Autor Tema: Sigurno uklanjanje externog HDD  (Pročitano 4243 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Sigurno uklanjanje externog HDD
« poslato: Februar 05, 2016, 11:25:55 pre podne »
Juce sam kupio externi HDD od 1 TB, prikljucio ga na laptop, e sada pitanje, moram li prilikom iskljucivanja laptopa iskljucivati ovaj HDD preko one opcije "Sigurno ukljanjanje-Safely Remove Hardvare?Ili ne moram? Pitam zato sto mi je stari HDD od 500 GB počeo "štekati" u posljednje vrijeme, pa sam kupio juce nov externi HDD.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #1 poslato: Februar 05, 2016, 11:42:08 pre podne »
Samo istekaj hard, ta opcija je potpuno nepotrebna. Nikad je nisam koristio i nikad nisam imao problema, sta god da sam prikacio.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #2 poslato: Februar 05, 2016, 12:03:45 posle podne »
Samo budi siguran da je sve prestalo da se prebacuje, tj. da svetlo na njemu vise ne svetli . . .
Moze se ostetiti fajl ako ga prekines.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #3 poslato: Februar 05, 2016, 01:34:15 posle podne »
Samo istekaj hard, ta opcija je potpuno nepotrebna. Nikad je nisam koristio i nikad nisam imao problema, sta god da sam prikacio.

Ne bih se slozio sa ovim. Jer ako ga samo iscupas, onda mu to dodje kao da je nestalo struje, pa ga prekinuo. Onako kad ga "odjavis" ipak mu posalje signal da je prestala potreba za njim i on glavu pomjeri na sigurno mjesto. Da je ssd disk, onda bi bila druga prica.

Onda po tvojoj logici racunar svaki put mozes gasiti vadjenjem utikaca iz uticnice, a ne preko shut down-a...

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #4 poslato: Februar 05, 2016, 01:54:30 posle podne »
možda sam ja postavio nerazumljivo pitanje....znači, želim da isključim laptop preko Hibernacije dugmeta ili na šat daun....e da li prije toga moram ukloniti tj. isključiti ovaj externi HDD preko Safely Remove Hardvare ili mogu samo kliknuti na šat daun? Nisam mislio u toku rada da iščupam kabal iz externog HDD.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #5 poslato: Februar 05, 2016, 04:39:42 posle podne »
Samo istekaj hard, ta opcija je potpuno nepotrebna. Nikad je nisam koristio i nikad nisam imao problema, sta god da sam prikacio.

Ne bih se slozio sa ovim. Jer ako ga samo iscupas, onda mu to dodje kao da je nestalo struje, pa ga prekinuo. Onako kad ga "odjavis" ipak mu posalje signal da je prestala potreba za njim i on glavu pomjeri na sigurno mjesto. Da je ssd disk, onda bi bila druga prica.

Onda po tvojoj logici racunar svaki put mozes gasiti vadjenjem utikaca iz uticnice, a ne preko shut down-a...


Ne mislim na cupanje iz struje. Meni su svi eksterni hardovi stalno ukljuceni u struju. Mislio sam na usb kabl. Sto kaze Fibonacci, samo sacekam da se fajl prebaci i izvucem usb. Nikad nikakvih problema nisam imao.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #6 poslato: Februar 05, 2016, 04:49:16 posle podne »
Ti zelis da nikad i ne vadis HDD?
Onda i ne moj, gasi, pali komp sasvim normalno.
No back up hdd da radi non stop je i vise nego besmisleno :)

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #7 poslato: Februar 05, 2016, 04:51:05 posle podne »
Pa eksterni 2,5" disk dobija struju samo preko usb-a... 3,5" ima dodatno napajanje i to je druga prica.

Tviti, bolje ga je iskopcati, mada samom disku nece nista biti.

Kad ga ne moram nositi sa sobom, meni je laptop stalno upaljen. Ide torrent seed i jos neke stvari, pa ga onda nikad ne gasim, dok mi ne zatreba da ga ponesem sa sobom. Doduse, to mi je jedini racunar, tj, nemam desktop... :)

Jednom sam napravio gresku, pa ga stavio na standby, i tako ga stavio u torbu i krenuo na put. Kad sam dosao kuci, imam sta da vidim... Disk ostecen. Ipak ga na standby-u nije do kraja zaustavio, nego je glava ostala u nesigurnom polozaju. Uspio sam nekako preko jedne live linux distribucije da spasim vecinu podataka...

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #8 poslato: Februar 06, 2016, 10:10:56 posle podne »
- hibernate je na MNOGIM verzijama biosa koje su isle u laptope NEISPRAVAN!!! tako da moze lako da ti se desi da imas koruptovanu datu na externom hardu ako koristis hibernate... dakle ako koristis hibernate *obavezno* pre toga uradi eject/safely remove/kako god da se zove na tvojoj verziji doza tog harda pre nego uradis hibernate
- sleep bi trebalo da je ok u skoro svim situacijama - MADA - postoji nekoliko lapova koji su se prodavali na domacem trzistu (par hp-a i nekoliko dell-ova, neki msi..) koji su imali problem i sa sleep da koraptuju datu na usb hardu
- shutdown je safe, ako radis shutdown ne moras da radis explicitno eject posto on implicitno uvek uradi sync i unmount svih uredjaja tokom shutdown procesa

e sad, sto ti rece igor, ako ti je to bekap a ne radni hd poenta da isti bude uvek upaljen je malo diskutabilna, ako je radni onda naravno podrazumeva da bude upaljen non stop ... e sad, ako je radni onda bolje da si uzeo neki firewire hard ili jos bolje ako ti laptop ima esata steker onda neki esata, posto je usb2.0 uzasno spor za radni disk

@stalker, to da "Sacekas da se fajl prebaci pa iscupas usb" radi samo ako je u setovanju od doze namesteno da su svi externi diskovi "neoptimizovani" tj "optimizovani za fast removal" dakle da ne radi nikakvo kesiranje na njima te kad kaze da je fajl iskopiran on je stvarno i sinkovan na disk. po defaultu doze nisu tako namestene jos od XP-a, dakle kesira se pisanje na removable device dakle ako on kaze da je zavrsio a ti izstekas hard moze ti se desi da na istom vise nemas taj fajl (a moze i da ti se desi da na istom vise nemas nista), takodje razni programi za "siljenje doza" ce da ga setuju da removable device tretira kao obicne i cak da proba da ih defraguje a tek onda mozes da imas igranku sa vadjenjem na suvo... inace cak i kada je namestena doza za "optimize for fast removal" ti kad izstekas taj disk na suvo imas "unclean filesystem" (okaci ga na bilo koji pismen os pa ces videti da je tako) stim sto doza od neke viste ili tako necega automatski radi rollback i cisti logove na unclean filesystem i ne prijavljuje nigde problem da ne bi zbunjivao korisnike (mada mislim da na server verziji pise u log, ne secam se nisam davno imao situaciju)... tako da to sto to "tebi radi", nece tako da radi svuda a nikako nije ispravan nacin niti je nesto sto treba ikome preporuciti, dakle pre vadjenja removable storage-a uvek isti treba pravilno odmountovati (eject, safely remove ili kako se vec na vasem os-u zove opcija), POSEBNO kada je u pitanju FAT/FAT32 koji nema journaling
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Stein

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigurno uklanjanje externog HDD
« Odgovor #9 poslato: Februar 07, 2016, 07:25:35 pre podne »
Imam tri prenosiva diska, jedan za lossless muziku (laptop u audio sistemu), jedan za filmove (ide na TV) i jedan za backup/podatke. Bez obzira na to šta je i kako je, princip je jednostavan: Ako je računar na koji je ext disk priključen u uključenom stanju, koristim "safely remove" opciju, ako je računar isključen (bez obzira da li je u off ili sleep/hibernate) statusu, disk se spaja/odspaja sa računara.
Sve dok je OS aktivan, a ext disk nakačen, postoji mogućnost da se nešto piskara ili čita sa njega pa je zato pametnije koristiti opciju "sigurnog razdvajanja" ali kada je OS neaktivan, nema razmene podataka pa se može odvajati bez bojazni da će nešto da pobrljavi.
Jedini problem postoji kod e-sata veze i OS koji su instalirani kao IDE a ne AHCI. U takvim slučajevima se disk mora nakačiti pre uključenja računara a sme se odvajati samo nakon što je računar ugašen. U tvom slučaju verujem da je reč o klasičnom USB povezivanju pa to ne važi.