Autor Tema: Poređenje Macro objektiva  (Pročitano 5352 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Poređenje Macro objektiva
« poslato: Februar 17, 2017, 09:16:15 posle podne »
Dakle, kao što i naslov kaže, malo sam radoznao po pitanju ovog pravca fotkanja, pa samim tim i izbor odgovarajućeg stakla. Bilo bi lepo da se uključe u diskusiju oni koji su već u svetu macro fotografije, a još bolje ako su imali prilike da isprobaju ili koriste neki od objektiva koje ću nabrojati. Radi se o tri modela 180-tice:

1. Tamron SP AF 180mm f/3.5 Di LD (IF) Macro 1:1
2. Sigma APO Macro 180mm f/2.8 EX DG OS HSM
3. Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM

Tamron je ovde svakako jako interesantna opcija pre svega zbog cene, koja se kreće u rangu Canon-ove 100-tke, ali 180mm je ipak 180mm. On mi je posebno interesantan pa ako ga neko ima ne bi bilo zgoreg da podeli svoja iskustva.
O Canon-u mislim da je suvišno pričati, sa L staklima tesko može biti promašaja, samo ako imaju odgovarajuću podršku ostatka opreme.
Što se Sigme tiče, mislim da je cena paprena, pa čak i premašila Canon. Poštujem Sigmu i blendu 2.8 ali...

Pa eto da ja ne dužim, mislim da kapirate šta me "svrbi" pa je svaki savet dobrodošao :)
« Poslednja izmena: Februar 17, 2017, 09:17:46 posle podne od strane Ivan »

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #1 poslato: Februar 19, 2017, 11:48:31 pre podne »
Niko ništa??? Gde ste "makroisti"? 
Izgleda mi da ću opet morati da gnjavim StORM48-a  ;D ;D ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #2 poslato: Februar 19, 2017, 03:56:58 posle podne »
Nema ovde baš previste makroista, a i mešu njima su retki oni koji imaju iskustva sa sva 3 objektiva da mogu da ti daju objektivno uporedno mišljenje.
Ovih Sigma, čim ima OS i f/2,8 nije namenjena samo za makro?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #3 poslato: Februar 19, 2017, 04:57:41 posle podne »
Pa mislim, možda je neko fotkao sa nekim od ova tri, ne mora sve da ih ima, pa čisto neki utisak. Naravno da je gotovo neverovatno da neko ima sva tri.
Što se Sigme tiče, uzimajući u obzir veličinu (što izgleda postaje znak prepoznavanja za ovaj brend, hahahah), teško da bi je neko koristio za nešto drugo, a to što ima OS i f/2.8, pa i Canon-ova 100L ima IS i 2.8 što može biti samo od koristi za slikanje iz ruke. Mislim da je cena ta koja koči Sigmu u ovom slučaju, ali ovde me više interesuju optički kvaliteti, tako da cenu ostavimo po strani.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #4 poslato: Februar 19, 2017, 06:47:54 posle podne »
Da, stotku znam. Kontam da su na njoj stavili IS koji omogućava da se objektiv koristi i za normalne svrhe, a i da se opali poneki makro iz ruke, bez stativa. Vidim da si se opredelio za suvi  makro na 180mm,a u tom pojasu nemam iskustva. Bilo je par forumaša koji su svojevremeno pominjali Sigmu 180 Macro, i tu 150-cu su neki koristili. Mislim da je Oldtimer u pitanju bio, ili neko od ovih ljudi:

http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/objektivi/tele-makro-objektivi/msg13704/#msg13704
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #5 poslato: Februar 19, 2017, 07:02:23 posle podne »
Ma nisam se opredelio, daleko od toga, samo glasno razmišljam. Pročitao sam negde da se gore pominjani Tamron pokazao kao fantastično staklo, a uz to za relativno pristupačne novce. Ima i tih 150-ica, dosta ima tu izbora, samo treba napraviti pravi :D   Na kraju krajeva, uvek stoji opcija za tu Canon 100-tku kao neko All-round rešenje.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #6 poslato: Februar 19, 2017, 09:10:37 posle podne »
Na tvom mestu (koje po pitanju makroa nije nešto naročito daleko od mojeg), ja bih ipak išao na sigurnu i jeftinu varijantu i uzeo Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM. Ja ga još uvek imam... kupio sam ga davno, s idejom da čim evoluiram zamenim za 180L ili barem novi 100L macro IS, ali od moje evolucije ništa... otišao sam par puta u zoru pokraj Dunava, raznih jezera, baruština i sličnog, s idejom da donesem kući neke pulicerke... a završilo se tako što sam se vratio smrznut, na smrt izujedan od strane komaraca (i ko zna koječega) i bez dve upotrebljive fotke, shvativši da makro ipak nije za mene. Do neke sledeće prilike, držim se 100-tke. ;D

Tako da, ja ne bih da ti bušim luftigum, ali možda nije zgoreg makar malo manje ambicioznosti oko svega. Dalekometni makro objektivi su malo specifični. Služe za veću radnu distancu, ali apsolutno nisu neophodni, a posebno ne kao prvi makro objektiv. Dakle, ja bih u svakom slučaju išao na  kraći makro, pa ako vidiš da ti to ide, budeš zadovoljan postignutim, ali ti fali radne distance, lako ćeš zameniti.

Ako budeš u prolazu, svrati da probaš 100-tku makro. ;)

Pozdrav

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #7 poslato: Februar 21, 2017, 10:58:09 pre podne »
Ma nisam ja preambiciozan, čisto me je zanimalo o kakvim staklima se radi ako ih je neko koristio, a ja ću da se oprobam sa 24-70 f/4 jer kažu da je odličan u makro modu... doduše možda mu malo fali dužine ali za probu nije prevelik problem, pa ako vidim da tu možda mogu da se pronađem onda tek eventualno da razmišljam o kupovini nekog pravog makro stakla. Cela ta makro priča kod mene je još u magli, hvala Bogu imam sada čime da se "igram i zabavljam" pa to nije prioritet :)

Van mreže miomir

  • Član
  • **
  • Poruke: 140
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #8 poslato: Mart 04, 2017, 12:25:33 posle podne »
AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED VR
AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR

Koja su od ova upotrebljivija.
Nikon D5200+Sigma 17- 50 2.8 DC EX HSM

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #9 poslato: Mart 04, 2017, 10:09:43 posle podne »
Nazalost Cronnin, "Nema ovde baš previste makroista...". :( :-\ ???
Kad pomislim kakve su se makro fotke ovde kacile i koliko je ljudi fotkalo makro ... mislim da su makrondzije bila najdominantniji kad je sajt bio najpopularniji. 8)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #10 poslato: Mart 05, 2017, 12:59:11 pre podne »
Ekipa beše mala, ali udarnička. Tu su oni još uvek, ali sigurno ima puno drugih obaveza...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #11 poslato: Mart 05, 2017, 06:51:03 posle podne »
Koliko me sećanje služi DeVil je ili imao ili probao neko od navedenih staklića. Baš iz razloga koje Cronnin pominje ne stižem sada da "češljam" macro podforum, ali među njegovim postovima sigurno se pominju ta stakla. Ja sam bila i ostala verna 60mm tako da nemam iskustva sa navedenim objektivima :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #12 poslato: Mart 05, 2017, 09:54:43 posle podne »
Da, da, mala ali udarnicka ekipa je nesebicno poducavala gomilu ljudi u prolazu i svi zajedno su bili najproduktivniji na forumu, cak vise i od izvrstnih pejzazista, a onda je doslo neko drugo vreme ...
Odavno nisam video da se neko interesuje za makro objektive i nadam se da je to dobar znak. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Poređenje Macro objektiva
« Odgovor #13 poslato: Mart 06, 2017, 03:55:55 posle podne »
Mislim da Sigma 150mm f2.8 nije lose resenje kad se pogleda cena i sta daje.
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art