Autor Tema: (Pomoc) Etiopia-Caro pleme  (Pročitano 6857 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ljubce

  • Junior
  • *
  • Poruke: 22
    • Pogledaj profil
(Pomoc) Etiopia-Caro pleme
« poslato: Jun 15, 2016, 05:49:23 posle podne »
Drugari jedna molba za one koji poznaju vestinu fotosopa.
Za potrebe otvaranja avanturistickg udruzenja potrebna mi je obrada jedne fotografije koja ce se stampati u velicini 3 x 2 metra i koja ce potom biti fototapet na jednom zidu.
Potrebna mi je sto bolja obrada.
Potreban mi je i savet da li da se kropuje i koliko ?
Ja sam nju kropovanu koristio, ali cenim mielsjenje ako neko ima neki savet da li da bude manji krop i slicno.
Samo da napomenem da nam je dosta hitno, pa molba da pomoc bude sto skorija :)
Hvala unapred svima na pomoci, autor rada koji bude krasio nase prostorije dobice Globetracker Adventures majcu i magnet sa Zanzibara :)





Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Pomoc) Etiopia-Caro pleme
« Odgovor #1 poslato: Jun 15, 2016, 06:53:20 posle podne »
Kao neko ko se (izmedju ostalog) bavi i digitalnom štampom velikog formata, samo par stvari ...

1. pogledaj prvo da li ti je taj crop dovoljno velik za format 300x200cm, jer se javlja pitanje kolika će ostati rezolucija izražena u DPI posle resize-a.
3. Po meni, ne bi bilo dobro da bude ispod 70 dpi u razmeri 1:1. ...(mada što se tiče tog fototapeta ni 100 dpi ne bi bilo previše, al ajd...)

Potrebna rezolucija zavisi i od materijala na kome se štampa a takodje i sa koje se udaljenosti ta grafika posmatra.
Za fototapet razumem, ali ta prethodna svrha o kojoj pričaš nije do kraja objašnjena.
Nije jasno da li bi se koristila jedna te ista štampa u 2 svrhe ili bi imali 2 zasebne štampe (sa istim motivom) za 2 svrhe.

Obrada: Što se obrade tiče nažalost njom nećeš dobiti neke preterane benefite koji će biti vidljivi u odnostu na ovaj tvoj original.
Na monitoru DA, na fotografskom papiru DA, ali na velikom formatu i na digitallnoj štampi - to je sve veoma tanko...

+ Naravno ne treba to bukvalno shvatiti pa ne dovesti u red neke osnovne stvari kao što je WB ili exponiranost, već pričam o nekim preteranim finesama..

Zamislite recimo primer da vam neko u PS perfekto uradi oštrenje, a onda to odštampate na 30dpi jer vam crop nije dovoljno velik -  pa dobijete krzave ivice...Žali Bože truda...

Takodje mnoge mašine nemaju takozvane ˝lajtove˝, pa su mnogi fini prelazi u koloritu prosto zanemareni.

Takodje što su mašine veće i više industrijske i sl., tačka otiska im je krupnija pa finese kakve god da napraviš u PS opet vode u priču ¨žali Bože truda˝...

A kad kažem veće mašine to su sve one preko 160cm ,a ovde je uža strana 200cm što znači da će morarati na mašinu od 320cm ili ako baš budeš imao sreće da naletiš na neku od 250cm.
Kažem imao sreće, jer ih nema baš često po štamparijama.

I tako... :)..ako i ima nejasnih delova drži se samo ovih koji su jasni.
Biće sasvim dovoljno  ;)



« Poslednja izmena: Jun 15, 2016, 06:58:24 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Ljubce

  • Junior
  • *
  • Poruke: 22
    • Pogledaj profil
Odg: (Pomoc) Etiopia-Caro pleme
« Odgovor #2 poslato: Jun 15, 2016, 07:55:35 posle podne »
Hvala puno na odgovoru :)
Originalna velicina fotografije je 13,6 MB velicine 6000 x 4000 pa se nadam da se moze iskropovati 20 posto fotke
Prva fotografija je originalna, a druga je kako sam ja zamisljao da se iskropuje, pa eto cisto da cujem jos neko misljenje da li je ok takav krop ili ga treba smanjiti da jos neki motiv bude u fotografiji.
Sto se tice stampe i masina na to vec ne mogu uticati, zbog relativne hitnosti moramo koristiti stampariju koja nam je dostupna i koja nam moze zavrsiti, ali sam mislio da moze znaciti ako se fotografija sredi sto se tice boja i kontrasta.

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Pomoc) Etiopia-Caro pleme
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2016, 01:21:52 pre podne »
Ja bih to slikao polarizerom jel je sunce visoko pa ispire boju.
E sad koliko boje pa zavisi od peska pustunjskog ostalo ne znam nisam bio u toj situaciji.  :D

Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Re: (Pomoc) Etiopia-Caro pleme
« Odgovor #4 poslato: Septembar 03, 2017, 04:43:20 posle podne »
Meni je nekropovana fotografija nestvarno bolja od kropovane... ima atmosferu i potrebnu širinu, prenosi utisak lokacije... krop kao da je fotkan u nekom etno selu.
Takođe i prosvetljavanje nije urađeno dobro, ali pošto je sve ovo davno bilo, ništa...

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: (Pomoc) Etiopia-Caro pleme
« Odgovor #5 poslato: Septembar 06, 2017, 11:55:48 pre podne »
Dobro zapazanje Langrenus. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100