Autor Tema: Canon EOS R, Test  (Pročitano 23234 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Canon EOS R, Test
« poslato: Januar 18, 2019, 12:36:09 pre podne »
 



TIMELINE

Retke su situacije kada test ne predstavlja samo običan prikaz novog fotoaparata, već praktično test čitavog novog sistema. U prilici smo da, posle nešto više od 30 godina od predstavljanja EOS sistema i sada već čuvenog EF bajoneta, prisustvujemo početku razvoja naslednika, čija je oznaka RF.

Sam po sebi, EOS R predstavlja samo jedan korak u razvoju i sasvim sigurno ga ne bismo mogli smatrati reprezentom mogućnosti sistema, nezavisno od toga kako se EOS R pokazao u testu i kako će se nadalje pokazati u praksi. Mnogo veća stvar je to što je Canon odlučio da se pridruži opštem trendu i prekine veoma mučnu praksu beskrajnog taktiziranja i eskiviranja sukoba kako sa konkurencijom, tako i sa samim sobom. Liči li vam ovo na nekakvo preventivno pravdanje potencijalnog fijaska – sasvim ste u pravu. Canon teško zaslužuje da izigravamo njihovog advokata, a ovu vrstu „odbrane“ iznosimo samo zahvaljujući iskustvu na polju velikih promena kojoj je ova kompanija sklona poslednjih godina. Ili tačnije rečeno – nije sklona.

Srećom, nekako u isto vreme, i glavni konkurent, Nikon, istupio je sa svojim viđenjem 35mm MILC-a, pa je to možda i uticalo na delimično ishitrenu odluku da se EOS R pretvori u stvarnost, možda i ranije nego što je prvobitno bilo planirano.

Zasad nije sasvim jasno kakav je status budućeg sistema. Logično je da je Canon ozbiljan u vezi sa ovim, ali nomenklaturom nije želeo da stavlja do znanja u kojoj se kategoriji najnoviji aparat nalazi. Oznaka R sama po sebi deluje kao zaseban entitet u okviru game, bez jasnog definisanja gde se dotični nalazi u okviru neke buduće ponude. Samim tim, nemamo čak ni pretpostavke o tome šta će se nadalje dešavati, da li će postojati klase FF Canon MILC-eva, koje će svojim karakteristikama pokriti postojeću gamu koju trenutno obrazuje DSLR klasa, kakva je budućnost EF bajoneta i tome slično.

Canon je, po svom starom običaju, prilično škrt na informacijama. Izvesno je jedino da je EOS R na svom početku. Sudbina EOS-a M ostaje vrlo neizvesna, a potencijal maglovit, jer je u većini slučajeva i dva zasebna i ograničeno kompatibilna bajoneta previše. Tri nije ni za komentarisanje. Jedno je sigurno – razvoj EOS R sistema nije počeo juče. Traje godinama i to se može primetiti na svakom koraku. A izabrani trenutak je samo rezultat pritiska tržišta.

Pa, krenimo sa demistifikovanjem potencijala i realnosti…

 



SPECIFIKACIJE

Začetak nove klase je specifičan po tome što prvi aparat ne možemo uporediti sa prethodnikom, jer isti i ne postoji. Prva generacija, prvog modela čitavog novog sistema je još interesantnija u tom pogledu, jer osim prethodnog modela u istoj klasi, ne postoji bilo kakav model bilo koje klase, pa je i svaki oblik poređenja izlišan. Canon EOS R ćemo kroz ostatak testa svakako obraditi kroz usputnu komparaciju karakteristika sa aktuelnim DSLR modelima ili konkurentskim MILC-evima, ali će se tabela ipak sastojati samo od specifikacija najnovijeg Canonovog proizvoda:
 

Tehničke karakteristike: Canon EOS R

Kako je u pitanju nov sistem, ne postoji spisak novina, jer je novo skoro sve. Senzor nam je poznat iz EOS-a 5D Mark IV, što već u startu predstavlja uglavnom pozitivnu karakteristiku, a čak su i neka ključna rešenja odavno prisutna u Canon-ovim DSLR-ovima. Ipak, pojedinačne stavke retko kad mogu oblikovati kompletnu sliku o nekom proizvodu, pa ćemo razlaganje na činioce početi uobičajenim tempom i uobičajenim redosledom.



PAKOVANJE

Pakovanje je nekarakteristično za Canon i tek minimalno podseća na ono što smo navikli u DSLR klasi ovog proizvođača. Na raspolaganju je varijanta koja podrazumeva samo telo i ona koja se nudi u kitu sa RF 24-105mm f/4L IS USM objektivom. Mi smo na testu imali varijantu koja uključuje samo telo:
 

Canon EOS R, sadržaj osnovnog „body only“ pakovanja

U pakovanju se, pored aparata i poklopca bajoneta, nalaze se još i: LP-E6N Li-Ion baterija sa zaštitnim poklopcem, LC-E6 punjač baterije (odnosno LC-E6E verzija sa kablom, kao na slici), široki kaiš za rame, USB 3.1 kabl i zaštitni nosač za isti, osnovno korisničko uputstvo u štampanom obliku. Prateći softver se isporučuje isključivo u elektronskom obliku i besplatno je dostupan na sajtu proizvođača. Postoji u verzijama za Windows i MacOS sisteme, a osim poznatog Digital Photo Professional RAW konvertora, sadrži i EOS Utility alatku za kontrolu aparata putem kabla ili bežično i prenos snimaka na računar, Picture Style Editor, kojim se kolorni stilovi mogu podešavati po volji i Image Browser EX, za pregled i osnovnu katalogizaciju snimaka.

Ukoliko se odlučite za kit varijantu, gore pobrojani elementi biće obogaćeni i potpuno novim i sistemu prilagođenim RF 24-105mm f/4L IS USM objektivom, zajedno sa pripadajućim poklopcima, zonericom i mekanom torbicom.



Ostatak teksta → Canon EOS R, Test


Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 18, 2019, 12:43:23 pre podne od strane StORM48 »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2019, 02:04:53 posle podne »
Što se kaže: ˝d´umreš čitajući i da ti ne bidne žao :)
...informacija dovoljno i za one najzahtevnije...

Meni lično samo nedostaje samo prethodni test Nikonskog pandana koje bi omogućilo medjusobno poredjenje, ali ok...

Šta znam, svu ovu tehniku prave sve bolje i bolje, i da nije ovog nedostatka spoljnih dugmića malo šta bi normalan korisnik ovde mogao da zameri.
Ono što mene još dodatno & eventualno brine, je i pogled troz taj EVF...
I ako i ovde piše da je sjajan, po netu je i ranije bilo sličnih ocena pa opet meni to nikada nije bilo dobro.
Ne sad što sam ja ne znam kakav fotograf, nego što je to sve da prostiš kao ˝s konja na magarca˝ u odnosu na ogledalo.
Ali ajd da ne grešim dušu unapred, sačekaću da se ukaže prilika za svojeočni pogled.. 
« Poslednja izmena: Januar 18, 2019, 02:11:12 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #2 poslato: Januar 18, 2019, 02:24:57 posle podne »
majku im boziju imperijalisticku, pa kako nema gps ...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #3 poslato: Januar 19, 2019, 01:53:44 pre podne »
@Argon
Hbg, mogli smo da organizujemo probu, nego sam i ja bio do guše u g*, pa bih se teško organizovao za bilo šta. Tražilo jeste bitno bolje od većine onih koja sam probao. Manje umara i stvarno je nekad teško biti siguran kroz šta gledaš. Problem je što  takav pristup glođe bateriju sa sve kostima, za šta je dokaz i autonomija. Baterija je ista ona koja se nudi i uz skoro sve Canon DSLR-ove, izuzev najmanjih, a autonomija je ipak bedna.

Da, Z bi bio zanimljiv za poređenje, pa se nadam da će biti i toga u nekom trenutku. Mora koješta da se poklopi, pa ono - videćemo.

Broj 1 utisak su komande. Možda su moji utisci suviše nagnuti na jednu stranu, jer sam gro zamerki izneo iz ugla dugogodišnjeg korisnika DSLR-a. Mada, realno ovo i nije baš namenjeno onima koji nikad aparat u ruke uzeli nisu. Tom idejom sam se vodio kritikujući sve negativne osobine EOS-a R.


@Arhi
Pa da... klasika. Kriza identiteta. Uzimala/davala od modela do modela. Čas ga vidiš, čas ga ne vidiš. Malo ima wi-fi, malo gps, nekad oba, nekad nijedno... kao loto, pa kako ti se zalomi. Dobro je dok lutrija ne važi od primerka do primerka. To bi tek bilo zabavno.

Pozdrav

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #4 poslato: Januar 21, 2019, 07:42:26 posle podne »
@Storm

.. dakle situacija sa ekranom se popravlja pomalo ali problem sa baterijom ostaje.
Zadnje kroz sta sam pogledao od Milceva je onaj Fuji T-2 (..milošću druga Rodića) :)
Sećam se da nisam bio preterano oduševljen, naprotiv..

Zbog svega ja predlažem forumskoj javnosti da zahtev za 2 kartice zameni zahtevom za 2 baterje.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #5 poslato: Januar 21, 2019, 09:08:59 posle podne »
@storm, iskreno ja mislim da je druga stvar u pitanju, ja bi rekao da je taj R "na stolu" vec godinama (pre nego su krenuli da guraju GPS u dslr aparate) i da su mu sad samo turili novi digic i novi senzor i izbacili ga "na silu" .. druga mogucnost je da im toliko lose drzi baterija da su morali na sve moguce nacine da smanje potrosnju (a gps trosi, posebno ako ga ostavis da uvek radi)

@argon, ja gledan ovu nimh bakteriju na ovom tenku, ne razumem bas zasto je to nimh a ne liio/lipo ili nesto slicno, mozda temperatura.. ali realno ionako svi proizvodjaci guraju svoje custom celije, ne vidim razlog zasto baterije nisu min 3x veceg kapaciteta, nema realnog razloga .. cak i u kombu, ok izvadis bateriju stavis grip, ti u grip mozes da gurnes dve te "puny" baterije, realno, koliki je grip za canon aparate ti bi tu mogao da stavis jednu custom bateriju min 5x veceg kapaciteta od ove originalne .. nije ista ko ona sto ide u aparat, koga bole uvo .. spominjao sam vec za hladjenje, super jednostavno i jeftino moze se izvede, nikog ne zanima ... zamisli da ti je ceo donji poklopac alu koji ima heatpipe do senzora i digica, regularno hladjenje (bolje nego sad svakako) + ako si ludjak zakacis to na alu tripod koji ima forced hladjenje koji drzi digic i senzor na recimo 4C i imas sum na iso 10000 kao sad na iso 400 :D .. slikas nocno nebo ko covek bez da mora rasturas aparat na delove kao sad i pravis neke budzevine da bi fotkao (bez da kupujes kameru od 100+ kilodolara)

btw ja za moje petice kupio "externo napajanje" - bocnes ga umesto baterije, ustekas na usb battery bank i vozi misko, traje 100 godina :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #6 poslato: Januar 21, 2019, 09:58:01 posle podne »
Dobra ideja za nezavisne prizvodjace gripova.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #7 poslato: Januar 22, 2019, 12:36:44 pre podne »
pa za ostalo ne znam, ali grip i milc ne idu baš preterano zajedno , jel argument manjih dimenzija je jedan od ključnih kada se pričalo o milcu.
Tako da taj grip ako mi turis, ode mas´u propas´.. pade i onako tanka koncepcija...
Externe budževine se još manje uklapaju u tu priču :)

Nego, s obzirom da je kod milca izvadjeno ogledalo, moj je predlog da se umesto njega tu uglavi bar jedna baterija .. :)
...bar do onog vremena dok se uz stedljive sijalice i hibridne automobile ne smisle i stedljivi mikro televizori koji neće da pustoše kilave baterije.. :dontknow:

Nikon i Canon očigledno (deleći i moje skromno mišljenje), na jedan diskretan način pokušava da skrene pažnju da je ceo koncept milca zapravo kilav koncept izazvan od strane kilavih konkurenata.
To pokazuju i ovim ˝kasnim paljenjem˝, faktički poslednji ulazeći u celu ovu stvar i to ne praveći neki top model već elementarno pristojan, obezbedjujući svojim DSLR-ovima i dalje primutstvo kada je reč o najozbiljnijim zahtevima.
To dosta govori o njihovim daljim namerama..
Niko nije lud da prepušta segment u kome je dominantan, ali opet nije ni previše glup da ignoriše trendove za koji niko nije siguran kakve će biti sudbine s obzirom da nije ni totalno lišen odredjenih prednosti, a pogotovo jer postoji jedan deo fotografskog korpusa koji je prijemčiv na sve što je drugačije i novo .

Po mom mišljenju to će još dugo ostati donji segment DSLR-a... sem izuzev kod Sonija koji pokušava na sve načine da preokrene situaciju.
« Poslednja izmena: Januar 22, 2019, 12:42:57 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #8 poslato: Februar 23, 2019, 07:32:20 posle podne »
Po mom mišljenju to će još dugo ostati donji segment DSLR-a... sem izuzev kod Sonija koji pokušava na sve načine da preokrene situaciju.
Mislio sam da se neće skoro desiti da uopšte razmišljam o prelasku sa DSLR-a na MILC - i prevario sam se ;)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #9 poslato: Februar 23, 2019, 07:57:32 posle podne »
jel argument manjih dimenzija je jedan od ključnih kada se pričalo o milcu.

manje dimenzije su tu samo posledica, ne razlog... sa novom tehnologijom senzora, dual tackama i novim minijaturnim ekranima tebi prestaje potreba za prizmom i ogledalom, i fokus i merenje rade 1/1 na senzoru direktno ... ono sto jos uvek ne moze da radi kako treba je elektronicki shutter te jos uvek postoji zavesica ali sve je stvar tehnologije, sa novom tehnologijom ogledalo je prosto nepotrebno pa se lagano izbacuje... sta sa dodatnim mestom je sad pitanje za svakog proizvodjaca, ja bi radije turio neko bolje hladjenje senzora nego dodatnu bateriju u dobijeni prostor..

Dobra ideja za nezavisne prizvodjace gripova.

koje? externo napajanje? zasto bi to bilo u gripu, to sada imas da kupis za skoro sve aparate ide umesto orig baterije, na canonu imas onaj otvor sa strane pored baterije kuda je predvidjeno da izadje kabl... nema potrebe da povecavas i otezavas aparat, gurnes tu specijalnu "bateriju" izadje kabl iz aparata, zabodes ga u napajanje koje ti je u dzepu/rancu/za pojasom i vozi misko :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 29, 2019, 07:56:01 posle podne »
Da li ima netko ovdje da je isprobao novi firmware 1.4.0? Da li ima u praksi razlike u AF-u i nečem drugome?

Iskreno isprobao sam EOS R na 15 minuta sa FW 1.4.0. i objektivom RF 50mm 1.2 i EF 100mm L macro, i dojma sam da ne znam od kuda toliko negativnosti o tome fotoaparatu. Istina je da ga nisam imao prilike isprobati u različitim uslovima i zato pitam da li ima netko tko ga je isporbao sa oba FW i da li ima razlike?

Što se tiče ergonomije, bolje mi je sjeo "na brzaka" nego 5d3 kojeg posjedujem. Ograđujem se malo od svojih riječi jer nisam napravio sa njime 1000+ fotografija, ali kao što sam rekao.....na prvu mi je baš sjeo.

I da, ima li tu kakav svadbar da je slikao sa njime?  :D
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #11 poslato: Novembar 30, 2019, 12:50:09 posle podne »
Malo kašnjenje sa odgovorom. R sa 1.4.0 firmverom radi kao zmaj. Radio je i pre ali sa ovim je razlika drastična. Po meni to je najbolji i najkompletniji aparat trenutno. Da kojim slučajem ne živim od fotografije i da kupujem opremu za svoje zadovoljstvo verovatno bih uzeo Fuji X-T3 zbog manjih gabarita (posebno optike) ali pošto mi je FF bitan R je jedini izbor. Ovo ostalo ne bih razmatrao uopšte.
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2019, 12:54:21 posle podne od strane DuxX »

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #12 poslato: Novembar 30, 2019, 02:19:58 posle podne »
Duxx ovakav odgovor nisam bas očekivao, barem ne u ovo “Sony” vrijeme ali drago mi je da još netko ima dobar stav o R-u :)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #13 poslato: Novembar 30, 2019, 04:01:21 posle podne »
Sony vreme ??  :)
mora da si posećivao jedan drugi forum.
Za početak savetujem duzi period dekontaminacije od istog ..  ;)
2 deprozepama - jedan vinjak na svakih 6 sati, i punoo tečnosti...to je jako bitno..  :)
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2019, 04:06:28 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #14 poslato: Novembar 30, 2019, 10:56:36 posle podne »
Argon zato sam i namjerno stavio pod navodnike Sony jer ga na internetu svi toliko hvale kao da ništa drugo ne vrijedi... :) Svjestan sam ja marketinga, ali opet bio sam skeptičan i sam prema R-u prije nego sam ga probao kad ono od jednom shvatim da je to totalna suprotnost od onoga sto sam slušao na internetu, a ne od samih korisnika jer iskreno nisam ni upoznao ljude koji su prošli na R sistem...

Da, nije me bilo dugo na forumu jer je bila sezona prekomjernog posla i nakon sto sam sam imao priliku raditi sa A7 lll dobio sam volju na lagani prelazak MILC sustava, a htio bi ostati na Canonu iz razloga zbog kojeg i jesam cijeli život na Canonu :)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #15 poslato: Decembar 01, 2019, 01:39:16 pre podne »
Pa eto, što se mene tiče, jedino što mi se dopada u tom Sony svetu jeste "otvorenost" ka optici drugih proizvođača. U R slučaju to nije tako. Sigme recimo rade ali ne rade kao na DSLR Canonima. Objektivi sa starijim firmware-om prave problem, ne radi lens correction, ne radi eye tracking, u mom slučaju imao sam i prilično nepouzdano merenje. Recimo u prioritetu blende dobar deo fotki mi je iz nekog razloga podeksponirano dok je drugi deo ok. I tako... jednostavno to nije ono što treba da bude i to je jedina prednost Sony-ja ako mene pitaš. Dok sa je EF optikom milina raditi, a sa RF da ne govorim. Nisam probao nijedan RF objektiv, a da me nije totalno oduševio.

A ljudi se žale jer više gledaju šta je na papiru u specifikacijama a većina ga nikad nije ni probala.
« Poslednja izmena: Decembar 01, 2019, 01:40:50 pre podne od strane DuxX »

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #16 poslato: Decembar 01, 2019, 11:58:56 pre podne »
Evo ja imam Nikon d750, 15-30, 35mm f1.4,  85mm f1.8 i jos nikon opreme i razmisljam u nekom trenutku da predjem na Eos R...jednostavno, canon boje ne moze niko da napravi, af je odlican, okretni ekran je mnogo koristan, itd, itd...da, ima i Nikon z6, koji je takodje odlican, cak neke stvari ima bolje od Eos R-a, ali nekako me Eos R privlaci....dugo razmisljam o Canonu i nekako mi R popunjava vecinu stavki koje hocu...naravno, nije savrsen, ali savrsen aparat ne postoji... :D

Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #17 poslato: Decembar 01, 2019, 11:58:59 posle podne »
Pre izvesnog vremena sam napravio par uporednih snimaka sa R i Z6. Isti parametri, fotke samo konvertovane u LR bez ikakvih korekcija. Face/eye tracking - ON na oba aparata.

Z6 je jako lepo urađen aparat, Sve je to na svom mestu ali se i dalje kuburi sa bojama, a i moje subjektivno mišljenje je da je fokus na R-u dosta bolji.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #18 poslato: Decembar 02, 2019, 12:55:28 pre podne »
kolorit se jos da namincati u PS kao na slici dole, ali količina detalja je definitivno da strani Canona... baš sam zbunjen, kao da je optika mnoogo bolja kod njega.
U svemu ostalom stvari stoje isto kao i pre. Kolorit i svetle patije na strani Canona, a tamne partije kod Nikona

ps. (vratija se Šime, ajme di je bija..) :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R, Test
« Odgovor #19 poslato: Decembar 02, 2019, 01:23:55 pre podne »
Bio sa Ljubom pre neki dan pa mi pade na pamet da svratim malo da vidim jeste li živi :) Drago mi je da te vidim drug :)