Autor Tema: Velebit, Pag, Karlobag..  (Pročitano 5656 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Velebit, Pag, Karlobag..
« poslato: Jul 01, 2016, 05:09:24 posle podne »
Jedan od onih krajeva bivše SFRJ koji se po pravilu zaobilaze... A ja baš rešio da vidim šta tamo ima.  ;)
Medjutim, pored lepe prirode i brojnih sadržaja, na mene su najveći utisak ostavili upravo LJUDI...
Skoro da ne poveruješ...kao da sam se vratio koju deceniju unazad.. ^-^. Skoro da ne pamtim da mi je nešto ovako prijalo.

Potvrdjuje se po ko zna koji put pravilo da su obični ljudi u svakoj državi - isti...
Dakle priroda, hrana, klima i gostoprimstvo su na najvišem nivou pa slobodno mogu reći da batalite prazne priče i ako imate želju - posetite ove krajeve...
Uostalom, Argon ima svuda prijatelje i drugare i slaže se sa svima koji to žele...a to ni ovog puta nije izostalo... ;)
« Poslednja izmena: Jul 01, 2016, 05:18:56 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #1 poslato: Jul 01, 2016, 09:20:40 posle podne »
Postavljene fotke ( i neke koje će se tek postaviti ) su uglavnom nastale na ovim lokacijama koje su obeležene.

1. Prve tri fotke su nastale na ovoj poziciji ,
To je inače prevoj planine Velebit (Baške Oštarije) na putu Gospić-Karlobag
Velebit je inače planina dugačka gotovo 150km a široka nešto ispod 30km, i to je čak i u SFRJ čini mi se bila najduža planina, ali ne i najvišlja naravno...
Fotografija 1 je pogled prema kontinentu (tj prema Gospiću i ako se on ne vidi) , dok su druge dve pogled sa vrha prema moru.

2. Karlobag je mali gradić na moru, i  uglavnom je u vreme SFRJ bio mesto odmora ili prenoćišta putnicima koji su putovali dalje prema jugu tj. Zadru, Šibeniku, Splitu, Dubrovniku i sl..
Medjutim sada se sve više trudi da postane samostalno turističko mesto, pa je izmedju ostalog i ova nova plaža nastala u tu svrhu.
Inače, ovde je more najčistije na celom Jadranu ali i najhladnije zbog brojnih izvora koji se u plićacima ulivaju u more. To su tvz. ˝Vrulje˝.
Mada ja lično volim malo hladniju vodu pa mi je onako baš bila taman..  ^-^

3. Pag. Čudnovato ostrvo veličanstvenih kontrasta i ujedno najveći utisak ovog mog malog putašestva...
O čemu se zapravo tu radi..?
Pa cela strana ostrva okrenutog ka kopnu, dugačkog inače 60 km, podseća na ˝površinu meseca˝. Razmere ovog nedostatka bilo kakvog bilja su gotovo zapanjujuće.
Uzrok je veoma čest vetar Bura, koji i ako zna biti razoran jer su izmerene brzine i od max 308km/h 80-tih godina, ipak nije direktan uzročnik ovolike štete već samo indirektan.
Zapravo bura uzburkava more i podiže kapljice i tako zaliva celu stranu ostrva slanom vodom češće nego što bi biljni svet to mogao podneti pa se sve suši i umire.
Ni požar inače ne bi uspeo da potamani biljni svet sa ovolikom efikasnošću.
Suprotna strana ostrva je potpuno druga priča. Zelena je i prepuna maslinjaka, vinograda i koječega još...

Zasad toliko...javljam se čim obradim nove fotke...;)
« Poslednja izmena: Jul 01, 2016, 09:23:49 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #2 poslato: Jul 02, 2016, 04:22:09 posle podne »
Argon, dozvoli da ti malo zavidim. Nekoliko puta sam prolazio kroz te krajeve i mogu se složiti sa tobom za prirodu i ljude ( U Karlobag sam jeo najbolji Zagrebački stek, slično Karađorđevoj). Dalmacija je predivna. Ukoliko imaš prilike, još nešto obiđi. Ostrvo Krk je zanimljivo, o Hvaru da ne govorim. Split, Trogir...
A fotke? Pa meni ko laiku se sviđaju. Naročito treća. Podsjeća me na dane kad sam bio kroz Velebitski Kanal.
pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #3 poslato: Jul 02, 2016, 06:47:21 posle podne »
Lepo odradjene fotografije. A lepo si me i podsetio da predele koje sam kao mali obisao nekoliko puta. Hodanje po tom kamenjaru je tesko zaboraviti... kao i sarke koje vrebaju tuda.

Jos jednom... fotografije vrlo lepe, bas onakve kako bih i ja zeleo da napravim na tom mestu.

A potpis... ima da te tuze iz udruzenja rashodovanih americkih oficira. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #4 poslato: Jul 02, 2016, 09:34:27 posle podne »
Prva mi je najlepsa, boje su predivne....a poslednja najinteresantnija. Kakva surova golet a opet, rado bih tamo proveo odmor :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #5 poslato: Jul 28, 2016, 11:29:43 pre podne »
sve u svemu sa malim zakašnjenjem idemo dalje:  :)

Plaža - Diskoteka Zrće (Ostrvo Pag)

U momentu kad smo se mi desili tamo Englezi su zakupili celu ovu plažu  da bi tu organizovali svoj festival koji traje 2 nedelje, i u tu svrhu su doveli oko 17.000 svojih sunarodnika na ovo ostrvo... I to pretežno istih godina 18-22, po mojoj slobodnoj proceni.
Ulaz na samu plažu se plaća (zaboravio sam koliko) i osim same plaže koja je prostrana i lepo uredjena dominantne su 3-4 diskoteke u kojima muzika i djuska nikad ne prestaju osim u ranim jutarnjim časovima koji služe tek da se malo predahne i uhvati zalet za novi dan, tj. noć.  :)

IMG_0113+ by saša dragisic, on Flickr

IMG_0115+ by saša dragisic, on Flickr

IMG_0114+ by saša dragisic, on Flickr

IMG_0125+ by saša dragisic, on Flickr
« Poslednja izmena: Jul 28, 2016, 11:31:20 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #6 poslato: Jul 28, 2016, 11:36:11 pre podne »
Nekoliko panorama grada Zadra sa zvonika katedrale...
Grad je lep ali ne onoliko koliko sam očekivao iz priča, tako da su utisci podeljeni.

edit:
Inače za grad je karakterističan ovaj stari deo grada koji se nalazi na poluostrvu i koji je sa 3 strane okružen vodom.
Medjutim malo šta je sačuvano od starog grada jer su zgrade uglavnom novijeg datuma.
Veći deo tog starog grada je nestao u bombardovanju Saveznika pred kraj 2 sv. rata.

IMG_0169+ by saša dragisic, on Flickr

IMG_0170+ by saša dragisic, on Flickr

IMG_0163+ by saša dragisic, on Flickr

IMG_0166+ by saša dragisic, on Flickr



« Poslednja izmena: Jul 28, 2016, 11:40:38 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #7 poslato: Jul 30, 2016, 06:36:44 posle podne »
Argon, lepe fotografije! Surovi ali predivni predeli.
Dosta godina sam letovao na Pagu i sečam se tog "dum, dum, dum, dum, dum" preko cele noči koji je dolazio iz tih diskoteka. Sada, kad sam stariji, letujem u planinama ;D.
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže mdlphoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 200
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #8 poslato: Mart 29, 2017, 12:15:25 posle podne »


izvanredne putopisne fotografije , dovedene do tehnickog maximum .

/ tamo gde su boravili mladi englezi , verovatno je opustoseno posle party-ja /
Worst day on fishing is better than excellent day at work . Period .

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #9 poslato: Mart 29, 2017, 10:33:28 posle podne »
Sve odlične ali mi je prva onako bum.Kakva oštrina???!!!! :o
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #10 poslato: Mart 30, 2017, 04:45:18 posle podne »
Lepe fotke, ali što se tiče Zadra, verovatno si izabrao najnezanimljivije moguće kadrove. Tu u samom centru imaš Kalelargu, most, rivu, Pozdrav Suncu (kružna ploča promera 22m sa fotonaponskim modulima koji noću daju svetlo i menjaju boje), Morske Orgulje, Sv. Donat, rimski forum, na 15 min su fantastične plaže, hotel Kolovare, gradske zidine, gradski park nekad zvan ''Vladmimir Nazor'' i prelepi Trg pet bunara, pristanište za kruzere...
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velebit, Pag, Karlobag..
« Odgovor #11 poslato: Mart 30, 2017, 07:42:55 posle podne »
Ova godinu dana stara tema je na solidnom putu da dozivi svoju drugu renesansu :)

Hvala Vi na kritikama... ;)

U Zadru sam proveo svega 3h i to po podnevnom jakom suncu, a to znamo svi, nije dobro vreme za fotografisanje.
A da ne bi bas otisao iz Zadra bez i jedne fotografije popeo sam se na jedan zvonik i napravio par panorama.

Nazalost puke gradske znamenitosti bez dobrog svetla nisu dovoljne za neku fotografiju vrednu paznje, pa nisam ni pokusavao previse..
« Poslednja izmena: Mart 30, 2017, 07:44:23 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8