Autor Tema: Fuji X-E2  (Pročitano 16584 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-E2
« Odgovor #20 poslato: Februar 17, 2016, 05:33:31 posle podne »
Postoji mana sa elektronskom zavesicom, posto je u pitanju "rolling shutter" ako se slika objekat u pokretu dolazi do kosog izoblicenja, mada taj problem imaju svi aparati sa "rolling shutterom". Dobar je samo za scene gde sve miruje.

U portretnoj fotografiji manje-više sve miruje, pa mi deluje da bi u tu svrhu recimo itekako upotrebljiv.
Baš dobra mogućnost, muku mu..
A je li ona uslovljena nedosatkom ogledala ili ne?
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Re: Fuji X-E2
« Odgovor #21 poslato: Februar 17, 2016, 06:24:12 posle podne »
Mislim da je uslovljena, ali nisam siguran.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-E2
« Odgovor #22 poslato: Februar 17, 2016, 07:55:32 posle podne »
Pa cim na fotoparatu imas Live view ili video, znaci da imas electronic shutter.

Generalno, isti djavo... elektronski ili mehanicki, osim sto je mehanicki ogranicen zavesicom koja odredjuje pocetak i kraj ekspozicije... koja je ogranicena na 1/8000, a senzor fotografiju hvata u komadu.
Electronic shutter, sa druge strane sliku hvata od gore na dole (hajde da ga uporedim sa skenerom ili kopir aparatom, :) samo malo brze), pa se problem javlja pri fotografisanju pokretnih scena.... ukljucen ventilator, primera radi. Mislim, to su suludi delovi sekunde... ali se eto primeti. Kad se ubrza elektronski zatvarac, nestace i ovaj problem.

Generalno, dobra stvar. Nema pokretnih delova, pa nema stresanja, stedi se na bateriji a i apsolutno je TIH, sto je ponekad o koristi.

EDIT
Nisam ni verovao da ima video :), posto nema sta da se vidi... ali eto, ima ... i objasnjava dosta :)

! No longer available
« Poslednja izmena: Februar 17, 2016, 08:00:44 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-E2
« Odgovor #23 poslato: Februar 18, 2016, 02:51:56 pre podne »
pa imam ja na 7D i live i video....ali nemam ovaj 1/32000   >:D
« Poslednja izmena: Februar 18, 2016, 02:53:24 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-E2
« Odgovor #24 poslato: Februar 18, 2016, 08:24:33 pre podne »
Pa nemaju svi opciju fotografisanja, ili kako to vec u meniju pise... Still photo.

Imaju pomenuti Fuji X-E2, Sony A7rII, sony a7s, Fuji X-T1, Fuji X-T10, Panasonic GM1, Gm5 itd,ima Olympus E-M5 II ....
Recimo Nikon 1 V3 ima 20 fps dok koristi electronic shutter, a kad ga vratis na mehanicki ima samo 6.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže NikolaM

  • Junior
  • *
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-E2
« Odgovor #25 poslato: Februar 19, 2016, 02:31:52 posle podne »
... sećam se da su stari DSLR-ovi (tipa Nikon d70 ili nešto iz tih generacija) imali electronic shutter i sećam se da je zahvaljujući tome bilo moguće da se izvede dosta brža blic sinhronizacija od uobičajene kod mehaničkih zatvarača... Zna li neko da mi objasni šta ih sad sprečava da zaveslaju bržu sinhronizaciju sa elektronskim zatvaračem?