Autor Tema: Konvertor i filtar  (Pročitano 6326 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Konvertor i filtar
« poslato: Septembar 09, 2007, 09:57:43 pre podne »
  Planiram da kupim konvertor 0.45x wide, pa me interesuje dali polarizacioni filtar moze da se stavi izmedju objektiva i konvertora, ili mora da bude napred. Da li takav konvertor moze da ide na fuji s5700?


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Konvertor i filtar
« Odgovor #1 poslato: Septembar 09, 2007, 10:31:44 pre podne »
Mislim da ne moze, da je navoj na wide objektivu "dublji" neko kod polarizacionog filtera.
Znaci wide ,pa polarizacioni. Eventulano bi se uz pomoc nekog prsten-adaptera mogao da promeni ovaj redosled.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Konvertor i filtar
« Odgovor #2 poslato: Februar 10, 2008, 01:32:48 posle podne »
58mm filteri imaju oba navoja istog promera, pa je potpuno svejedno na kojoj će strani konvertora biti filter. U teoriji, na objektivu Ti može ostati npr. UV filter, a onda na njega našrafiš konvertor + CPL.

E sad, ima tu jedna druga caka (iskusni fotografi će me ispraviti, ako grešim) - svako udaljavanje konvertora od sočiva glavnog objektiva čini da se žižna daljina "pomera", pa je pitanje koja je onda efektivna širina u odnosu na nominalnu 0.45X?

Naravno, svako dodatno staklo u nekoj meri degradira sliku i na to moraš obratiti pažnju (posebno ako je u pitanju Hama ili tako nešto "noname" klase).

Pozdrav