Autor Tema: Potrebni saveti, Početnik  (Pročitano 11256 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Potrebni saveti, Početnik
« poslato: Novembar 30, 2015, 03:07:22 posle podne »
Pozdrav društvo! :D
Novi sam na forumu a uskoro nadam se i u fotografiji. :)
 Planiram da kupim jedan DSLR, e sad skupljanje novca je u toku...
Gledao sam od Nikon uredjaja D5300 a od Canon 700D.
Sta mislite o ta dva aparata, i koji je bolje kupiti, u ceni se razlikuju to znam ali ne znam nekako su mi opet rang....
 :D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #1 poslato: Novembar 30, 2015, 03:21:37 posle podne »
da si pitao da li CANON X ili CANON Y to je ok, da si pitao da li NIKON X ili NIKON Y i to je ok ... ali da li CANON X ili NIKON Y to je mnogo nezgodno pitanje koje obicno zavrsi zakljucavanjem teme :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #2 poslato: Novembar 30, 2015, 03:26:23 posle podne »
Ne razumem zasto je lose porediti ta dva aparata?
Ili recite koji je najbolje uzeti a da ipak je dovolja  na duze staze?
Canon mi stalno nekako u glavi da je to to, ali ovaj nikonov mislim da mi pruza vise, samo sto treba vise novca..

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #3 poslato: Novembar 30, 2015, 03:31:42 posle podne »
uzmi Nikon...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #4 poslato: Novembar 30, 2015, 03:35:42 posle podne »
Nesto o objektivima?
Da li je dovoljno uzeti kit objektiv za pocetak?

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #5 poslato: Novembar 30, 2015, 03:57:36 posle podne »
Dobrodosao druze...E ovako stoje stvari,pre svega nisi nam rekao sta planiras da slikas,macro,portrete,prirodu,zvezde,isl..zavisno od toga ide i oprema..Posto ti tek ulazis u svet fotografije kit je super..postepenim slikanjem videces sta ti treba,sire,zum ili vec...Postavio si tesko pitanje nikon vs canon....To su dva izuzetna sistema..Oba su skupa i oba su dobra,oba imaju dovoljno objektiva za pocetak.O navedenim modelima posebno za canon.nmg ti reci nista za nikon da je za pocetak ok aparat..E sad ti mozes uzeti i nikon slabije telo a uloziti u objektive,ili pak uzeti seriju nikon d7xxx,npr.d7000 koji malo eto bolji mada dosta...O canonu ima ovde vrsnih majstora koji ce ti reci...Kako god da odlucis nisi pogresio,pogledaj,citaj,gledaj,inspirisi sebe,imaj predstavu sta ces slikati pazi na kadrove i budi uporan.I ja sam na pocetku ali zelim ti srecnu kupovinu i javi sta si uzeo,pa cekamo i slicice.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #6 poslato: Novembar 30, 2015, 08:01:14 posle podne »
Istu dilemu sam imao, baci pogled na moju temu.

A evo i direktnog pitanja Stormu i njegovog odgovora ovde.

Možda ti nešto pomogne ...

Uz d5300 vidi da uzmeš bar 18-105 kit, info sa neta na više mesta sam pročitao i sam sam preskočio 18-55.

Takodje mislim da nećeš pogrešiti šta god da uzmeš ...

Pozdrav !
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #7 poslato: Decembar 01, 2015, 01:36:44 pre podne »
Medicinski tehnicar
od navedenog sta bih slikao sve sem portreta, to najmanje ...
Poredjenje sam stavio canon vs nikon zbog karakteristima na papiru i onih u praksi...
koliko sam gledao klipove, slike i postove nikon bolji u kvalitetu slike, pri slabijem osvetljenju i iso vrednostima, dok canon ima bolji fokus, slikanje predmeta u pokretu i ostalih stvarcica oko lakseg baratanja i podesavanja.
nemam nista protiv nikona ali mi canon od kako gledam dslr-ove stoji u glavi....
mada me kopka u poslednje vreme taj nikon.

Goti
Hvala na linkovima :D

Nazalost nemam iskustva ni sa jednim od tih dslrova :/ niti sam ih drzao u ruci
Malo sam koristio cini mi se d1100 ili d1200

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #8 poslato: Decembar 01, 2015, 01:38:20 pre podne »
Argon
Mozes li mi reci razlog zasto nikon? Cini mi se da sam video da ti je u potpisu Canon :D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #9 poslato: Decembar 01, 2015, 02:27:48 pre podne »
fuji
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #10 poslato: Decembar 01, 2015, 09:44:04 pre podne »
kad sve podelis i pomnozis, ovaj nikon će dati malo bolji izlazni rezultat nego njegov canonski takmac...
Mislim nijanse su u pitanju, ali pošto već imaš privilegiju da možeš da biraš... ;)

Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #11 poslato: Decembar 01, 2015, 05:23:34 posle podne »
Argon
hvala.

Da li neko moze da mi kaze radnju gde mozda mogu da uzmem aparat na rate a da nisu cekovi?
Tako bi pre dosao do aparata isplacivao ga polako a ne ovako samo gomilao mesecima :p
Neka mi se javi porukom ako neko zna. Hvala. :)

Van mreže Vujke43

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #12 poslato: Decembar 14, 2015, 08:34:30 posle podne »
Ljudi, upomoc... Video sam temu pa rekoh da ne otvaram novu. Resio sam da kupim dslr fotoaparat al nemam ideju sta tj kako da ukomponujem sa objektivom da bi sto vise odgovaralo nameni za koju mi treba. Razmisljao sam o Nikon D3200, ali posto sam totalni pocetnik zeleo bih da cujem vase misljenje.

Meni je aparat potreban za slikanje kucnih ljubimaca i pravljenje video klipova sa njima, sa razdaljine od nekih 10 do 20 metara npr maksimalno 30. Na slikama zelim da fokus bude bas na ljubimcu, a okolo da bude sve zamuceno, u drugom planu. Isti efekat bih hteo da postignem i prilikom snimanja videa.
Citao sam dosta na forumima i nekako mi je taj nikon D3200 zapao za oko (najvise zbog cene) ali ne znam kakav objektiv bi mi trebao uz njega. Otvoren sam za sve predloge, jer nemam apsolutno nikakvo predznanje...
Voleo bih da mi preporucite fotoaparat sa objektivom po vasem misljenju koji bi najvise odgovarao svrsi, a da cena ne prelazi 500e.
Bilo bi idealno kada bih mogao da pravim klipove ovakvog kvaliteta: https://www.youtube.com/watch?v=6qqbjvhyZ_E
i ovakve slike: http://paulswiftphotography.com/wp-content/uploads/2014/11/Lancashire-dog-photography-03.jpg
http://cdn.craftsy.com/upload/1738780/project/214590/full_370_214590_DogPhotography_1.jpg
http://www.cloudlightstudios.com/wp-content/uploads/2012/12/Nashville-Dog-Photography.jpg

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #13 poslato: Decembar 14, 2015, 10:24:40 posle podne »
Ako ce ti ljubimci biti staticni kao na klipu, i nije toliko strasno, ali ako ce da trce kao na fotografiji, 500e je malo . . .
Za pravljenje ovakvih fotografija, u trku, pogotovo prilazecih objekata treba mnogo dobar AF sistem i brz objektiv.
Ne verujem da ti d3200 u kombinacijom sa bilo kojim objektivom moze pruziti.
Sto se tice video klipa, za d3200 i 55-200 (polovne) 500e vrv moze biti dovoljno. S tim sto bih ja preporucio i neki monopod bar, jer snimati na krop senzoru, na 200mm (300mm) nije idealno ma kakva stabilizacija na objektivu bila.
Ovo govorim iz iskustva.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Vujke43

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #14 poslato: Decembar 14, 2015, 11:37:42 posle podne »
Da li mislis da bi neki drugi fotoaparat istog cenovnog ranga bolje ispunjavao moje zahteve? Sta mislis da bih mogao da ocekujem od objektiva koji dolazi uz Nikon D3200 - kit 18-55mm VR? U principu nece trcati, al opet od zivih bica ne mozes ocekivati da stoje kao kamen. Namerno sam postavio i sliku u pokretu bas zbog toga...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #15 poslato: Decembar 15, 2015, 01:47:41 pre podne »
Baci pogled i na EOS 100D zbog auto fokusa u snimanju videa. To je najmanji DSLR, ali sa sasvim solidnim mogućnostima.
Njega sam naveo zbog cene koja ti je ograničenje. Takođe imaš relativno jeftin zum objektiv EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM ili fiksni EF 50mm f/1.8 STM koji će ti još više zamutiti pozadinu. STM ti je bitan jer mnogo bolje fokusira i ne čuje se kao što je slučaj kod Nikona.
U ovoj kombinaciji bi onaj primer od gore sa YT bio mnogo bolji. Pas bi stalno bio u fokusu jer možeš dodirom na ekranu da biraš objekat (ili lice) koji će auto fokus da prati.
Ako ti je fotografija bitnija, drži se Nikona jer u ovim najnižim klasama daje nešto malo bolji kvalitet slike mada mnogi to ne mogu lako da primete.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Vujke43

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #16 poslato: Decembar 15, 2015, 06:21:17 posle podne »
Hvala Pericha, gledao sam danas primere videa i slika za Canon Eos d100... bas mi se svidja kako izgleda video, rekao bih da su slike "cistijih boja" ako je to pravi izraz na Nikon d3200. Cini mi se da necu pogresiti koji god izaberem od ova dva. Kazes da je zum objektiv jeftiniji kod D100 je l mozes da mi kazes koliko je to u novcima? :)
I da, video sam u specifikaciji Canona da nema stabilizaciju unutar tela. Da li je to mana? I ako jeste kolika?
Hvala unapred na odgovorima.

Gledao sam i oglase za polovne DSLR i prvo sto sam primetio da je Nikon D3200 mnogo vise u ponudi :D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #17 poslato: Decembar 16, 2015, 12:35:45 pre podne »
"Čisitije boje" i ostale slične parametre možeš u svakom aparatu podesiti po želji pa nemoj da ti to bude merilo.
Jedna napomena: Nikon D3200 / Canon EOS 100D (D je na kraju kod Canona). D100 je stari Nikonov aparat ;)
Nikon i Canon DSLR tela nemaju ugrađenu stabilizaciju u telu - tako oni rade. Zato njihovi objektivi imaju u oznakama VR, odnosno IS.
Cene vidi na ovom sajtu skroz gore, a ponekad bude i malo jeftnje od onoga što piše.
Npr: http://pcfoto.biz/canon-ef-s-18-135mm-f35-56-is-stm.html  a polovan oko 200E.
Ako si tanak na budžetu možeš i dobro očuvanu polovnu opremu da kupiš. Pogledaj još i 650D i 700D. Ljudi ove stvari poprilično čuvaju pa se isplati.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #18 poslato: Decembar 16, 2015, 12:43:22 pre podne »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Vujke43

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebni saveti, Početnik
« Odgovor #19 poslato: Decembar 16, 2015, 09:26:48 posle podne »
Sta mislis, da li objektiv 18-55 moze da odradi posao kakav meni treba uz Canon 100D... ako sam dobro shvatio kod njega slikam stvari u prirodnoj velicini kako sto vidim golim okom, da li onda mogu da pravim kvalitetne slike sa 15 metara ako posle kropujem ono sto mi je u fokusu?