Autor Tema: Focusing screen  (Pročitano 11302 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Focusing screen
« poslato: Novembar 05, 2018, 10:37:42 posle podne »
stigao mi danas focusing screen za ovaj 1DS mark2 i WOOOOOOOOOOOOOOW .... odma sam narucio jedan za 5dmk4 ...

1. zamena fokusnog screen-a je 10sec nije nikakav problem
2. wooooooooooooooow ladno mozes da fokusiras sa manualnim objektivom bez problema

perverzija!!! zasto nisam ovo ranije uradio..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Focusing screen
« Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2018, 12:47:55 posle podne »
ajooooooooooooooooj stavio sam ovaj 135mm f/2.3 vivitar ... pa ovo je pesma fokusirati .. ladno sam uspeo da napravim par mega fotki deteta :D .. narucio juce K3 verziju za canon 5d4 .. jes stotkica al ludilo :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Focusing screen
« Odgovor #2 poslato: Novembar 07, 2018, 10:37:21 posle podne »
Kako izgleda i funkcionise to cudo..? :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Focusing screen
« Odgovor #3 poslato: Novembar 08, 2018, 02:52:16 pre podne »
pa ako skines objektiv na (d)slr aparatu pogledaj iznad stakla (kada je spusteno staklo odbija direkt u focusing screen) to je ovo mutno staklo (plastika u stvari) koje vidis koje je izmedju prostora gde je ogledalo, senzor, af.. i prizme gore .. ti kroz prizmu realno gledas sliku na tom mutnom staklu .. ovo sto je na klasicnom focusing screen-u je obicno mutno staklo na koje pada slika, ova "specijalna" fokusna stakla imaju neke mikroprizme napravljene tako da imas onaj split screen + black dots + ... ima razlicitih opcija ...

evo zakaceno kako to npr izgleda (slikano mobilnim telefonom kroz viewfinder nije bas idealno :D ) ... ovo je na 1DS mark2 i tip focusing screen-a je FS-180A .. znaci ima srednji krug split po sredini i oko njega krug koji je sa mikroprizmama, vidis kako je "bockavo" kad je van fokusa, ono sto je u fokusu u tom prstenu bude "cisto", ne vide se te prizmice, ovo u sredini sta je u fokusu bude poravnato gornja vs donja polovina ..

to je neki osrednjeg kvaliteta ($40 bresson www.bigseaman.com) sa aliexpresa za 1dsmark2 ..

e sad sam narucio za 5d4 sa https://www.focusingscreen.com/privacy.php tip K3 (originalno izmislio nikon taj tip k3) on je 100eur videcemo kako ce da se ponasa, ovako bi trebalo da radi potpuno isto kao ovaj sto imam za 1ds .. razne opcije sa primerima moz vidis na tom focusingscreen sajtu

fora je sto se super brzo fokusira i stvarno bude u fokusu :D ... ono malo je meni coravom zabod da fokusiram bebi na oko na primer ne vidim jbg sitno mi, ali zeni da fokusiram frame od cvikera to je pdim to ubadam svaki put, iz 2 probe sam video koliko treba da promasim frame od cvika da joj ubodem oko :D i to radi, od 10 fotki 9 je u fokusu na oko sa 135mm f/2.3


5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Focusing screen
« Odgovor #4 poslato: Novembar 08, 2018, 08:37:08 pre podne »
Архи, спаситељу нас оћоравелих... погледах сајтове овај К3 чини се ради посао!

www.youtube.com/watch?v=dn_mi2CZxsg

www.youtube.com/watch?v=WbZXwwLeXZQ

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Focusing screen
« Odgovor #5 poslato: Novembar 08, 2018, 03:22:51 posle podne »
nije mi jasno kako focusing screen na live view al .. da .. od svih koje sam gledao K3 je jedan od najboljih mada ima tu raznih .. ovaj sto mu je sredina podeljene na 4 dela je isto zgodan i zgodno je isto kad je ovaj prelom u sredini pod 45 stepeni .. ali i ovaj micro prism krug okolo je isto iskusan .. ma super je fora .. znaci ladno mozes fokusiras jbt sa rukom na dslr-u ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Focusing screen
« Odgovor #6 poslato: Novembar 08, 2018, 11:12:57 posle podne »
Hm..zanimljivo
A to sam ugradis ili mora majstor ?
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Focusing screen
« Odgovor #7 poslato: Novembar 09, 2018, 12:27:28 pre podne »
Trebalo bi da možeš sam da zameniš.

@arhi
Otkrivaš ono što se decenijama ranije koristilo, NHF ;)
Podsetih se mojih početaka na Zenitu
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Focusing screen
« Odgovor #8 poslato: Novembar 09, 2018, 01:30:12 pre podne »
@argon ma zamenis sam za 2 minuta

@pericha, ja sam posedovao samo aparate sa zutom mrljom, to radi drugacije, koristio sam aparate koji imaju ovakav split focusing screen ali nikad nisam posedovao i nikad nisam video to na dslr-u ... pokusavao sam da nadjem tako nesto za dslr (posto nemoguce da svi fokusiraju na oko a ne mozes da zumiras x100 da vidis lepo dal si u fokusu kroz okular.. a i ovo sa x100 u liveView nema sanse da radis iz ruke live slikajuci) pa sam tako dosao do ovih spravica :D ... sto je najbolje i nikon i kanon ih prave original zamenske za svoje kamere, nije mi samo jasno zasto ne ture odma :( ...

e da, kazu ljudi da nisu ovi focusing screens preterano korisni kada zavrnes blendu recimo na ovom 135mm vivitaru od F/2.3 do F/5.6  (na metar od mene) radi ok, vec na preko toga (cak i F/5.6 je problematican) ovaj krug u sredini bude skoro pa crn .. sad kontam ti otvoris blendu, fokusiras, zavrnes de oces... tako da tu nije problem, ali ako stavis objektiv koji pocinje od F/4 onda to mozda moze da bude problem mada ne verujem da ce neko da se drnda sa manuelcem koji je spor :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu