Autor Tema: Seoska priča  (Pročitano 5698 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Seoska priča
« poslato: Januar 18, 2017, 10:36:48 posle podne »
Poslije nekog vremena odlučih se izložiti par fotki, vama na uvid, ako nađete vremena dati mi neke smjernice kako da budu bolje.
p.s znam da je uglavnom svjetlo na njima problem, ali ima toga još.

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #1 poslato: Januar 19, 2017, 10:20:22 pre podne »
Napomenuću ono što je meni privuklo pažnju, a to je na drugoj fotografiji poklapanje kapije i crkve. Interesantan detalj koji je mogao biti još naglašeniji. Donjim rakursom, da se krstovi nađu jedan iznad drugog, u potpunoj simetriji ili možda sa naglašenijim pomeranjem u jednu stranu. Probala bih tako, a da li bi bilo izvodljivo kako sam zamislila, ne mogu da garantujem. :D

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #2 poslato: Januar 19, 2017, 10:11:43 posle podne »
Emocija, hvala na sugestiji. Probao sam nešto slično tome što si predložila, ali zasmetalo mi neko granje. Ipak probati ću opet kad budem išao na selo.
pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #3 poslato: Januar 19, 2017, 11:21:15 posle podne »
Boja neba ti je malo čudna, poradi na tome. Jasno je da si PowerShotu pa ne očekujem čuda, samo napominjem. Motiv nije jasno naglašen. Sve je u fokusu i sve može da se gleda ali nije baš jasno šta konkretno. I na drugoj imaš neiskorišćenog viška koji može da se odstrani.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #4 poslato: Januar 19, 2017, 11:41:26 posle podne »
Cronnin, hvala na sugestijama. Ni sam nisam zadovoljan svjetlom na svojim fotkama a samim tim ni nebom. Ali biće prilike za popravni.
Nisam te baš shvatio o kom višku govoriš, osim ako to nije bandera koja se vidi pored crkve.
pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #5 poslato: Januar 21, 2017, 12:00:33 pre podne »
Kadriranje je problem. Šta si slikao, put, crkvu, kuću, drveće, žbunje...? Problem je i centralna kompozicija.

Ovako npr, mada i tu drveće nepotrebno dolazi do izražaja:
« Poslednja izmena: Januar 21, 2017, 12:05:42 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #6 poslato: Januar 21, 2017, 10:23:26 pre podne »
Evo, Pericha ga je odlično uradio. Vidiš kako linije vuku oko prema glavnom motivu, i kako je iskoristio pravilo trećina za nebo.
I upravo ostaje to što je primetio, da drveće vuče preveliki deo pažnje na sebe, ali tako nešto već može da se proguta.

Bandera je nebitna, cela leva četvrtina slike je puna bespotrebnih piksela koji nemaju nikakvu funkciju. Niti išta ima na njima, niti služe da uravnoteže sadržaj na bilo koji način.
Ako budeš išao da radiš ponovo, po Emocijinom predlogu, obrati pažnju i kuda će ići linija horizonta. Trenutno odseca vrh crkve, a treba da je ubodeš da bude na odličnom mestu kada budeš promenio rakurs. Tu onda više nije samo do rakursa, već treba malo da promeniš žižnu daljinu i prošetaš napred nazad da vidiš kao to možeš najbolje da uhvatiš. Vidiš, na drugom primeru, kako ona zgrada desno, na 24 mm stoji u visini temena, a na 50mm počinje da "raste".
« Poslednja izmena: Januar 21, 2017, 10:25:44 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #7 poslato: Januar 21, 2017, 04:19:12 posle podne »
Prvo, hvala Pericha I Cronnin na detaljnim i slikovnim pojašnjenima. Od velike ste pomoći.
Evo imam jednu fotku iz ugla sličnog Perichinom, jer uvijek radim fotke iz više pozicija, pa onda odabiram.
U svakom slučaju uz vaše savjete, predstoji mi više treninga.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #8 poslato: Januar 21, 2017, 07:16:44 posle podne »
E, ovo ti je sad malo drugačija stvar. Dodao si dosta sadržaja na desnoj strani, a koje je pomerio težište, dok je crkva je previše po strani. Sad je drvo u prvom planu i u sredini, crkva u drugom, a brdo u trećem. Opet se rasipa pažnja posmatrača.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #9 poslato: Januar 22, 2017, 01:37:00 pre podne »
@connin
Al' me nahvali :)

Baš tako. Ne zna posmatrač šta da gleda. Sve pomalo ;) Kažu... uvek priđi bliže kad slikaš nešto. Na IMG_3937-001 si verovatno hteo da slikaš kuću. Tebi je verovatno uživo kuća delovala dovoljno blizu i samo si se na nju skoncentrisao. Međutim mi gledamo puno nepotrebnog i malu kuću u sredini van konteksta. Mogao si otići desno i uklopiti plast sena i kuću, a možda i ono brdo sa drugom kućom u pozadini, ali tako da svakom na prvi pogled bude jasno šta je glavni motiv na slici. 

Kada fotograf gleda uživo vidi mnogo više nego što će uslikati. Okreće glavu i gleda okolo, šeta se, doživljava okolinu i može (kao i svaki čovek) da recimo kroz drveće uživa u proplanku, kao na tvojoj poslednjoj slici. Međutim ako fotografiše taj proplanak kroz drveće, to neće biti dobro. Pre nego što stisneš okidač moraš imati gotovu sliku u glavi onakvu kakvu želiš, a za to treba prakse.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #10 poslato: Januar 22, 2017, 11:50:53 posle podne »
Pericha razumijem te potpuno i u pravu si. Mislim da ova donja slika malo bolje stoji od prethodnih. Manje elemenata da odvuku pažnju.
A svakako se moram više aktivirati i više fotografisati.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #11 poslato: Januar 23, 2017, 01:24:39 pre podne »
Malo je bolje, ali imamo nepotreban prostor levo. Kuća i planina iza možda imaju neku interakciju, ali nedovoljno naglašenu. Kuća je tamna pa to dodatno otežava situaciju da je prikažeš bolje, a i voliš to raščupano drveće ;)

Imaš ovde na sajtu dobre literature, a i izgooglaj nešto na temu na šta sve obratiti pažnju pre nego što stisneš okidač.
« Poslednja izmena: Januar 23, 2017, 01:29:04 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #12 poslato: Januar 23, 2017, 09:52:48 posle podne »
@connin
Al' me nahvali :)

Xa xa, pa dobro, izvukao si šta se izvući moglo  :icon_thumleft:
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #13 poslato: Januar 24, 2017, 12:59:34 pre podne »
Vama dvojici svaka čast na trudu da mi pomognete. Ako ništa drugo, dao sam mali doprinos aktivnosti ovog foruma.
Nije svako zlo za zlo :))

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #14 poslato: Januar 24, 2017, 07:28:22 posle podne »
Kakvo crno zlo, samo kaci, pitaj i fotkaj. Zlo je kad kazes da hoces tudje misljenje, a u stvari mislis da si genije i odgovoris "tako sam bas 'teo", tako da je ova tema po svemu uspesna, a ne zlo. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #15 poslato: Januar 25, 2017, 10:48:12 pre podne »
Desha, hvala na podršci. Malo sam se šalio sa poslednjom izjavom. I slažem se sa tobom.
Moja će se priča nastaviti...

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Seoska priča
« Odgovor #16 poslato: Mart 08, 2017, 11:46:59 posle podne »
Da se vratim ovoj temi novim fotkama. I to malo podalje od sela.