Autor Tema: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?  (Pročitano 4296 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mnogomudar

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« poslato: Februar 12, 2016, 12:09:13 posle podne »
Pozdrav svima.
Ovako....Kupio sam nedavno Nikon 7200,Sigma dc 17-50mm 2.8 ex hsm objektiv i Nikon SB-910 ali nisam dovoljno dobar u podesavanju blica i aparata da rade lepo zajedno.Treba mi savet od vas koji se mnogo vise razumete kako podesiti blic i aparat da prave lepe fotografije.Najvise me interesuje kako raditi portrete u zatvorenoj prostoriji,na otvorenom....onda grupne slike.Radim slikanja svadbi pa bih voleo da to podignem na veci nivo.Da pojasnim,interesuje me koji mod na aparatu najbolje da koristim,i koja podesavanja na blicu.I dal'  treba white balance i slicno,posto sam ja radio obicno na automatskim podesavanjima,pa nisam bas preterano zadovoljan.Cesto mi slike budu previse zute,ili sunce bude previse jako na njima ako je na otvorenom.Hvala unapred.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #1 poslato: Februar 12, 2016, 01:12:08 posle podne »
Biće ovde baš zanimljivih odgovora :)
Nije mi jasno samo kako radiš svadbe a nije ti jasno kako da podesiš aparat.

Van mreže CostaWild

  • Junior
  • *
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
    • CostaWild
    • Pogledaj profil
    • Fliiby
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #2 poslato: Februar 12, 2016, 03:25:05 posle podne »
@mnogomudar
Prelistaj malo Digitalna fotografija 1 i 2 od Skota Kelbija ima finih objašnjenja za fotografisanje venčanja.
Smrt i život u jeziku stoji. Koliko je maečak oganj, a kolike li velike stvari požiže; tako i čovečiji jezik- mala vešt u nami a vrlo golemo zlo čini. Gavrilo Stefanović Venclović

Van mreže mnogomudar

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #3 poslato: Februar 12, 2016, 03:27:13 posle podne »
Biće ovde baš zanimljivih odgovora :)
Nije mi jasno samo kako radiš svadbe a nije ti jasno kako da podesiš aparat.
Pa tek sam kupio ovaj aparat,pre sam koristio drugi.Ja lepo pitam za savet u vezi podesavanja,ako neko hoce da pomogne,bilo bi lepo.Ako moze bez provokacija i prozivanja.

Van mreže CostaWild

  • Junior
  • *
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
    • CostaWild
    • Pogledaj profil
    • Fliiby
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #4 poslato: Februar 12, 2016, 03:46:35 posle podne »
@mnogomudar
Napiši koju si opremu ranije koristio, okači neku fotografiju, napiši tačno šta te interesuje, podešavanja su slična na svim aparatima, samo su komande na različitim mestima.
Smrt i život u jeziku stoji. Koliko je maečak oganj, a kolike li velike stvari požiže; tako i čovečiji jezik- mala vešt u nami a vrlo golemo zlo čini. Gavrilo Stefanović Venclović

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #5 poslato: Februar 12, 2016, 04:13:54 posle podne »
Nisu provokacije i prozivanja, bas sam ozbiljno mislio.
Raditi svadbe podrazumeva vec neko osnovno znanje, to sto trebas znati je isto za sve aparate i sisteme. Raspored komandi i njihovo programiranje za odredjene tastere mozes naci u uputstvu, ostala podesavanja zavise od situacije do situacije. Ti si poceo sa zezanjem izgleda kad si pitao za podesavanje WB i blica. Kako neko da zna gde ti fotkas i koliki WB da stavis ili koju snagu blica? Ovo te ozbiljno pitam i ne zajebavam da znas.
Pogledaj tvoje pitanje pa vidi da li ima logike. Ja povremeno radim u restoranu gde razlika WB-a bude preko 1000K u istoj prostoriji.
Inace radio sam sa D7100 i Sigmom 17-50 i to je odlicna kombinacija, ova tvoja je jos malo bolja.
Ono sto daje najbolje rezultate je da kuci maltretiras nekog da pozira a ti menjas podesavanja. I jos nesto, sva podesavanja na M pa i blic jer ces samo tako dobiti rezultat kakav ti zelis.
« Poslednja izmena: Februar 12, 2016, 04:15:22 posle podne od strane Bugarin »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #6 poslato: Februar 12, 2016, 05:38:30 posle podne »
Neko opšte znanje mora da imaš kada dodješ na snimanje. U protivnom rizikuješ da se pogubiš onako skroz, a fotke posle čupaj-vadi u PS-u kako znaš... A od toga poprilično zaboli glava.
Milsim, onako iskreno prošao sam kroz više od jednom..(ee, da je jednom  :) )

A kako ćeš setovati makinu, zavisi najviše od situacije koju ćeš tamo zateći.
Onako generalno sada u expoziciji imaš osim redovne 3 stavke ( iso, brzina zatverača, otvor blende) i još jednu 4 stavku, a to je blic.
Dakle jedno dodatno sretstvo da dodješ do pravilno exponirane fotografije, pa ga na taj način i posmatraš.

Najbolje rešenje je da dodješ na lice mesta 15-30 min ranije i tu uradiš par probnih snimaka. Pri tom gledaš u ekran i kontrolišeš histogram.
Ako je dobro  - dobro je, a ako nije - menjaš parametre.
Najvažnije je da prepoznaš šta nije dobro, zbog čega imaš premalo ili previše svetla, da li ti je subjekt prepaljen a okolina tamna ili je u pitanju nešto treće, a zatim i kako to da rešiš.

Iskreno ja uvek dodjem ranije i okinem par probnih snimaka, jer tu može da ima baš mnogo faktora koji olakšavaju ili otežavaju rad.
Dakle sve zavisi od količine svetla (da ne kažem mraka), zatim vrste/vrsta postojećeg svetla, udaljenosti i boje plafona zidova i sl..

Ali ajde sad onako nešto za početak šta bi ti preporučio.
Koristi obavezno RAW format za snimanje ili RAW+jpeg, pa ti onda setovanje WB neće biti bitno jer ćeš to kasni je srediti po želji u obradi prostim pomeranjem jednog ili 2 slajdera.
Aparat: na M mod.
Blic: na ETTL
ISO: ako je noć pa radiš pod svetlom:
1. ako je baš slabo svetlo onda ISO 1600+ 
2. ako je osrednje onda možeš i ISO 800+
3. Pretpostavljam da na neko jako svetlo nećeš naići tamo gde ideš ali ako se takvo desi , spusti ISO...to je bar jasno.
E sad zašto ISO 1600 recimo ? Pa zato da ne bude samo subjekt osvetljen a svuda oko njega mrkli mrak, i tako svaka fotka... :)
Veći ISO = više ambijentalnog svetla.

Dalje, Blic nikako u čelo ljudima (a ni ženama ) nego odbijaj od plafone , zidove i sl. U protivnom spalićeš im delove lica a to ni u obradi kasnije nećeš moći popraviti.
Ako su plafoni na normalnoj visini i bele boje, nema problema..medjutim ako su previsoko , ako ih nema, ili su tamni, crni ili sl...eto problema.
Jbga, onda okrećeš blic u stranu tako da samo deo svetlosti dodje do cilja...za to ti treba malo prakse i osećaja...
Postoje i difuzori za blic, ali generalno ne rešavaju mnogo problem, prosto difuzor mora biti većih dimenzija da bi dobro difuzovao. Naravno za velik difuzor na aparatu nema mogućnosti.
Ali ok...neko ih koristi, a neko se više uzda u okretanje glave blica.

Nikon je malo bolji tu od Canona jel koliko znam u zavisnosti od položaja glave blica on dodaje ili oduzima snagu blica, dok kod canona to mora da se uradi u meniju..

I sad jbga, ima tu još toga.. al šta da ti kažem ..
Dovoljno ti je ovo za početak a ostalo ćeš se snaći kroz rad
A drugo, ni sam nisam neki stručnjak pa ne bi ni da smorim sad nešto previše  ;) ;)

« Poslednja izmena: Februar 12, 2016, 05:43:42 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Vlajko

  • Stocker
  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
    • 132390555@N07/
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #7 poslato: Mart 20, 2016, 04:24:20 pre podne »
Ne rece covek ni hvala  :-\ >:(

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #8 poslato: Mart 20, 2016, 12:56:38 posle podne »
Citat: Argon
... Dalje, Blic nikako u čelo ljudima (a ni ženama ) ...
Da nisi ti Crnogorac, Argon :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 7200 + Nikon SB-910 podesavanja?
« Odgovor #9 poslato: Mart 20, 2016, 06:27:19 posle podne »
a nekim poreklom...valjda... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8