Autor Tema: Preporuka za amatera početnika...?  (Pročitano 4049 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže crni

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Preporuka za amatera početnika...?
« poslato: Jun 10, 2016, 02:43:06 pre podne »
Pozdrav svima,
ja stvarno volim fotografiju, ali sam ipak amater, već dugo imam DMC-TZ41, lijepo radi on, ali kada sam na jednoj proslavi prije par dana uzeo u ruke canon 1100D, primjetio sam razliku i ako znam da je i on za amatere....i imao je dodatni blic pa je i to bio plus i fotke su na kraju bile skroz super!

I sada sam poceo da trazim neki DSLR za nas amatere i naravno poceo sam da gledam i uporedjujem i bolje od 1100D, pa sam dosao i do 650D/700D, da li neko ima neku preporuku za nas amatere, nesto sto bi bilo best buy, da su stvarno super fotke, dobra cijena?

Hvala.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za amatera početnika...?
« Odgovor #1 poslato: Jun 10, 2016, 08:25:16 pre podne »
Super fotografije pravis TI, a ne fotoaparat... on je samo alatka. :) Nije filozofiranje, nego naprosto... ne secam se kada sam video los dSLR, ili fotoaparat uopste. Mogao bih sada da ti iskopam linkove sa fotografijama napravljenih aparatom starim 10 godina, pa da se smrznes. Prema tome, tu nema problema a prostora za gresku skoro ni da nema.

Canon 650/700d je odlican izbor, a za neku dalju pricu bi valjalo da nam kazes koliko si novca odvojio za tu pricu, i sta bi od motiva najvise fotografisao. Portreti, priroda, ulica... pa da ti na osnovu toga predlozimo blic, prajm... zum objektiv, ili sta vec.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže crni

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za amatera početnika...?
« Odgovor #2 poslato: Jun 10, 2016, 10:16:00 pre podne »
Sve ja to znam, ali ipak nije ista fotografija sa mobilnog telefona i pro DSLR-a, to i ja kao amater vidim, pricam o bojama, ostrini slike, sumu....posebno u tezim uslovima kada je recimo mracnije i sl.
Ja bih ga koristio u razlicitim uslovima, kada mi zatreba, od zatvorenih prostora kao sto je kuca preko prirode, grada, mora....

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za amatera početnika...?
« Odgovor #3 poslato: Jun 10, 2016, 10:51:01 pre podne »
Nismo pominjali mobilni. Danasnji najbolji telefoni udaljeni su svetlosne godine od osnovnog dSLR fotoaparata od pre 10 godina. Fotoaparat kao fotoaparat je skoro pa... poslednja karika u lancu. Bitni su objektivi... njihov kvalitet i njihove zizne daljine, odnosno blenda. Da li ti pored kit objektiva 18-55, treba i neki 55-250 ili bi umesto njega vise odgovarao neki 50mm f/1.8? 

U sustini, kreni sa nekim od ova dva fotoaparata, i 18-55 objektivom... pa kalemi dalje, ako treba. Nema greske... to je valjda i najkraci odgovor na tvoje pitanje. Samo sam pokusao da ti ukazem na to da nemas razloga za brigu.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže crni

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za amatera početnika...?
« Odgovor #4 poslato: Jun 10, 2016, 04:18:36 posle podne »
A ok, ja sam mislio da ste vi napisali da se sa bilo kojim digitalcem mogu dobiti super fotografije pa sam zato spomenuo i mobilne koje sada skoro pa svi koriste umjesto fotoaparata i ako sam primjetio da sada na trzistu ima fotoaparata koji su jeftini, ali su slike losije od slika sa kvalitetnih mobilnih kamera...stvarno uzas....vi ste ipak pisali o DSLR fotoaparatima....

Jos jedna stvar me interesuje, kako funkcionise snimanje video snimaka preko recimo 650/700d,vidim da je full HD, ali za DSLR vidim da se spominje problem sa fokusiranjem, kako to funkcionis u odnosu na recimo moj DMC-TZ41 koji ima stvarno veoma dobre video snimke...? Ali i kod njega se desava da zamuti sliku zbog fokusiranja...nekad to traje malo previse dugo....

I da, da li su 650D i 700D stvarno isti po karakteristikama kako sam citao i kod vas na sajtu?

Hvala.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za amatera početnika...?
« Odgovor #5 poslato: Jun 10, 2016, 09:42:52 posle podne »
Eh, sad... kad pomenu video.... ne mogu a da ne spomenem Sony a6000. Nije dSLR vec mirrorless, a nedavno je izasao i novi model A6300, pa bi kupovina ovog modela mogla biti pun pogodak.

Pravice odlicne fotografije, a  cenim da je za video bolji od dSLR-a.  Objektivi koji bi tebe kao prosecnog korisnika zadovoljili... postoje.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za amatera početnika...?
« Odgovor #6 poslato: Jun 11, 2016, 02:12:37 posle podne »
Auto fokus u video modu na 700D uz STM ili neke USM objektive je upotrebljiv, ali ne odličan.
Ako znaš limite tehnike i svoje mogućnosti i očekivanja, nema problema.
Ako ćeš da ga ubaciš u Auto mod i koristiš kao kameru za amaterske snimke... može i to, ali snimanje videa sa DSLR-om je ipak bolje planski raditi, nalik snimanju filma ili neke emisije.

P. S. Pogledaj i Canon G1X ili Sony RX100 seriju modela ako ti nije presudno da menjaš objektive.
« Poslednja izmena: Jun 11, 2016, 02:15:37 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II