Autor Tema: DELL UP2516D - Kalibracija  (Pročitano 2440 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
DELL UP2516D - Kalibracija
« poslato: Januar 03, 2016, 12:50:07 posle podne »
U Novoj godini priuštio sam si kupiti novi monitor DELL UP2516D koji je po meni nasljednik modela U2413, odnosno ima prikaz 99% AdobeRGB boja i 100% sRGB boja.. Također posjedujem kolorimetar Spyder4Elite sa kojim sam pokušao isti kalibrirati pa sam sada došao u prvo nedoumice..

Kolorni profili u monitoru AdobeRGB i sRGB su različiti u tome što je ovaj prvi ne znam kako da se izrazim, boje su mnogo više življe nego na drugom.. Tada sam pokušao kalibrirati monitor da sam ga ostavio u sRGB modu i software mi je bacio vrijednosti da monitor nije wide gamut kako sam mu ja stavio u opcijama i pokrio mi je 98%sRGB boja, i stvarno je bila mala razlika između kalibracije i defaulta, mislim da je jedino bijela postala malo više siva i to je to..

Tada sam pokušao drugu kalibraciju gdje sam monitor stavio u postavke Custom colors i nakon kalibracije mi je izbacilo rezultat da pokriva 100% Adobe i sRGB boja, a boje su mi bile približno iste kao u AdobeRGB modu..

Tada sam pokušao obraditi jednu fotografiju u LR-u, export sam stavio u sRGB mod, ali na drugom računalu (Mac-u) te fotografije nisu bile ni približno iste u ekspoziciji i boje su bile drugačije..

Moje pitanje sada glasi, u koji mod da stavim monitor tijekom kalibracije i koje postavke moram stavit u PS-u i LR-u da izlazni rezultat bude dobar za printanje i da krajnji korisnici koji dobe moje fotografije da im na monitoru budu iste/slične fotografije?

Koliko sam upućen, najbolji printeri ne pokrivaju cijeli sRGB prostor, 99% korisnika PC-a koriste sRGB, pa mi se nekako nameće da i ja sve stavim u sRGB, kalibriram sve na defult vrijednosti kolorimetra i gotovo.. Jesam u pravu???

E da, još jedno, software mi je tijekom kalibracije u mraku bacio preporučen white point na 5000K, a dok sam imao malo svjetla 5800K (Spyder4Elite ima senzor svjetla, ali ne znam po komentarima na Internetu koliko je to pouzdan senzor), a ja bi htio da bude 6500K, a brightness sam morao ručno spustiti na 29 da pogodim target od 90 cd/m2....al o tome ne znam što da pitam osim da malo prokomentirate  :D


P.S..SRETNA NOVA GODINA SVIM FORUMAŠIMA  :occasion14: :wave:
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: DELL UP2516D - Kalibracija
« Odgovor #1 poslato: Februar 04, 2016, 12:48:17 posle podne »
Da ne otvaram novu temu, evo mene opet, ali bi stvarno molio da mi netko pomogne...

Netko je tu na forumu imao sličan problem kao i ja, ali nikako da nađem odgovor... Znači u Lightroom-u i u Windowsima boje su mi drugačije... Kako da riješim taj problem da budu u svim programima iste boje? Imam drugo računalo na kojem su Windowsi 10, nova grafička kartica i tako mi je bilo i prije i nakon kalibracije...

Hvala!!!!!!!!!!!!
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT