Autor Tema: Aparat za pocetnika  (Pročitano 5503 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lukaj

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Aparat za pocetnika
« poslato: April 20, 2017, 11:38:10 posle podne »
Pozdrav svima. Bavim fotografijom vec duze vreme, fotkao sam telefonom, kupio sam akcionu kamericu, ali bih zeleo sada da predjem na neki dslr aparat. Imam budzet, nekih skromnih 250eura. Gledao sam nikon d90, svi kazu da je dobar za prvi aparat ali kada vidim 12.9 mpx nekako mi bude malo, jer mi dosta znaci rezolucija. Inace volim da fotografisem prirodu, portrete, objekte,makro itd.

Koji aparat bi mi vi preporucili iz iskustva, jer je ovde iskustvo u pitanju koliko sam primetio, svi aparati u ovom cenovnom rangu su slicni?

Cuo sam da se moze kupiti neki konvertor i mogu se preko njega stavljati stariji objektivi. Moze li mi neko objasniti kako to funkcionise?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #1 poslato: April 21, 2017, 04:29:43 posle podne »
Pozdrav.
D90 jeste dobar aparat iako ga neki smatraju prevaziđenim. Ja ne, mada nisam toliko upoznat sa Nikonom. Nemoj se opterećivati rezolucijom. Lično sve preko 8-10 mpix je sasvim ok. Što neki telefon ili kompakt ima recimo 20mpix, ne znači da ćeš ti dobiti toliko u detaljima kada gledaš sliku na 100%. Čak i sa DSLR moraju biti optimalni uslovi, dobar objektiv i fotograf da izvukli svaki pixel da bude oštar.
Po "starije" objektive verovatno podrazumevaš manuelne, najčešće sa novijem M42.
Njih ćeš lakše montirati na Canon zbog registar distance.
Ja bih išao na telo sa pokretnim displejom, jer to mnogo znači za makro fotografiju ili smanjenje odsjaja kada slikaš napolju ili ako se nekad odlučiš da snimaš video.
Live view treba da bude dobar zbog upotrebe manuelnih objektiva da bi dobro fokusirao.
U tom smislu bih i preporučio Canon 600D ili ako baš voliš Nikon D5100. Verujem da bi mogao da se uklopiš u cenu.
Ipak razmišljaj u pravcu AF objektiva pa ti onda izbor tela nije toliko kritičan. Možeš uzeti i poneki "prevaziđen" DSLR i bolji objektiv i dobiti fantastične rezlutate ako imaš znanje.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže lukaj

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #2 poslato: April 22, 2017, 03:57:22 posle podne »
Hvala na odgovoru. Brine me samo to sto su objektivi i celokupan hobi fotografisanja bas skupi. Ove godine verovatno prelazim u veci grad, tako da cu nositi aparat stalno sa sobom verovatno. Zato sam pitao za ove manuelne, jer su oni jeftiniji, a dobio bi ono sto mi treba, samo sa malo vise truda oko podesavanja.  Koji objektivi su potrebni, da zadovolje bar neke od mojih zelja koje sam istakao?

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #3 poslato: April 22, 2017, 08:46:29 posle podne »
Zeliš da fotografišeš: prirodu, arhitekturu, makro, portrete. Znači nisi naveo samo astro i podvodnu. I sve bi to za 250e plus desetak hiljada dinara za stare manualce.
Budimo jednom ozbiljni.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #4 poslato: April 22, 2017, 09:33:37 posle podne »
Za te novce možeš od Canona da gledaš modele 40D, 450D, 500D, 550D i 600D (100-250E) i eventualno 30D, 400D ako ćeš malo više da uložiš u objektive.
Od AF objektiva EF-S 18-55 IS (oko 50E) i EF-S 55-250 IS (oko 100E) kao kombinacija, ili 17-85 IS USM ili 18-135 IS. Gledaj da svaki bude IS.
Za manuelne je problem sa širinom, osim što treba naći dobre i jeftine primerke. Lično ne bih kretao tim putem.
Najbolje bi bilo da probaš nekoliko aparata i objektiva vidiš da li je to ono što ti leži.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #5 poslato: April 22, 2017, 10:47:31 posle podne »
Pazi ako hoces da koristis pretezno manuelce onda ti je neki MILC puno bolja opcija. Fuji bi bio idealno resenje mada Oly ima neke starije modele koji su cenovno pristupacniji a objektivi se mogu naci jako povoljno.
Sa druge strane manuelci su poprilicno mucenje na DSLR-u.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže lukaj

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #6 poslato: April 23, 2017, 01:29:49 pre podne »
Hvala ljudi na odgovoru, razmislicu lepo i odabrati neki. Pa cu javiti kako sljaka  :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #7 poslato: April 23, 2017, 01:56:32 pre podne »
Da, bilo bi dobro da kažeš šta ti je od gorenavedenog najpreče za fotkanje. Na osnovu toga bi mogli možda da ti preporučimo neki pravac. Sam aparat nije toliki problem, već objektivi.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lukaj

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #8 poslato: April 23, 2017, 01:06:51 posle podne »
Da, bilo bi dobro da kažeš šta ti je od gorenavedenog najpreče za fotkanje. Na osnovu toga bi mogli možda da ti preporučimo neki pravac. Sam aparat nije toliki problem, već objektivi.
Pa hteo bih da slikam prirodu, pejzaze i portrete.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat za pocetnika
« Odgovor #9 poslato: April 24, 2017, 01:13:16 pre podne »
Priroda/pejzaži traže jede objektive, filtere i stativ, za portrete ti trebaju drugi objektivi, eventualno blicevi i modifikatori svetla. To su ti dva potpuno drugačija pravca.
Trebalo bi da se odlučiš za jedno od toga, ili eventualno da uzmeš neki kit zoom objektiv koji bi ti pokrivao svašta po malo, dok se ne odlučiš šta stvarno želiš.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D