Autor Tema: Canon EOS 77D, Test  (Pročitano 12056 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Canon EOS 77D, Test
« poslato: Avgust 20, 2017, 12:08:47 posle podne »
 



TIMELINE

U želji da sa novom generacijom izbegne konfuziju koja je zavladala nakon istovremenog predstavljanja dva tako slična, a istovremeno i veoma različita aparata, kakvi su EOS-i 750D i 760D bili, Canon je odlučio da koriguje nomenklaturu i nasledniku EOS-a 760D nadene novu, prepoznatljivu oznaku. I baš kao što vešt kulinar nekada pretera u pokušajima da prevaziđe samog sebe, te na kraju kreira gotovo nejestiv obrok, tako je i Canon u nastojanju da jasnije razgraniči klase, napravio totalnu zbrku, veoma nalik onoj koja već decenijama vlada kod glavnog rivala – Nikona.

Tako sada imamo 760D, njegovog (skoro) direktnog naslednika, 77D, iznad kojeg je 80D, ali i 70D, koncepcijski, naravno. Deluje zbunjujuće? A kako bi drugačije i moglo biti, kada se u moru modela više ne može jasno utvrditi klasifikacija i rangiranje po ekskluzivnosti? Čak ni drugo ime, koje se za isti aparat primenjuje na nekim tržištima (EOS 9000D) ne nudi bolju ideju o poziciji u gami.

EOS 77D je sada „usamljen“ u svojoj podklasi, dok je 750D dobio naslednika uobičajenog imena, EOS 800D, baš kako smo i navikli tokom godina. Koja je tačno svrha EOS-a 77D… teško da će utvrditi čak i istoričari… za krajnjeg korisnika je bitno samo ono što je ispod haube, tj. ono što model nudi u praktičnom smislu. Ne bismo mogli reći da je u pitanju nekakav revolucionaran iskorak. Čak ni evolutivni pomak. Više se može govoriti o inkrementalnom unapređenju, tek za par nijansi uočljivijem, nego što bi jedan novi firmware mogao doneti postojećem EOS-u 760D. Dakle, još jedan „restajling“, u duhu autoindustrije.

I dalje možemo govoriti o sve većoj gužvi na tržištu i sve oštrijoj borbi za svaki segment. Čovek bi očekivao da se klasifikacija vremenom ukrupni, te da gama jednog proizvođača bude svedena na svega par modela, imajući u vidu njihove sve minornije međusobne razlike. Ipak, realnost govori da ponuda dostiže gotovo nezamislive razmere i preti da svojim zasićenjem ugrozi čak i industriju mobilne telefonije. Ponuda nikad nije bila veća… istinu govoreći – ni bolja, ali opet, sve to na tržištu koje odavno stagnira i odavno je željno nečega fundamentalno drugačijeg, deluje preko svake mere isforsirano… ili nepotrebno, ako baš hoćete. Zato i ne čudi sporadično pokazivanje mišića u segmentu srednjeformatnih aparata (Pentax i odnedavno Fuji), uprkos ekonomskim pokazateljima koji veoma egzaktno ukazuju na promašenu investiciju. I dok veći deo industije pokušava da na sve načine animira prosečnu osobu da shvati prednosti namenske opreme u odnosu na tipičan mobilni telefon, dovijajući joj se na sve moguće i nemoguće načine, malim, ali efektnim inovacijama i dizajnom, Canon i Nikon gaje princip sinhronog ignorisanja situacije i ceđenja još malo profita iz davno utvrđenih receptura, koje su verovatno nasledili od bake, poput nekog kulinarskog umeća s početka priče.


 



SPECIFIKACIJE

Canon EOS 77D je predstavljen tačno dve godine nakon EOS-a 760D. Razlike među njima nisu potpuno kozmetičke, ali realno, nisu ni epske, kao što se iz tabele može i videti:
 

Tehničke karakteristike: Canon EOS 77D u poređenju sa Canon EOS 760D

Senzor jeste potpuno nov, uprkos identičnoj rezoluciji, nov je i AF sistem, poboljšan je bafer u značajnoj meri, a isto važi i za autonomiju, premda je zadržana stara baterija. Dovoljno za početak, barem kada je reč o međusobnom poređenju generacija. Da li je dovoljno i za ozbiljan tržišni nastup, to ćemo već videti. U međuvremenu…



PAKOVANJE

Za razliku od prethodnika, novi aparat se nudi samo u dve kit varijante. Jedna uključuje već poznati EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, a drugi je zamena za stari početni kit i nosi oznaku EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Dizajn kutije je prepoznatljiv:
 

Canon EOS 77D, sadržaj osnovnog, „body only“ pakovanja

U osnovnom pakovanju, koje smo i mi imali na testu, pored aparata i poklopca bajoneta, nalaze se još i: LP-E17 Li-Ion baterija sa zaštitnim poklopcem, LC-E17 punjač baterije (odnosno LC-E17E verzija sa kablom, kao na slici), široki kaiš za rame i osnovno korisničko uputstvo u štampanom obliku. Prateći softver se ovaj put isporučuje isključivo putem oficijelnog sajta, u verzijama za Windows i MacOS sisteme, a osim poznatog Digital Photo Professional RAW konvertora, sadrži i EOS Utility alatku za kontrolu aparata putem kabla ili bežično i prenos snimaka na računar, Picture Style Editor, kojim se kolorni stilovi mogu podešavati po volji i Image Browser EX, za pregled i osnovnu katalogizaciju snimaka.



Ostatak teksta → Canon EOS 77D, Test


Pozdrav

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #1 poslato: Novembar 11, 2019, 05:59:16 posle podne »
Ne uspevam da namestim na 77d da mi čita samo jednu AF tačku, srednju. Kako god pomislim da sam odabrao taj način, kod određivanja šta će da bude u fokusu, kod situacija da ima dosta mogućih dilema, aparat džara neki srednji opseg i uglavnom odabere ono što je malo ispred, a ja bih želeo da imam samo jednu tačku i da mi oštri tačno na ono na šta je namestim.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #2 poslato: Novembar 11, 2019, 09:10:53 posle podne »
Moras da prebacis prvo gornji tockic na M manuelni ili AP prioritet blende ili Tv prioritet zatvaraca...Dakle nikako A automatski, ni P mod.
Tek onda nastelujes AF na Single-point AF  tj. fokusiranje jednom izabranom tačkom.
Ovo drugo pogledaj u uputstvu .

Siguran sam da ce onda da fokusira tackom kojom ti hoces, i to tamo gde ti hoces...
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2019, 09:12:26 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #3 poslato: Novembar 11, 2019, 11:34:11 posle podne »
ja koristim u 90% TV, naravno da sam namestio sve kako treba i kako sam shvatio u uputstvu, ali aparat ne daje jednu centralnu tačku, nego devet i onda bira uglavnom ono što je ispred.
Konkretan slučaj ovo dole... ja čak znam da je logičnije da se fokusira ovako kako je aparat odabrao, ali recimo da ja hoću da budem glup i da mi fokusira isključivo centar kadra. On mi to nikako ne daje sem da ja to sad ručno nameštam, ali bre ovo je xxi vek, ne mogu na svakom snimku da se bavim time. Navikao sam dosad da na pola okidanja on fokusira, ja onda ne puštajući okidač pomerim kadar ako treba na neku stranu i to bude to. Ovde to jednostavno ne radi, pa sam potpuno siguran da negde grešim, ali ne tako što sam u A modu, nego na nekom drugom nivou ipak.


Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #4 poslato: Novembar 11, 2019, 11:49:33 posle podne »
ok, rešio sam... iščeprkao sam gde se to podešava... previše opcija za moj ukus.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #5 poslato: Novembar 12, 2019, 12:52:05 pre podne »
cim nesto aparat odradi a ne ti, to znaci da si u nekom automatskom ili poluautomatskom modu.
u maneuel modu nema sanse da aparat sam izabere gde ce da fokusira..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #6 poslato: Novembar 12, 2019, 11:13:03 pre podne »
koji će mi ful M mod... pa ja se bavim fotografijom 50 godina, jedva sam dočekao da pređem na automatske svetlomere i AF u prošlom veku još, poluautomatika je savršena stvar... puknem 20-30 kadrova umesto da biram jedan i cinculiram ga u sitna crevca. Ovde je ispao problem što mu je AF neki superinteligentni sistem sa nekoliko nivoa podešavanja, pa se nisam dovoljno udubio u sve to jer i nisam imao nikakav problem, ali pre neki dan nabavim objektiv 15-85 i na njemu je odjednom počeo AF da se ponaša nesuvislo... zapravo, zapazio sam da objektivi koji su izvorno FF sasvim drugačije rade na ovom mom aparatu u smislu AF i ostalih stvari, a EF-S kao da ima neke konstrukcione razlike. Hoću da kažem da mi objektiv stari 17-85 nijednom nije naskočio da oštri po granama koje su u blizini, a ovaj 15-85 više voli te grane nego leba da jede; tako sam i počeo da se angažujem oko tačke fokusiranja.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #7 poslato: Novembar 12, 2019, 04:58:08 posle podne »
bojim se da na ova pitanja sad samo STORM84 moze da ti odgovori..  ;)
...kada se pojavi naravno, jer nema neke navale na ove forume poodavno.

Ovde smo ostali samo mi - pilici..  :)
                          petao Sofronije
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 77D, Test
« Odgovor #8 poslato: Mart 08, 2020, 02:38:18 posle podne »
Imao sam godinama 15-85mm, radio besprekorno.