Autor Tema: 750 ili 810?  (Pročitano 3271 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
750 ili 810?
« poslato: Mart 13, 2019, 03:39:47 posle podne »
Potrebna mala dopuna alata ali sam u dilemi izmedju 750 i 810.
Razlike znam i skoro sam odlucio uzeti 810 ali me interesuje tvrdnja pojedinih fotografa da su fokus i ISO osetno losiji na 810 u odnosu na 750, ISO mogu da podnesem malo losiji ali koliko je razlika u fokusu mi je veoma bitno jer videh negde komentare da u slabijem svetlu bas lovi fokus.
Da li neko iz iskustva moze ovo da potvrdi ili demantuje?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: 750 ili 810?
« Odgovor #1 poslato: Mart 21, 2019, 01:16:04 posle podne »
Suštinska i jedina razlika među ovim aparatima je senzor. Sve ostalo su nijanse. Detalji su na strani D810, ali ono što je mene kupilo kod tog aparata je ISO raspon. Mogućnost da svaki objektivom radiš na najvećoj blendi, u podne, sa blicem... kako god, nešto je nemerljivo korisno. Da ne pričam koliko znači za bulb ekspozicije, pri čemu se ponekad veoma duge ekspozicije mogu izvesti čak i bez ND filtera ili sa filterom slabog intenziteta i (treba li reći) samim tim slabog color-casta.

Ako ti treba aparat za akciju, onda D750 i to ne zbog AF-a, nego zbog opšte brzine i manjih fajlova, zbog čega se i memorijske kartice lakše snalaze sa fotografijama. Odbijam da poverujem da je bilo ko s ispravnim aparatom ikad imao problem sa autofokusom na D810. Jednostavno, to je izmišljotina, kao i mnogo toga što se pričalo o D800 ili o D7200 npr. E sad, ako ljudi koji to plasiraju nisu svesni razlika među objektivima (svakako da će se 50 1.4G više mučiti od nekog skupljeg modela ili nedaj bože makro u odnosu na klasični portretni), onda je moguće da im je fokus "lovio" po slabijem svetlu. Isto tako, neki ljudi vole da zaglave rafal, krenu da štekću dok ne napune karticu i za svaku promašenu fotku krive AF. A nije AF uvek kriv. Ako aparat nije predviđen za sport, naravno da njegov rafal ne može da isprati AF i onda se i tu javljaju problemi.

Poenta je da, ako stojiš s dve noge na zemlji i tačno znaš šta očekuješ od opreme, onda ćeš očekivano i postići, u okvirima mogućnosti sistema. Kad pojedinci ne znaju, onda su najpre skloni da okrive gremline, višu silu, vremenske prilike i loše uslove, pre nego da zastanu i provere nije li problem u njima.


Sve ovo je pomalo subjektivno, jer ja svoje mišljenje o ovim modelima iznosim na osnovu sopstvenih iskustava. Naravno da se može desiti da nečiji primerak stvarno nije funkcionisao kako valja, ali onda nema potrebe generalizovati, kao što to neki čine.

Moj izbor - D810. Tvoj izbor zavisi od toga kakav ti senzor više leži. Ostalo zanemari.

Pozdrav

Van mreže little_boy

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
    • Micro Dizajn Studio
Odg: 750 ili 810?
« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2019, 10:19:00 pre podne »
Probao sam oba, i meni više odgovara D750, manji je fajl i brzi AF kad radimo neko slikanje.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 750 ili 810?
« Odgovor #3 poslato: April 07, 2019, 11:51:26 pre podne »
Kupio 750 pre 20-ak dana, upravo zbog fokusa.
35 art u mraku zakucava na 1.4, preporuka za 750.