Autor Tema: kalibracija monitora ..  (Pročitano 6780 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
kalibracija monitora ..
« poslato: Jun 05, 2018, 10:00:33 pre podne »
imam cudan problem ..

imam jedan ovaj stariji 30" hp monitor koji ima malo "siri" broj boja koje pokazuje... (mislim da je wide gamut)

evo ovde se vidi kako dell otprilike prekriva ceo SRGB dok ovaj HP trci pokriva mnogo vise (ceo ntsc skoro)

i sad gde je problem, gledam YT (ovde se extra primecuje: https://youtu.be/zfzIDdHql1s ) i na tom HP-u lice ove tete izgleda crvenoooooooooo ali ono neprijatno crveno, dok na tri dell-a, asusu i drugom hp-u izgleda ok .. iako je "kalibrisan", tj svi monitori su kalibrisani .. nije tako na svakom snimku ali npr ovaj sto sam linkovo je bas primetan (skoro svi videi sa kanala te tete su takvi) ... ako npr gledam https://youtu.be/VZJNbVRmI80 onda sve izgleda na tom hp-u prirodno ali ako stavim pola slike na HP pola na DELL vidim da je lice crvenije na HP-u iako nije neprirodno kao na snimku one ruskinje...

e sad, pazi ovu foru, montiram ja ruskinju na dva ekrana, ubija koliko se vidi razlika, ono gore crveniiiii .... i reko aj slikam sa debilnim da posaljem na forum, fotnem i DAMN, na telefonu oba ekrana izgledaju 100% identicno ?!?!?!!?!?!!?! mora trknem posle do sobe ko mk4 mozda on uslika razliku !?! wtf
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #1 poslato: Jun 05, 2018, 10:08:40 pre podne »
hm, izgleda je ocekivano i bez resenja ?!?!?
Citat
If you watch video or play games on either of the screens in today’s review, you will see that reds and greens look a little unnatural. It is important to match a display to its intended content. Unless you need the extra color saturation available on these panels, you may be dissatisfied with the color rendering of typical image content. We’d love to see selectable color gamuts on monitors like these. Any panel that renders Adobe RGB 1998 is capable of rendering sRGB. Many consumer TVs have this feature, so there’s no reason to omit it on a computer monitor.

hm
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #2 poslato: Jun 05, 2018, 04:37:37 posle podne »
I kako izgleda na MK4?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #3 poslato: Jun 05, 2018, 06:51:33 posle podne »
I kako izgleda na MK4?

na ekranu aparata nema razlike izmedju gornjeg i donjeg monitora :D ... sad cu uploadujem raw fajlove ko zeli da pogleda i dicicu ovde sta ACR izveze
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #4 poslato: Jun 05, 2018, 07:05:10 posle podne »
zanimljivo ne moze se vidi razlika bez wide gamut monitora ... evo izvezao sam jpg (adobe rgb posto jeli u srgb ovo svejedno ne moze da stane), kada gledam jpg na normal gamut monitorima gornje i donje boje su skoro iste, kada gledam na wide gamut monitoru razlika izmedju gornje i donje slike je ogromna

sad cu probam da konvertujem to u srgb mozda ce nesto uspeti da zadrzi od razlike bem li ga :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #5 poslato: Jun 05, 2018, 07:11:08 posle podne »
evo ga srgb jpg, ne vidi se ni blizu realna razlika izgleda ne moze to u rgb da se izrenda ni diterom :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #6 poslato: Jun 05, 2018, 07:14:39 posle podne »
nije samo njena koza, i ova crvena pozadina je mnooogo crvenija gore kad se gleda uzivo, citam sad po forumima kazu to je normalno, video ce izgleda neprirodno crvena i zelena na widegamut ekranu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #7 poslato: Jun 05, 2018, 07:18:05 posle podne »
ko zeli da se igra sam i da proba sta moze se izvuce iz RAW fajla: http://elco.crsndoo.com/phone_uploads/testing/widegamut/

ono sto mozem reci je da razlika postoji i da def u raw fajlu ima vise boja nego sto srgb moze da prikaze...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #8 poslato: Jun 06, 2018, 03:28:27 pre podne »
Skinuo sam i gledam. Na nijansama pozadine je zakucana crvena na 255, razlikuju se plava i zelena koje su slabije na prednjem monitoru.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #9 poslato: Jun 06, 2018, 06:59:23 pre podne »
razlika uzivo je ono 30% jaca crvena na gornjem monitoru
zelena je isto jaca na gornjem ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #10 poslato: Jun 07, 2018, 03:08:32 pre podne »
Čekaj, ako su i crvena i zelena jače na gornjoj onda je ustvari žuta jača, jer je ona R+G.
A kad gledam RAW,  na donjem monitoru slika vuče na na žuto, a na gornjem kao da je dodato malo tirkizne pa je to ublaženo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #11 poslato: Jun 07, 2018, 08:30:37 posle podne »
a zelena nije "jaca" vise je kao sto kaze onaj u onom objasnjenju za wide gamut "neprirodna" .. lice isto, nije direktno "crvenije" ali je neprirodno "crveno"... problem je sto kako god ja da napravim raw/jpg/png na "normal gamut" monitoru ta razlika ne moze da se vidi... vidi se "blaga razlika" ali ni blizu realna razlika ... sad, meni je aparat ja mislim kliknut na sRGB tako da pitanje dal je on uopste uvatio razliku, treba da probam isto to ali da prebacim aparat na adobeRGB (obzirom da imam adobeRGB monitor actually ima smisla da fotkam sa adobeRGB setovanjem na aparatu posto je ocigledno mnogo veci kolor spektar koji adobeRGB pokriva u odnosu na sRGB)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #12 poslato: Jun 08, 2018, 02:26:45 pre podne »
A xa xa, igramo se gluvih telefona.. tj. u ovom slucaju slepih kamermana :D
Dok se ne vidi uživo izgleda nema ništa.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kalibracija monitora ..
« Odgovor #13 poslato: Jun 08, 2018, 03:24:06 pre podne »
pa da jbg to sto se vidi na wide gamutu ne mozes prikazes nikako na srgb monitoru jedino da opisujem :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu