Autor Tema: 16x9 pravi format?  (Pročitano 2610 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bryant1211

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
16x9 pravi format?
« poslato: Januar 30, 2019, 03:58:12 posle podne »
Ima dosta diskusija o tome koji je format (odnos stranica) najprimereniji fotografiji.
Naravno da ne postoji jedan odgovor, formate nameću prilike koje su raznovrsne preko svake mere, ali vrlo često čujemo da je odnos 1:1.5 pravi (dslr i nekadašnji film lajka formata), a 1:1.33 (kompakti) manje upotrebljiv i u pojedinim krugovima gotovo sinonim za slabiji rezultat.
ทางเข้า138bet
Da li je takvo mišljenje nastalo zbog približnosti odnosa 1:1.5 ultimativnom zlatnom preseku 1:1.618?
Ili je naprosto tradicija u pitanju?
Postoje analogni foto-aparati koji daju sinemaskop varijante; 60×24mm na lajka formatu i 17×6cm na širokom. Imao sam priliku da obrađujem i jedne i druge i zaista postoje fantastični kadrovi u toj proporciji, posebno kada su pejzaži u pitanju, ali i bilo kakva okupljanja, događaji.
I rešim ja malo da se poigram sa ovim stvarima; izabravši bioskopski format 16×9, provrteo sam gomilu svojih fotki kroz ovu proporciju. Rezultati uopšte nisu nezadovoljavajući; dakle, sem klasičnih portreta gde se zahteva cela glava i deo poprsja, u većini drugih slučajeva, fotke sasvim lepo funkcionišu.
I sad se ja pitam, koliko nam je taj format 1:1.5 nametnut zbog optike (kojoj doduše najviše prija kvadratna forma), a koliko je odraz zaista posebne estetike koju daje.
Voleo bih da imam fotoaparat koji daje mogućnost snimanja od 1:1 do 1:2 i da se naprosto svako opredeli za ono što smatra prigodnim.



Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: 16x9 pravi format?
« Odgovor #1 poslato: Januar 30, 2019, 04:45:23 posle podne »
IMO - tradicija

a imas dovoljno megapixela na senzoru da mozes da iskropujes sta si hteo i dobijes odnos kakav zelis :D

realno sve zavisi sta ti je format na kome gledas, ako uzmes u obzir da ti je mobilajzer trenutno glavni medij na kome fotku posmatras, to ti je aspect i rezolucija target fotke (u nekom proseku to ti je danas 2436x1125 - 2960x1440 iliti  18.5:9 do 19.5:9) ... to ti je "glavni" medijum za gledanje .. sve ostalo ti je "custom" ... ako radis poster pitanje koji format, sa koje udaljenosti se gleda, svejedno final pravis kao kolaz nece biti kadar iz aparata vec ko zna koliko fotki, ako radis katalog, ilustraciju etc etc... znaci sve zavisi od toga "za gde ti treba" ...

a ako pricas o umetnickoj fotografiji i izlozbi istih, kako tebi kao umetniku za tu potrebu te fotke radi posao taj format upotrebis ... isto kao kad pogledas slike, nisu ni slike u zlatnom preseku ni u 4:3 ni u 1:1.5 ni u 16:9 ni ... vec zavisi sta je slikar slikao, kakvo je platno imao, kako se osecao taj dan kad je kretao da slika ...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu