Autor Tema: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata  (Pročitano 5298 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Fet

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« poslato: Maj 02, 2019, 01:23:18 posle podne »
Pozdrav svima.

Pre svega se nadam da sam postavio temu u pravom podforumu, a ako nisam onda molim moderatora da je prebaci.
O sebi ću reći da sam gotovo potpuni amater što se fotografije tiče, tako da sve što iznesem vezano za nedostatke trenutnog fotoaparata možda i nije do njega, nego je do mene i tehnike koju nemam.

Trenutno imam Canon S95 (~ godinu dana) koji mi je prvi ozbiljniji fotoaparat, i nemam zamerke što se tiče kvaliteta fotografije (bar za moje standarde), i funkcija, ali ima sledeće mane:
-loše praćenje fokusiranog objekta/subjekta (fotografisanje ljudi ili dece u pokretuje gotovo nemoguće),
-malo sporiji fokus,
-mali fps (kod fotografije).
-ne mogu da stavim ND filter (mogu DIY varijantama)
Još jednom kažem, moguće da je ovo sve do mene. Primam kritike.

Iz navedenih razloga sam razmišljao da pređem na neki ozbiljniji fotoaparat sa izmenjivim objektivom (DSLR ili MILC) jer koliko sam shvatio gotovo nijedan (napredni) kompaktni aparat nema dobro AF praćenje.
Budžet bi bio 150-200e, za tu cenu mi je najviše zapao za oko Canon 450D uglavnom sa 18-55 kit objektivom. Gledao sam i mirrorless, ali su uglavnom dosta skuplji i ponuda je manja.

Ovde vi stupate na scenu, da mi pomognete u izboru ili da me ubedite da odustanem od svega dok još ne napredujem.


Hvala.

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #1 poslato: Maj 02, 2019, 10:36:16 posle podne »
Kit objektiv 18-55 sa IS - mnogo bolji a neznatno skuplji.
Od tela imas 450 ii 550 za buzdet ali ima i 40D i 50D koji su prilicno bolje sprave  /npr https://www.kupujemprodajem.com/Foto/Digitalni-fotoaparati-DSLR-i-mirrorless/Canon-50D-TOP-Stanje-GARANCIJA-74624871-oglas.htm?filter_id=277580678 /

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #2 poslato: Maj 03, 2019, 12:48:42 pre podne »
Od svih pobrojanih problema, najveći je fokusiranje dece.
Ne očekuj čuda od modela 400D do 600D u tom smislu iako se mogu postići lepi rezultati. Takođe ni objektiv 18-55 IS ne spada u šampione u bilo kojoj kategoriji.
Dvocifrena tela imaju većeg smisla, kao što je kolega predložio.
S' druge strane fokus u telima od 650D pa na dalje i 60D je dosta unapređen, ali su ta tela van planiranog budžeta.
Ne znam kakva je situacija sa nekim MILC-ovima.
Svakako je najbolje da probaš neki aparat ako možeš (znaš nekoga ko ima) pa da se lično uveriš da li ćeš dobiti ono što očekuješ.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #3 poslato: Maj 03, 2019, 01:11:13 pre podne »
S' druge strane fokus u telima od 650D pa na dalje i 60D je dosta unapređen, ali su ta tela van planiranog budžeta.

Greškom sam gore napisao 60D umesto 50D, a ne mogu više da ispravim. I sa 50D ne ostaje ti novaca za objektiv  :(
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #4 poslato: Maj 03, 2019, 10:14:59 pre podne »
50D je vrhunski aparat, uz ML kida koliko lepo radi ... ali ..

Citat
-loše praćenje fokusiranog objekta/subjekta (fotografisanje ljudi ili dece u pokretuje gotovo nemoguće),

ovo ce svakako raditi bolje od S95 ali daleeeeeeeeeeko da ce resiti problem ... fotkanje dece vec kad propuze postane uzasno tesko a kad protrce gotovo nemoguce sa 50D .. (a nije mi se ni 60D nesto pokazao), realno najbolje sto sam ja uspeo sa 50D je da na ML namestim trap fokus i onda da aparat sam slika kada nesto (dete) udje u fokus.. inace ono kao da juris decu.. plac majke bozije .. nebo i zemlja u odnosu na S95 ali i dalje ne bas dovoljno dobro po meni... svakako za fotkanje dece obavezno namesti back focus dugme i servo

sto se tice
Citat
-malo sporiji fokus,
-mali fps (kod fotografije).
-ne mogu da stavim ND filter (mogu DIY varijantama)

svakako je mnogo brzi fokus ali to zavisi i od objektiva ne samo od aparata ..

fps !?! snimaj video jbg ako hoces veliki fps :D sa ML na 50D mozes da snimas raw video bez zvuka,

nd filter ... ja kupio nekoliko komada ali mi se pravljenje vise fotki pa slaganje istih pokazalo kao mnogo bolje resenje od nd filtera :D tako da probaj to .. npr: https://www.youtube.com/watch?v=vFxAyWlioyE ili https://www.youtube.com/watch?v=YcZkCnPs45s

50D svakako mega do jaja aparat za te pare, i obavezno mu turi ML ... mada 60D ili 60Da su topla preporuka a nalete za skroz ok pare, npr https://www.kupujemprodajem.com/Foto/Digitalni-fotoaparati-DSLR-i-mirrorless/Canon-60D-Telo-17-000-okidanja-TOP-Stanje-GARANCIJA-72365427-oglas.htm?filter_id=156413081 (270E)

tako da po meni do 300e 60D ili do 220e 50D ti je vrh odabir i realno najmanje sto treba da gledas

obzirom na 200e budzet, ja bi uzeo 50D i neki najjeftiniji objektiv koji nadjes (npr https://www.kupujemprodajem.com/Foto/Objektivi-sociva-i-durbini/35-80-4-5-6-AF-Canon-zoom-lens-EF-76775537-oglas.htm ) , pa onda sacekas malo i skupis pare za jedan lpastik fantastik (100eur)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #5 poslato: Maj 03, 2019, 03:03:39 posle podne »
Slicno nesto I ja trazim (budzet za telo mi je do 350e), pa da ostena za jedan objektiv za pocetak.Moze I jeftinije pa ce biti onda I za dva objektiva ili jedna bolji.
Aparat treba da sluzi za fotkanje porodice, neke setnje I odmor.
za pocetak bi uzeo 50mm 1.8 a posle bi video.

Ja se razmisljam izmedju 60d I 7d koji su slicnih para bas kod prodavca gore postavljenog linka sa tim da je 7d dota vise presao

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #6 poslato: Maj 04, 2019, 01:34:43 pre podne »
@drdekzar
Po meni bolje 60D. Manji je i lakši, a i ima nešto veći i pokretni ekran. 7D je ozbiljna mašina, ali nije za šetnje i odmor. Kvalitet slike je isti.
Ako ti nije bitno ono što donosi klasa dvocifrenih tela, bolje uzmi 650D ili 700D. Dobićeš isti AF i shutter kao na 60D, ali live view i video fokus će biti vrlo upotrebljivi, ekran na dodir, bolji jpeg, dosta više opcija za obične korisnike... Ovo pišem jer u tim porodičnim varijantama bude situacija da nekom daš aparat da slika, a sa 650D i novijim će svako moći da slika bez da se gubi. 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #7 poslato: Maj 05, 2019, 07:35:16 posle podne »
Pazario danas Canon 60d i 50mm 1.8 sad gledam da uzmem neki zoom

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #8 poslato: Maj 06, 2019, 09:25:51 pre podne »
Cestitke, dobar izbor !  ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Fet

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #9 poslato: Maj 06, 2019, 02:07:33 posle podne »
Pre svega hvala svima koji su se javili.

Nakon malo gledanja razlika između XXD i XXXD serije, shvatam da mi se ova prva više sviđa, najviše iz razloga što ima više dugmića pa ne bih morao da ulazim u meni često. Ono što mi se recimo više sviđa kod XXXD serije je to što i stariji modeli imaju podršku za snimanje videa (mada to baš retko koristim) i što jeftiniji modeli imaju pokretljivi ekran.
Što se razlike u veličini tiče, to mi nije problem, čak mislim i da bi mi odgovaralo pošto imam veće šake. Veća razlika bi bila neki mirrorless umesto DSLR-a ako postoji išta u tom cenovnom rangu.

Nažalost, nemam nikoga ko ima neki ozbiljniji fotoaparat pa da mogu da se igram i vidim šta mi odgovara.

Budžet sam stavio okvirno, jer sam recimo toliko spreman da dam za nešto a da ne žalim mnogo ako se ne pronađem u materiji pa mi fotoaparat više stoji nego što se koristi. Ako ga budem koristio mislim da neće biti problem da kasnije kupim neko bolje telo.
Ukoliko su najveće razlike vezane za kvalitet fotografije između recino 40D i 60D samo u MP (mislim da mi nije bitno) i ISO (ne znam koliko mi je bitno), onda bih pre uzeo jeftiniji model u ovom trenutku. Ukoliko mislite da se ne isplati uzimati išta u ovom cenovnom rangu, onda ću sačekati ili ću povećati budžet.
Gledao sam po stranim sajtovima, i ima 60D po ceni ~180e sa 15-20k okidanja (ako je to tačno) što je super cena, ali bih opet pre uzeo neko starije telo i bolji objektiv nego obrnuto.

Da li live view na DSLR-u izgleda/radi isto kao i na kompaktnim aparatima, i da li je sporiji nego kada se fotografiše preko tražila?

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #10 poslato: Maj 06, 2019, 04:00:45 posle podne »
@fet....nije sada što ja imam Canon 60D pa da te nagovaram, ali.....60D je noviji od 40D, onda 40D ima maksimalni ISO (koliko se sjećam) do 1600, stariji senzor......60D ide max ISO do 12800, mada nikad nećeš na max fotkati, razumije se, ali recimo agencija mi prima slike kad je ISO oko 4000, a taj veći ISO mnogo znači, pogotovo u tamnijim prostorima, na koncertima, na sportskim desavanjima, gdje nećeš moći upotrebljavati blic.....osim toga 60D ima isti senzor kao i 7D, a i otporan je na vremenske neprilike(laganija kiša)......ja sam prezadovoljan sa svojim Canon 60D, i da imam sada više para ne bih kupovao drugo tijelo, možda neki objektiv, ali aparat-ne.   ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #11 poslato: Maj 06, 2019, 05:52:36 posle podne »
Razmisljam sad neki Zoom objektiv da uzmem za Canon 60d, sta tu prelazete.Primetio sam ranije na Fuji da sam najcesce koristio objektiv 50mm-230mm i da volim dosta da fotkam ljude/situacije kako da kazem sa strane (da me ljudi ne vide).

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #12 poslato: Maj 06, 2019, 06:50:39 posle podne »
Razmisljam sad neki Zoom objektiv da uzmem za Canon 60d, sta tu prelazete.Primetio sam ranije na Fuji da sam najcesce koristio objektiv 50mm-230mm i da volim dosta da fotkam ljude/situacije kako da kazem sa strane (da me ljudi ne vide).
ako nije neki veliki zum, ja bih uzeo samo sa dobrom blendom, za sada planiram uzet Tamrona 17-50mm f2.8.......samo od sad kupujem sa velikom blendom-cijelom duzinom, imam ovaj Canon 18-135mm f3.5-5.6 i nisam nesto zadovoljan, znaci samo gledat sa što većom blendom cijelom dužinom.....aBd jednog dana i Canon 70-200mm f2.8.......
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko kupovine ozbiljnijeg fotoaparata
« Odgovor #13 poslato: Maj 07, 2019, 11:40:36 pre podne »
Razmisljam, voleo bi da uzmem 10-18 i neki zoom veci 55-250 ili ako iznenadi neki novac Canon 70-200 F4 L