Autor Tema: Macro objektiv za Sony Nex3  (Pročitano 7894 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Macro objektiv za Sony Nex3
« poslato: Januar 02, 2016, 09:31:45 posle podne »
Da i ja pitam u ovoj temi, koliko bi kostalo neko pocetnicko macro staklo za ovaj nex3.Sta od starih manuelnih stakla moze tu da se iskoristi.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #1 poslato: Januar 02, 2016, 09:49:12 posle podne »
Nikon Micro Nikkor-P.C 55mm f/3.5 non-Ai
Minolta MC/MD/Rokkor 50mm F3.5 Macro
Canon FD 50mm F/3.5 Macro

Ruska stakla su OK kada naletis na dobar primerak, ali se meni bas nikad nije zalomio takav... a vidim po netu da nekima jeste.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #2 poslato: Januar 02, 2016, 10:28:28 posle podne »
Predpostavljam da ova stakla mogu da se nabave kod nas, da li moze neko da me uputi na nekog ko ih prodaje( ako postoji takav prodavac)
Ili moram da jurim po oglasima.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #3 poslato: Januar 02, 2016, 10:38:17 posle podne »
Sony E mount... ima ovo http://www.sony.com/electronics/camera-lenses/sel30m35 a ova tri sto sam ti nabrojao su stari manuelci koje pojuris na kupujem prodajem.
Ako mozes pojuri ovaj prvi Nikon... odlicno staklo, ali bas....
« Poslednja izmena: Januar 02, 2016, 10:40:39 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #4 poslato: Januar 02, 2016, 11:43:35 posle podne »
Jurio bi ove stare manuelce, mislim da sam prelomio jurim sad da uzmem Sony Nex3n.
Koji mi adapter treba da bi koristio manuelce.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #5 poslato: Januar 03, 2016, 11:34:59 pre podne »
Pa zavisi od objektiva. Ako uzmes Minoltu, trebi ti MD na E mount, za stari Canon trazis FD na E mount.... i tako dalje, ili M42 ukoliko naletis na tako nesto.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #6 poslato: Januar 03, 2016, 12:35:00 posle podne »
Hvala, jurim prvo da uzmem Nex3 pa cu posle adaptere, objektive.
Pitacu ponovo, trebace mi pomoc

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #7 poslato: Januar 03, 2016, 10:59:25 posle podne »
Moram da te upozorim da dobrih makro objektiva nema na ''izvolte'' po oglasima. Dugo sam tragao za dobrim makro objektivom, dok nisam naleteo na Nikon Micro Nikkor-P.C 55mm f/3.5 non-Ai koji je bingo u svakom pogledu. Obrati paznju na tri gore pomenuta objektiva, jer ces sa njima dobiti odlican rezultat. Cenim da za makro fotografiju nije presudan AF, pa zato ovakva resenja mogu biti pristojna. Sa druge strane, moras znati da i ovakvi objektivi imaju raspon od 100 do 150 evra, sto nije mala suma. Jos kada na to dodas i kupovinu mirrorlesa, koji je takodje u tom rasponu... mozda je bolje razmisliti odmah o kupovini nekog novijeg makro stakla. Ne znam sta trenutno imas od aparata... ali razmisli o tome. Tamron 90 i Canon 60mm se mogu pronaci po pristojnim cenama.

Ja sam nasao racunicu gde mi je manuelno makro staklo finansijski isplativije od novog, jer taj tip stakla koristim za samo jednu namenu, a na ovom nivou je nemoguce uociti razliku izmedju novijeg i ovog starijeg... sve i da rastegnes na 100%.

Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 R XF LM OIS WR by Zoran Rodic, on Flickr

Fujifilm 35mm f/1.4 Xf R by Zoran Rodic, on Flickr

Fujifilm XF 56mm f/1.2 R by Zoran Rodic, on Flickr
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #8 poslato: Januar 04, 2016, 08:58:35 pre podne »
Trenutno nemam aparat, budzet mi je trenutno 250e i gledam sta kupiti.Prvo cu uzeti telo i neki kit objektiv (toliko mi budzet dozvoljava)pa kasnije i neki Macro.Macro me jako privlaci, portreti, bokeh.....Razmisljao sam o Canon 450d/500d+kit, pa mi se gledajuci tvoje slike sa Nex3 nesto i on priblizio (dimenzije, manuelna stakla).E sad opet ne znam na koju stranu da prevagnem, nemam iskustva mnogo sa DSLR aparatima, ne znam da li cu se snaci sa manuelnim staklima i kako cu se snaci.
Tamron 90 i Canon 60mm sam razmisljao kasnije ako uzmem Canon da pazarim, cim finansije dozvole.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #9 poslato: Januar 04, 2016, 09:18:37 pre podne »
Pa mirrorless fotoaparati su zahvalni u slucaju manuelaca zbog male registar distance, sto znaci da mozes prikaciti sve sto ti padne na pamet. Imas odlicna trazila sa uvecanjem, pa je greska pri fokusiranju svedena na minimum.
Sa druge strane, mozes otici u smeru entry level dSLR aparata i dokupiti 50mm f/1.8 sto je dobro za portrete i bokehiranje. Kompromis za makro mogu biti tube, koje su po upotrebljivosti i kvalitetu odmah iza pravog makro stakla. Dakle, dSLR+ tuba + 50mm = OK :) a u toj kombinaciji imas i AF staklo za portrete.

Ili Nex3n sa 18-55 za pocetak, plus manuelci + tube, ili pravo makro staklo. Nex3n ide kao vruca kifla po oglasima, tako da moras da pecas. Moj se prodavao celih 10 minuta :).
Inace nisam sklon da preporucujem ovo zezanje sa onima kojima je ovo prvi i jedini sistem, vec ih uvek pomalo nagnem ka dSLR i AF staklu. Ili milc sa AF staklom. A fotoaparat sa mf staklima kao jedini izbor... hm... ne snadje se bas svako u tome. Manuelci se moraju birati i cekati, i tu nema... sad i odmah.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #10 poslato: Januar 04, 2016, 09:28:45 pre podne »
Hvala puno, moram jos malo da razmislim.Svestan sam da nemam iskustva i strah me je da se necu snaci sa manuelcima, zato sam opet blizi DSLR pa kad se bude imalo za macro staklo odlicno do tada kao sto kazes DSLR+50 fixna, tube ne znam morao bi prvo probati/videti kod nekog.
Ranije sam jurio da kupim raynox dcr-250 video kod prijatelja i delovalo mi je super.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #11 poslato: Januar 04, 2016, 09:52:28 pre podne »
Super je Raynox, ali su tube bolje. :) Dobijes tri velicine u paketu, pa miksujes koja ti najvise odgovara a u odnosu na zizu tvog objektiva.


Ovo sam radio sa tubama i raznim staklima... imas u exifu, ili vec negde zapisano, koje je staklo u pitanju.

Canon 7d mk II by Zoran Rodic, on Flickr

Fuji X30 by Zoran Rodic, on Flickr

Canon Power Shot G7X by Zoran Rodic, on Flickr

Panasonic Lumix DMC-LX100 by Zoran Rodic, on Flickr



''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže danijel milojkoviv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #12 poslato: Januar 29, 2016, 12:04:42 posle podne »
Pozdrav, imam jedno pitanje za nekog strucnijeg,ovako posedujem dva minolta MD objektiva 55mm 24-35mm i hoya hmc 55mm skylight 35-105mm, e sad sta mi preporucujete od tela da kupim, video sam neki sony nex 5, i da li ja kao pocetnik mogu snaci sa ovom manuelnom opremom?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #13 poslato: Januar 31, 2016, 11:27:03 posle podne »
Manuelni objektivi podrazumevaju da fokusiras manuelno. E sad, Sony nex 5n i sl... nemaju trazilo, pa ce ti dosta pomoci njegov tilt LCD i uvecavanje prikaza. Sta znam, ja te akrobacije uglavnom preporucujem onima koji su bas zeljni igranja sa manuelcima, koji su ili u mogucnosti da isprobaju veliki broj tih staklica... pre nego ih kupe, ili onima koji vec poseduju svasta nesto.

Za one kojima je to neko iznudjeno resenje, preporucujem stavljanje para pod jastuk i kupovinu AF stakla. Koliko ces se snaci, stvarno je individualno.... tako da je prilicno nezahvalno da ti neko sugerise sta da uradis. Da je lako... nije, a da su skroz neupotrebljivi... nije tacno. :)

Jos jedna sitnica... kada se kace manuelci, uglavnom se to odnosi na prajmove, koji su zanimljivi zbog prirode bokeha  i sl. Zum objektivi su kabasti i uglavnom nisu vredni paznje.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže danijel milojkoviv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #14 poslato: Februar 01, 2016, 07:23:26 pre podne »
Hvala puno na pomoci i ogrovoru,  a na koji jos aparat mogu da zakacim uz pomoc adaptera ove objektive pa da potrazim pooglasima ako ima sa AF objektivom pa da dodam ja ove,  ovaj Nex 5 sto sam naso ima samo telo pa bi mi trenutno mnogo bilo da trazim i AF objektiv

Van mreže danijel milojkoviv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #15 poslato: Februar 01, 2016, 08:13:30 pre podne »
Ima i jedan sony a100 sa af objektivom, kakav je on i da li mogu ovi objekvivi na njega?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #16 poslato: Februar 01, 2016, 10:23:16 posle podne »
A sto insistiras na Sony aparatu?

Sony a100 je aparat od pre deceniju. mnogo to matoro.
« Poslednja izmena: Februar 01, 2016, 10:25:14 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže danijel milojkoviv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #17 poslato: Februar 01, 2016, 10:31:49 posle podne »
Neko mi je to preporucio,  ja se slabo razumem! Medjutim naso sam jako lepo sacuvan Olimpus E 510 sa Af objektivom  14- 40mm ili nesto tako, ima samo 1400 okidanja,  e mislim da mi je ovo bolja varijanta, video sam da na ebay ima adapter MD-Olympus ne znam da li je to izvodljivo da ukombinujem ove moje MD objektive? Kakvo je vase misljenje za ovaj aparat,  ipak tek ulazim u ove vode?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #18 poslato: Februar 02, 2016, 08:29:17 pre podne »
Cek, hajdemo od pocetka. Sa koliko ti parica raspolazes?

Ova dva sto si nabrojao, su bas stari.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže danijel milojkoviv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro objektiv za Sony Nex3
« Odgovor #19 poslato: Februar 02, 2016, 08:31:31 pre podne »
150e :(