Autor Tema: kako izmeriti svoje ruke - personalifikovano 1/zizna daljina za expoziciju?  (Pročitano 3982 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
kako izmeriti svoje ruke - personalifikovano 1/zizna daljina za expoziciju?
« poslato: Mart 17, 2018, 11:06:27 posle podne »
elem, staro pravilo jos sa analogije je bilo ako fotkas sa 125mm safe expozicija ti je 1/125sec da fotka ne bude stresena ... 70mm opet 1/70sec etc etc.. sve brze od toga je vrh, sve sporije zavisi koliko si kafe popio, koliko je tezak aparat, dal te neko nerviro...

e sad, dosle stabilizacije na objektivima, pa ako objektiv navodno stabilizuje 2 stopa to mu dodje da za 125mm mozes da koristis 1/80sec i da si na istom..

no, ko sto rekoh, zavisi koliko je tezak aparat, zavisi koliko su ti mirne ruke i slicno... neko moze napravi rez od 25cm kroz coveka idealno precizan, neko nacrta perfektan krug rukom a neko ne moze ni kasiku supe do usta da dovuce da se ne ispoliva ... te bi bilo iskusno "personalifikovati" to pravilo ili bar doci do nekih merki na kom objektivu na odredjenim ziznim daljinama, sta su safe brojke za expoziciju...

dolazimo najzad do pitanja - da li postoji neka utvrdjena tehnika/procedura za takvo merenje?

ja sam sad odokativno nesto probavao i dobio sam da sam ja supercovek jer mi na 24-70 tamronu f/2.8 na 70mm 1/5sec nije streseno ni na jednoj od 10 testnih fotki .. obzirom da je to nemoguce (jer sam ja blizi onom sto ne moze supu nego onom sto moze idealan rez) ocigledno je da mi testni setup ne valja... pa reko da vidim sa vama, sta bi bio dobar setup...

za pocetak kontam da su 2 stvari bitne
 - sta se fotka (da bi se lako videlo da li je fotka stresena ili ne) - ja sam fotkao zid sa malim policama gde pise na svakoj polici olovkom sta je unutra, trebalo bi da se vidi bar po natpisima ako je stresena slika no na 1/5sec i dalje natpisi nisu razmazani ?!
 - koliko daleko treba da bude to sto se fotka u odnosu na ziznu daljinu koja se testira (ja sam za test fotkao nesto cca 3m od mene sa 70mm ziznom daljinom)

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: kako izmeriti svoje ruke - personalifikovano 1/zizna daljina za expoziciju?
« Odgovor #1 poslato: Mart 18, 2018, 12:34:04 pre podne »
Uz duzno postovanje, kad postavis pitanje, bas umes da ga zamrsis ;D
U neku ruku, ako se vratim na tvoje ranije poruke(a pratio sam ih), doci ces i sam do odgovora.
Secam se tvojih pisanja o "slikanju dece" i "stresenih fotki". Ovde pominjes kako ti je uspelo, sto ti verujem, da si dobio ciste, ostre fotke na 1/5s. S tim sto nisi slikao decu u igri, pokretu,
vec knjige na polici.
Formula(nepisano pravilo) postoji, ali zavisi i dosta od toga sta se slika, plus koncentracija prilikom okidanja.

Licno, retko se pridrazavam tih sablona. Kad fotkam nepokretne stvari, drazi mi je stativ pa mogu  na miru da kadriram(uzivam).
Za pokretne motive, nije na odmet povecati ISO ako zelis ostrinu. "Panning" je druga prica. Tako da, ono... :) ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kako izmeriti svoje ruke - personalifikovano 1/zizna daljina za expoziciju?
« Odgovor #2 poslato: Mart 18, 2018, 01:49:45 pre podne »
Uz duzno postovanje, kad postavis pitanje, bas umes da ga zamrsis ;D
:D :D :D :D
a jbg kad ja to sve gledam iz nekog desetog ugla :D

U neku ruku, ako se vratim na tvoje ranije poruke(a pratio sam ih), doci ces i sam do odgovora.
Secam se tvojih pisanja o "slikanju dece" i "stresenih fotki". Ovde pominjes kako ti je uspelo, sto ti verujem, da si dobio ciste, ostre fotke na 1/5s. S tim sto nisi slikao decu u igri, pokretu,
vec knjige na polici.
Formula(nepisano pravilo) postoji, ali zavisi i dosta od toga sta se slika, plus koncentracija prilikom okidanja.

Licno, retko se pridrazavam tih sablona. Kad fotkam nepokretne stvari, drazi mi je stativ pa mogu  na miru da kadriram(uzivam).
Za pokretne motive, nije na odmet povecati ISO ako zelis ostrinu. "Panning" je druga prica. Tako da, ono... :) ;)

naravno, ja znam da dete kad jurim tu mi je stabilizacija na objektivu nebitna, mora malo prvrnem blendu (4-5) dignem iso i skratim expoziciju na 1/400 max, idealno i brze (1/800 i krace) ne samo zbog deteta vec i zbog toga sto su meni ruke u pokretu dok ga jurim :D ... (koje olaksanje sa bebom :D jos uvek ne puzi, mozes fotkas do prekosutra :D milina kad i ona protrci mora neki 1D da nadjem :D )

nego ovo mi je vise neki "baseline" .. imam neki osecaj za pokretne subjekte koliko treba da ih "smrznem" ali nemam nikakav osecaj za svoje ruke vs zizna daljina, jos manje za to koliko je na kom staklu dobra stabilizacija pa bi radi odradio neko merenje sebe*razna stakla koja imam da vidim koliko stabilizacija ima/nema smisla .. takodje smaram se vec 6 meseci ocu necu 70-200 f/2.8 sa ili bez stabilizacije .. ovaj bez stabilizacije je realno mnogo "cvrsce" staklo, stabilizacija je osetljiva u materinu kod tog stakla (vec sam gledao preko 5 komada  sa stabilizacijom "ko novi" polovnjaci, svi su neispravni, popravka je 800eur!!!) ocu premerim sebe * staklo sa i staklo bez stabilizacija da vidim sta to tacno meni znaci ... jer sta meni znaci nikako nije isto u odnosu sta znaci nekom drugom :D

ono od kako sam kupio dxo photolab malo si dozvoljavam vece iso vrednosti nego do sada... ali volim da imam neki taj baseline u odnosu na koji onda dalje donosim odluke na koju cu stranu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu