Autor Tema: Pomoc - objektiv za macro  (Pročitano 5316 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pomoc - objektiv za macro
« poslato: Maj 14, 2017, 09:51:14 posle podne »
Pozdrav. Imam Canon 1200D i zanima me da li uopste postoji varijanta da se sa tim aparatom radi dobra macro fotografija ili se ipak mora uzeti neki bolji aparat?  Hvala

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #1 poslato: Maj 15, 2017, 10:25:55 posle podne »
Uz objektiv za macro, nema nikakvih problema.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #2 poslato: Maj 20, 2017, 08:38:39 pre podne »
Hvala na odgovoru. Razmisljam da uzmem Tamron AF 70-300mm F4-5.6 LD Di Macro 1:2 ali me je strah jer nisam siguran da li mogu dobiti ono sto zelim,a ipak nisu male pare. :) Voleo bih kada bi mi neko pokazao fotografije koje pravi sa tim objektivom. I osnovno pitanje,da li je za dobar makro potreban bolji aparat od mog ili objektiv to sve resava? Izvinjavam se na mozda glupim pitanjima,ali jos sam pocetnik u ovome. :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #3 poslato: Maj 20, 2017, 03:21:31 posle podne »
Npr. ovde:
https://pixelpeeper.com/adv/?lens=9&camera=none&perpage=25&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

Aparat ti je dobar. Obejktiv, svetlo i tehnika slikanja to rešava. Objektivi npr:

Canon 100 macro
Canon 60mm macro
Tamron 90 macro
Sigma 105 macro
...

Obrati pažnju na minimalnu radnu distancu. Ako slikaš žive insekte, onda bi ti veća žižna daljina koristila da možeš sa veće daljine da ih hvataš. Ako je nešto neživo onda možeš da prođeš i sa 60 mm, koji bi ti bio i OK general purpose/portretni objektiv.
« Poslednja izmena: Maj 20, 2017, 03:25:29 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #4 poslato: Maj 20, 2017, 04:43:26 posle podne »
Ima više objektiva TAMRON 70-300.....
Cronin, sajt na koji si uputio Gox-a uglavnom pokazuje snimke sa Tamron 70-300 f4-5,6 VC USD što je noviji i kvalitetniji telefoto zum (na B&H cena oko 450$)
Gox traži savet za Tamron AF 70-300mm F4-5.6 LD Di Macro 1:2 što je stariji objektiv u pokušaju "sve u jednom" (na B&H cena oko 180$)
Ovaj objektiv je priličano tanak kvalitetom optike i mehanike i za makro i za telefoto što se može videti na: ! No longer available, za razliku od prvog: ! No longer available.
Prilozi su od istog autora.

Canon 1200D ima senzor od 18 megapiksela što je savim dovoljno i proćiće dosta još vremena u vežbi, dok senzor ne postane prepreka u daljem napretku do "dobre fotografije".

Ako je novac u pitanju, za početnika je uvek bolje da nabaviti  polovni objektiv, pravi makro 1:1 i naravno da pre odluke i kupovine pokupi što više saveta, kojih je danas na netu i više nego dovoljno.
Ja sam se na kraju opredelio na osnovu mišljenja Kena Rokvela (znam da ga neki na netu ne podnose) i nabavio Tokinu,   http://www.kenrockwell.com/tokina/100mm-f28.htm  koju je izjednačio kvalitetom sa Nikon-ovim i Canon-ovim objektivima, a u pola cene. Nisam se pokajao, sa objektivom sam zadovoljan.
Za više podataka pogledati i  http://www.kenrockwell.com/tech/best-macro-lenses.htm


Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #5 poslato: Maj 20, 2017, 05:57:47 posle podne »
Hvala na savetima. Ovo je trenutno maksimum koji sam izvukao sa kit objektivom:
 



 

Mene zanima koja je najjeftinija varijanta za dobar makro insekata. Da budu bas bas priblizeni,ovo moje mi se ne svidja. :D

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #6 poslato: Maj 20, 2017, 06:17:51 posle podne »
Najjeftinije je da postojeći objektiv okreneš preobratnim prstenom po ceni 600-1200 dinara na KP, ali gubiš kontrolu nad objektivom.

Ako nađeš ovu spravicu koju proizvode za sada samo za Canon, a ne znam da li je kod nas uvoze, možeš za 100$ da povratiš kontrolu nad objektivom.  www.bhphotovideo.com/c/product/1050997-REG/vello_rm_cef_macrofier_reverse_mount_adapter.html

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #7 poslato: Maj 20, 2017, 07:01:13 posle podne »
Hvala,Zook. Gledam sad na youtubu malo o tome. Zanimljiva stvarčica. :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #8 poslato: Maj 22, 2017, 05:09:43 pre podne »
Ma znam da ima više komada. Tamo, istina, ne piše jasno koji je, ali nije problem da se nađe:

https://www.flickr.com/photos/43401195@N08/sets/72157627484368787/
https://www.flickr.com/groups/httpwwwflickrcomgroups750630n21/pool/
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #9 poslato: Maj 22, 2017, 05:17:00 posle podne »
Možete li mi reći da li bi ovo doprinelo boljem makru? Nisam siguran kako funkcioniše.

 

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #10 poslato: Jun 01, 2017, 08:36:03 posle podne »
Najbolja opcija je da nabavis pravi makro objektiv. Naravno neki od jeftinijih, moj predlog je Tamron 90mm macro. Nikako ne uzimaj zum varijante jer je losiji kvalitet slike u odnosu na fiksne (prave makro objektive). Najbolja i najjeftinija varijanta je da uzmes Raynox dcr-250. On se kaci na objektiv koji imas i dobijas vece uvecanje (radi na principu lupe) i nemas neki gubitak svetla kao sa tubama.
Moj savet je da uzmes to staklo pa ces videti kako ide makrofotografija. Ako ti ne odgovara lako ces ga prodati, a ako ti makro pase skupljaj novce za tamrona ;)

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #11 poslato: Jun 02, 2017, 08:50:32 posle podne »
Hvala Devil. Mislim da sam se zbog vasih fotografija i počeo zanimati za macro fotografiju. :) Prvi put sam ih video na ovom forumu kada sam trazio savete koji aparat da kupim. :) Meni je zelja da dobijem bar 20% od kvaliteta vasih fotografija i bio bih jako zadovoljan. Trazio sam taj raynox 250 ali nikako da ga nadjem. Jedino mi ostaje ebay mozda.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc - objektiv za macro
« Odgovor #12 poslato: Jun 02, 2017, 10:10:21 posle podne »
Probaj preko nasih oglasa ili na kraju Ebay. Raspitaj se i kod nasih prodavaca foto opreme da li mogu da poruce to staklo za tebe  :)