Autor Tema: Koja vrsta rasvete za slikanje hrane i pića?  (Pročitano 797 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smcbuki

• Junior
  • *
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Koja vrsta rasvete za slikanje hrane i pića?
« poslato: April 13, 2016, 05:20:30 pre podne »
Zdravo, narode,
Imam jednu dilemu, pa se nadam da neko može da mi pomogne pri donošenju odluke...
Svi kažu da je za fotografiju hrane najbolje prirodno - dnevno svetlo, ali ima dana kada dnevno svetlo nije nikakvo, a posao ne sme da trpi. Tako dolazimo do mog pitanja... Koju vrstu rasvete upotrebiti za fotografisanje hrane i pića?
Kontinualna protiv strob. Prednosti i mane.
Da li imate neki konkretan komplet koji biste preporučili?
Ideja mi je da koristim jedan "komad rasvete" sa većim softboksom sa jedne strane, a koristio bih i bele kartone za reflektovanje svetlosti na drugu stranu objekta. Da li, po iskustvu, preporučujete drugačiju postavku rasvete?
Napomenuo bih da nemam nameru da koristim tu rasvetu za bilo šta drugo osim za fotografisanje hrane i pića.
Još jedan pozdrav svima i unapred hvala za odgovore!
Canon EOS 100D
EF 50mm f1.8 STM
Sony DSC-HX300

Van mreže I love deadlines

• Član
  • **
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
« Odgovor #1 poslato: April 13, 2016, 12:57:22 posle podne »
Ja nikad nisam mogao da fotkam hranu sa blic rasvetom. Ja imam fluo softboks koji mi simulira prozor i to je to, eventualno zilber ili stiropor da se svetlo malo odbije. E sad, ja kad god mogu, za sve, radim s prirodnim svetlom, pa je ovo tražilo najmanje prilagođavanja. Viđao sam mnogo dobre fotke hrane s blicevima, ali sam lenj.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže smcbuki

• Junior
  • *
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koja vrsta rasvete za slikanje hrane i pića?
« Odgovor #2 poslato: April 13, 2016, 02:33:05 posle podne »
Hvala, ILD,
I ja razmišljam u tom smeru, tj. o fluo rasveti. Da li koristiš baš fluo cevi ili sijalice? Vidim da je velika ponuda kompleta sa štedljivim sijalicama, a i cena je vrlo pristupačna. Interesuje me koliko su boje verne pri korišćenju fluo rasvete. Svi pominju CRI (color rendering index) kada pričaju o fluo rasveti, pa se pitam da li bi i o tome trebalo da brinem ili se proizvođač (kinez) za to već pobrinuo.
« Poslednja izmena: April 13, 2016, 02:34:22 posle podne od strane smcbuki »
Canon EOS 100D
EF 50mm f1.8 STM
Sony DSC-HX300

Van mreže I love deadlines

• Član
  • **
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
« Odgovor #3 poslato: April 16, 2016, 12:54:51 pre podne »
Sijalice :)
Što se boja tiče, ne mogu ti stručno odgovoriti. Nisam imao primetnijih problema. Ja sam miran dokle god ne mešam više izvora svetla različite temperature, što sam ranije imao običaj :)

Sent from my iPhone using Tapatalk