Autor Tema: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds  (Pročitano 3802 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« poslato: Mart 25, 2017, 05:42:47 posle podne »
Da li zna netko gdje ima na netu usporedba high iso semplova između 5D mkIV u RAW i 5Ds u mRAW formatu?

Storm jesi ti možda radio takvu usporedbu i ako jesi kakvi su tvoji dojmovi?
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #1 poslato: Mart 25, 2017, 10:14:44 posle podne »
Nisam radio direktno, ali moći ćeš da uradiš sam ovih dana, jer je test 5D4 u fazi tovarenja na sajt. ;)

Ovako, bez gledanja, mogu da kažem da je prednost 5D4 veeeeoma očigledna. Po pitanju detalja, 5Ds nema konkurenciju, ali highISO... tu je 5d4 u samom vrhu koji industrija nudi. DR je isto izuzetan i veoma blizu Nikonovom. Praktično gledano, tu razlike i nema. Nikon i dalje ima prednost, ona jeste merljiva, ali nije u praksi primenjiva, jer je svejedno fotka neupotrebljiva, ako si omašio (tipa) 7EV prilikom okidanja.

Pozdrav

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #2 poslato: Mart 25, 2017, 10:50:56 posle podne »
Hvala na odgovoru... Pitam jer si u testu kod 5Ds napisao ako se dobro sjećam, da ne idem opet čitati test, mRAW čišći čak 2 blende kod high iso semplova nego RAW... Eh sad, to bi po meni značilo da je mRAW kod 5Ds čišći nego RAW na 5D3 jer sumnjam da mk3 ima toliko bolji high iso gledano u omjeru 1:1 kod rawa...

Eh sad, high iso kod mk4 je očito dosta bolji nego kod mk3, barem mi se činilo po tvojoj ekspresiji u postu!? :)

Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #3 poslato: Mart 26, 2017, 12:21:46 pre podne »
Nisam se tim poređenjem na relaciji 5Ds <> 5d3 bavio, ali da, moguće je da je tako. S tim da ipak treba uzeti u obzir i karakter tog šuma. A on je na 5Ds takav da nije baš voljan za saradnju prilikom čišćenja i očuvanja detalja. Kod 5D3 je nekako bolje za nijansu, rekao bih, dok je to kod 5D4 izvanredno. Zapravo, kad porediš 5D4 i 5D3, možeš da stekneš pogrešan utisak da su sličniji, nego što zapravo jesu. Piksel na piksel, količina kolornog šuma je dosta slična. Problem je što 5D4 ima skoro 50% veću rezoluciju, čime njegov učinak defakto raste. A kad na sve to dodamo daleko lakše čišćenje i bolju dinamiku, dobijamo potpuni win-win - i više detalja i bolji highISO.

U poređenju sa 5Ds je malo zamršenija situacija. HighISO je definitivno na strani 5d4, ali su detalji koje beleži 5Ds doslovno nedostižni za bilo koji FF koji je trenutno na raspolaganju. Kod MF-ova se već može probrati poneki senzor koji može da nadjača 5Ds, ali ispod toga - teško. Zato, kome je količina detalja primarna, 5Ds i dalje stoji kao najbolji izbor. Isto tako, DR je u praksi primetno na strani 5Ds u odnosu na 5D3.

Oni koji vole univerzalnu spravu, 5D4 je trenutno jedan od najprestižnijih aparata, jer sjajno kombinuje rezoluciju-highISO-DR.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 26, 2017, 12:22:57 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #4 poslato: Mart 26, 2017, 01:35:41 pre podne »
Kada smanjis rezoluciju sa 50mpx na rezoluciju koju ima 5D3 nivo suma je isti, a nivo detalja je visestruko na strani 5Ds.
Skoro smo ga poredili sa 6D, i 5Ds ga je prosto oduvao na ovaj način u detaljima dok je nivo suma bio priblizno isti
Testirali smo do ISO 6400

Dakle uslov je da se fotka od 50mpx smanji na 21/23mpx

E sad a ako gledaš šum na 5D3/(6D)  i 5Ds na njihovim maximalnim rezolucijama i na 100%, onda naravno da 5Ds ladno gubi tu bitku.

5Ds je po meni jedan jako ozbiljan aparat i trenutno jedan od najboljih.
To što je lošiji u hi ISO od ostalih važi samo dok ne smanjite rezoluciju na onoliko Mpx koliko ima aparat sa kojim ga poredite. :)

Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #5 poslato: Mart 26, 2017, 09:45:48 pre podne »
Hvala vam Storm i Argon za odgovore, saznao sam baš sve što me zanimalo  :)

Jedva čekam test, posebno usporedbu AF-a, nadam se da će biti osvrt mk3 vs mk4 vs Ds  ;)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #6 poslato: Mart 27, 2017, 12:13:18 pre podne »
Na žalost, AF-u nove petice nisam pridao neki preterani značaj u testu, jer upravo nisam primetio bilo kakve razlike. Možda bi se u nekoj dužoj eksploataciji dale izvesti nešto preciznije ocene, ali suštinski, jedino gde sam primetio pomak je rad u low-light uslovima, gde se AF nije ni najmanje mučio sa f4 zumom u uslovima gde iso zakucava na 32000, a shutter gravitira oko 1/30... što će reći - na prihvatljivom minimumu. S druge strane, nijedan od pomenutih aparata nikad nije kuburio sa AF-om (čak naprotiv!), tako da ostaje jedino žal što AF iz 7D Mark II nije prilagođen novom aparatu.

Taj AF je u najozbiljnijem iskušenju sa 5Ds, jer ga rezolucija stavlja na ozbiljne muke (greške se vide i na mikronskim promašajima). Pa ipak, 5Ds zabada fokus bez ikakvog kolebanja, koje god staklo da staviš, a da  je iole upotrebljivo. Zato se uopšte nisam začudio što na 5D4 funkcioniše sjajno.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 27, 2017, 12:16:13 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #7 poslato: Mart 27, 2017, 01:39:10 posle podne »
Storm, ako sam dobro razumeo, nisi video neke razlike izmedju 5ds i 5d4 u brzini fokusa u iole normalnim uslovima?
Pitam posto prijatelj koji je presao sa 5dsr na 5d4 je odusevljen koliko je AF na 5d4 brzi :D Zanima me da li je to samo njegov trip ili stvarno ima razlike... Ja 5d4 jos nisam koristio intenzivnije da bih uporedio
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 5D mkIV vs 5Ds
« Odgovor #8 poslato: April 04, 2017, 02:39:26 posle podne »
Kasnim s odgovorom, ali ipak bih rekao da je njegov trip, jer ja nikud nisam prešao, već sam imao oba aparata istovremeno u rukama, sa istom optikom naizmenično. Nema apsolutno nikakve razlike. Ima samo u low-light uslovima, kada je 5d4 malo odlučniji, jer mu AF ide od -4EV osetljivosti.

Pozdrav