Autor Tema: Problem ili greška ?  (Pročitano 2139 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže wlada71

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Problem ili greška ?
« poslato: April 13, 2016, 01:05:44 posle podne »
Imam jedan problem ili sam možda samo zalutao pa tražim pomoć ovde od iskusnijih i pametnijih.Ovako,imam canon 700d sve normalno radi,ali kada pokušam da otvorim u lR5 ili PS5 oni jednostavno pokažu samo JPG fajlove a raw kao da ni nepostoje.Jednostavno ih nema.Na samom aparatu ih redovno prikaže.Probao sam jpg+raw i čist raw ali se i dalje prikazuje samo jpg.E sad da li je do aparata nešto ili ustvari pojma nemam nije mi ništa jasno ?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Problem ili greška ?
« Odgovor #1 poslato: April 13, 2016, 11:17:38 posle podne »
Veoma prosto - treba ti svežiji softver, koji može da barata sa RAW fajlovima EOS-a 700D. PS CS5 i LR5 to nisu, jer im RAW procesor ne čita toliko nove fajlove.

Ako iz bilo kog razloga nisi u mogućnosti da uradiš update softvera, onda možeš naći zaobilazno rešenje - instalirati neki svežiji DNG converter, koji će novije RAW snimke da konvertuje u univerzalni DNG format, koji možeš da čitaš sa bilo kojom verzijom PS-a. To zahteva malo gimnastike, ali jbg - znaš ono - "svako rešenje rađa nove probleme". ;)

OVDE imaš sve verzije od ACR i DNG konvertera 6.x, pa do najnovijih. Trebi treba minimum 7.4, ako sam dobro zapamtio, jer podrška za EOS 700D počinje načelno sa njom. Možeš novije, ne možeš starije verzije ACR/DNG. E sad, pošto 7.x ACR radi samo sa CS6 ili novijim, ostaje ti samo DNG konverter kao opcija, jer njemu PS nije neophodan da bi odradio svoju svrhu.


Pozdrav
« Poslednja izmena: April 13, 2016, 11:23:30 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili greška ?
« Odgovor #2 poslato: April 13, 2016, 11:46:45 posle podne »
Meni LR 5.neki normalno otvara RAW sa 700D.  Morao sam uraditi update pri prelasku sa 600D.

https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-supported-cameras.html
« Poslednja izmena: April 13, 2016, 11:52:09 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II