv, shvatio sam kolike sve mogućnosti daje ovaj novi canonov AF od 45 tačaka. Najednom je sa istim opcijama aparata obejktiv počeo da naskače na neke listiće i grane sa strane, da po nekom svom algoritmu procenjuje šta će da oštri i nekoliko dana me baš sve to nerviralo, čak sam i postavio pitanje na testu 77d... OK, sad se to sredilo, ukrotio sam taj prepametni AF da ne bude toliko kreativan.
Ali sasvim je sigurno da su mogućnosti EF-S mnogo veće pa samim tim i treba opreznije s njim.

Takođe, opet ne mogu baš direktno da proverim, ali 17-85 koji je bio FF davao je optički bolju sliku od kraja do kraja jer je inače konstruisan za lajka format koji je poprilično veći od EF-S senzora pa samim tim u tom krop delu gotovo da nema nikakvih aberacija, iskrivljenja , vinjetiranja i ostalih anomalija.

Ima još jedna stvar, a to je DOF... zakleo bih se da je FF imao veći DOF na istim vrednostima blende što je možda rezultat oblika dijafragme. Ne znam. Nisam uopšte očekivao da će mi se pojaviti ovoliko razlike između dva naoko vrlo slična stakla i što je najgore, prednost nije na ovom EF-S iako je noviji. Možda tek treba da se navniknem i prilagodim novim okolnostima, ali svakako nameravam da u nekom trenutku napravim detaljno istraživanje u ovom smeru, paralelno snimanje raznih stvari u istom trenutku na istom aparatu pod istim parametrima, pa onda analiza.

Suština ovog posta je da ti prastari FF objektivi uopšte nisu za lako odbacivanje i zamenu novim izvedbama. Probati, proveriti, proceniti...