Autor Tema: Dečiji rođendan  (Pročitano 5472 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Schlierenzauer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
  • Nikon D800
    • Pogledaj profil
Dečiji rođendan
« poslato: Februar 27, 2018, 02:36:00 posle podne »
Pozdrav svima, trebao bih ovih dana da fotkam jedan dečiji rođendan u igraonici. Uglavnom slikam napolju ili utakmice gde mi nije potreban blic.

Sad malo mi je zbunjujuće sa blicem kako da fotkam. Da li da ostavim automatsko podešavanje i samo da okidam? Jel ima neko neki savet?
Nikon D800

nikkor 35-70 2.8, 80-200 2.8, 50 1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #1 poslato: Februar 27, 2018, 02:43:35 posle podne »
ja kad sam placao fotografe uglavnom su bili sa FF aparatima, otvorenim staklima, high iso i bez blica, retko su koristili blic... ja kad slika svog malog obicno koristim blic (na auto ettl tucem u plafon)

dobra fora ako nikad nisi slikao rodjendane, nadji neku lutkicu (klovna, deda mraza, vini pua..) i vezi negde na aparat  (na strap, na objektiv, oko tela..) da se vidi napred, tako kad zovned dete ono pogleda u aparat, ako nemas lutkicu uglavnom nece gledaju ... dobra fora koju sam video od ovih koje sam placao da mi slikaju decije rodjendane
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Schlierenzauer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
  • Nikon D800
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #2 poslato: Februar 27, 2018, 04:36:14 posle podne »
Jel valjaju slike na kraju bez blica? U ovoj igraonici ima dosta različitih svetala i kapiram da je teško decu držati mirnom :D, pa da idem na veću brzinu, ko zna koliko bih dizao iso
Nikon D800

nikkor 35-70 2.8, 80-200 2.8, 50 1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #3 poslato: Februar 27, 2018, 08:04:41 posle podne »
pa sta znam, jednim rodjusom bez blica sam bio zadovoljan (20tak do jaja fotki, 40% dobrih, 40% zadovoljavajuce), jednim i nisam bas (50% fotki je bilo ok, 50% je bilo uzas, nijedna nije bila dobra) ... ali ovaj gde jesam je fotkao mnogo vise (canon 5dmk2 i 6d ako se dobro secam ) pa probrao fotke i obradio ih, ovaj drugi mi je samo istovario jpg-ove iz nikona 810 (bar tako deluje, mozda ih je i obradjivao ali to je tek onda tuga i zalost)

moje sa blicem su ... jbg, vidi se da je blic, senke su jake, pod bradom, oci .. nos .. lica nisu tako mekana .. opet, da budem iskren, roditelji kojima sam slao slike, svi su vise voleli ove moje sa blicem nego ove "profi" .. do duse ja sam napravio 30 a fotografi 500 tako da ima i toga ja nisam bas sliko svasta i svuda..

ono sto sam ja skonto je ako ides profi mora poneses 2 aparata (ako nedaj boze jedan crkne propao dogadjaj koji ne moze da se ponovi) a ako nosis dva onda turis na jedan nesto kratko (17-40 npr ili 50mm prime) a na drugi nesto duze (70-200npr) pa onda na jedan mozes da turis blic a drugi bez blica.. na oba igracku obavezno
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #4 poslato: Februar 27, 2018, 08:08:54 posle podne »
samo da ponovim po stoti put JA NISAM FOTOGRAF!!!! znaci ovo ti ja govorim kao neko ko ima 2 klinca + ima dva buraza sa 4+2 dece pa je slavio nekoliko rodjendana  i proslava rodjenja sa fotografima + je sam fotkao decu .. znaci nesam fotograf, govorim ti ovo kao "kako su meni dolazili fotografi", ne "kako treba", kako treba i koje su fore mora ti pomognu fotografi sa ovog foruma, ja mogu samo pretpostavke i kako to ja vidim!!

takodje u igraonicama cesto imaju "zaposlenog fotografa" sto je obicno "gazda kupio neki dslr sa kit objektivom i dao ga jednoj od vaspitacica", ili "jedna od vaspitacica kupila dslr sa kit objektivom i predstavlja se kao fotograf" - nemaju osnovna znanja, sve se fotografise na "zelenu kockicu" a fotke budu plac majke bozije, tako da od toga nije tesko biti mnogo bolji :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Schlierenzauer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
  • Nikon D800
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #5 poslato: Mart 01, 2018, 01:52:22 posle podne »
Hvala na savetima! Dva tela nemam  :D

Sreća po mene što tu igraonicu gde treba da slikam drži prijatelj od mojih roditelja, pa ću otići jednom da fotkam njegove klinke čisto da probam i da vidim šta me čeka zbog tih osvetljenja, probaću i sa blicem i bez, pa šta bude bilo bolje.
Nikon D800

nikkor 35-70 2.8, 80-200 2.8, 50 1.8

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #6 poslato: Mart 01, 2018, 03:27:21 posle podne »
ako fotkaš bez blica računaj na to da ćeš morati podići ISO, samim tim i imati više šuma na fotkama (mada su meni lično uvijek bolje fotke bez blica, pa makar i sa šumom!) a ako radiš sa blicom šum se neće vidjeti na fotkama(ili će se vrlo malo vidjeti), ali će ti makar sve biti fino eksponirano(pod uslovom da znaš koristiti eksterni blic na kojem ćeš morati za svaku scenu pomjerati glavu blica(najčešće prema plafonu, ako baš nije previsoko plafon!).Ono što ti mnogo može pomoći kod eksternog blica je ovo-nabavka difuzora za blic;

ja ga lično imam i mogu reći da se ovim difuzorom(opet ponavljam-ako se pravilno upotrebljava!) mogu dobiti odlični rezultati....
sa ovim difuzorom se može komotno fotkati blicom prema naprijed, ali se mora znati podesiti jačina blica tako da se skoro i ne vidi da je uopšte fotkano sa blicem
« Poslednja izmena: Mart 01, 2018, 03:31:22 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #7 poslato: Mart 01, 2018, 03:45:29 posle podne »
Stavi aparat u manuelni mod, a blic u TTL i odbijaj od plafona i zidova. Belu karticu izvuci koliko ti treba da malo razbije senke na licu.
Ako deca ne poziraju, računaj na ekspoziciju 1/200 - 1/1000 bez blica da bi dobio nešto upotrebljivo u toku igrica. Ovo se odnosi na manju decu. Veći su mirniji ;)
Ja skoro uvek radim sa blicem, ali ekspoziciju nekad spustim na oko 1/20 ako uslovi to dozvoljavaju. Tako da onda blic treba da dosvetli samo nekoliko blendi.
Veliki problem može biti relativno mračna igraonica sa plafonom i zidovima u različitim bojama ako odbijaš blic od njih. Svaki prostor je drugačiji pa je dobro što imaš priliku da probaš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Schlierenzauer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
  • Nikon D800
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan
« Odgovor #8 poslato: Mart 03, 2018, 01:37:19 posle podne »
Hvala puno na savetima, imam ovaj difuzor što je okačio Tviti, probaću i sa njim.

Znam i ako idem bez blica da moram da dižem iso, nekako su mi lepše boje i prirodnije bez blica:)

Dosta sam se upraksovao na basketu, pa znam otprilike i koja mi brzina treba da zaledim pokret.. Samo me je to bunilo šta da radim ako je plafon npr beo, a ima raznih lasera i ostalih svetala u drugim bojama.. Probaću sve varijante pa ću da vidim šta ispadne najbolje.
Nikon D800

nikkor 35-70 2.8, 80-200 2.8, 50 1.8