Autor Tema: Otkazivanje slikanja  (Pročitano 3998 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vasa.V

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Otkazivanje slikanja
« poslato: Mart 05, 2018, 12:17:52 posle podne »
Imao sam priliku u proteklih godinu dana da mi troje ljudi otkaže slikanje rođendana... Kažu mama je našla drugog fotografa ili neki drugi planovi... Kako postupiti tad? Samo ih iskulirati ili nešto drugo? Jer ipak mislim da nije zgodno kad neko otkaže slikanje par dana pred termin...
Canon 600D
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
Canon EF 50mm f/1.8 STM
Pixel Mago flash

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Otkazivanje slikanja
« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2018, 12:26:48 posle podne »
na zapadu je normalno da kad se zakaze plati se avans, ako se otkaze to ti ostane... ne znam kako je kod nas, ja nikad nisam platio avans (nisu mi trazili) ali nisam nikad ni otkazivao...

a sad, znajuci gde zivimo, to kad neko otkaze uglavnom bude zbog toga sto nema, jaaaaaaaaaako retko zato sto su nasli drugog fotografa (snacice se oni sa drugarom koji ima neki dslr pa ce fotkati za dz ali u 99% slucajeva ti koji otkazu nece imati placenog fotografa)... ja ne znam koje su sad cifre u pitanju, ja sam placao 50eur fotografa za rodjendan (toliko trazili svi do jednog), nekome je to velika kinta, za 100din manje ljudi biraju igraonicu na drugom kraju grada

e sad, onih 1%, oni te smatraju poslugom, robom, ne uvazavaju ni tvoje pravo da dises i postojis a kamoli da radis i zaradis, tako da tu uglavnom zapises ko su i sta su i sledeci put kad zovu ne pecas se
« Poslednja izmena: Mart 05, 2018, 12:28:29 posle podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otkazivanje slikanja
« Odgovor #2 poslato: Mart 05, 2018, 07:11:00 posle podne »
radim svadbe (ali iskreno nemam ih baš često!)....i dosad mi se desilo da su mi dva para mladenaca otkazali fotografisanje, jedno je bilo da su mi otkazali a nisam imao za taj dan drugo fotkanje, kako da objasnim.....nije mi krivo što su otkazali, a drugo vjenčanje su mi otkazali-a drugi mladenci me pitali za taj isti termin/datum, i ja ovim drugim otkazao fotografisanje, posto sam mislio da sam već dogovorio fotkanje ovim prvim sa kojim sa zakazao, i onda mi 4 dana prije samog čina fotkanja svadbe otkazaše ovi prvi....e onda mi je bilo krivo zato što sam već odbio ove druge mladence, a mogao sam tog dana zaraditi.....uglavnom....ostao sam profesionalan i nisam ih napao/izgrdio, već sam im samo rekao da sam zbog njih izgubio drugu svadbu....oni su se izvinjavali doduše....ali ja od tog nemam ništa.....treba na samom dogovoru o fotografisanju koje se odvija najmanje mjesec dana od samog čina dogovoriti sa mladencima, da nema odustajanja, i odmah im reći da imaš dosta posla, da njihovim odustajanjem gubiš tog dana novce, (iako možda i nećeš izgubiti, ali im treba naglasiti da nema odustajanja!).......a sada znam i ja sam nazvati mladance sa kojima sam zakazao fotografisanje a zovu me drugi mladenci za isti dan-kažem ih da malo sačekaju da prvo provjerim sa ovim prvim da slučajno nisu otkazali......pa ih ponovo nazovem i kažem im da već imam zakazano za taj dan......
« Poslednja izmena: Mart 05, 2018, 07:12:32 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Vasa.V

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otkazivanje slikanja
« Odgovor #3 poslato: Mart 05, 2018, 09:47:56 posle podne »
arhi Najbolje bi bilo i kod nas imati avans barem kolko tolko da se mi koji slikamo osiguramo od otkazivanja...

Tviti Baš kao što si rekao nemamo mi ništa od njihovog izvinjavanja. Meni se nije desilo u ova tri otkazivanja da sam odbio neko drugo slikanje jer sam bio zauzet, al opet nije prijatan osećaj kad neko otkaže.
Canon 600D
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
Canon EF 50mm f/1.8 STM
Pixel Mago flash

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Otkazivanje slikanja
« Odgovor #4 poslato: Mart 05, 2018, 09:55:27 posle podne »
bem li ga ja nisam etalon al ja bi bez problema pristao na avans, meni je to normalno (pricam sa strane korisnika usluga) ... opet, ljudi nemaju za kiflu tako da potpuno kapiram varijantu "e dolazi arhi na rodjendan, otkazi fotografa, on ionako nece da se druzi ni sa kim pa ide okolo i skljoca kako bi imao radnju jerbo je pljuge batalio, a fotke svakako budu bolje od ovih sa mobilajzera"

slaba je na balkanu kultura tog "otkazivanja", ljudi kad odu na zapad budu aprijatno iznenadjeni time da se nedolazak na pregled kod doktora placa, da se za placen, neiskoristen termin u teretani placa kazna i slicno... no brzo se uspostavi taj odnos placanja i klacenja kad ih se udari po dzepu par puta .. 3 dana pred svadbu otkazivanje fotografa .. haha, pa jeftinije ti je da ga pustis da ti fotka nego da mu platis odstetu .. ali jbg .. ovo je ovde balkan, zemlja iz sna, izmedju mocnih sila,dobra i zla .. mi smo ljudi cigani, sudbinom prokleti..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otkazivanje slikanja
« Odgovor #5 poslato: Mart 05, 2018, 11:41:15 posle podne »
sve je dobro rečeno Arhi..  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otkazivanje slikanja
« Odgovor #6 poslato: Mart 10, 2018, 12:25:03 pre podne »
Meni se par puta desilo da je neko otkazao fotkanje, sta znam, rekao sam samo, vazi, nema problema i to je to...bice jos fotkanja, desava se...nekad nadju drugog fotografa, nekad bude neki drugi razlog, sta da se radi...bude mi krivo, mogao sam da zaradim, ali dobro... :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com