Autor Tema: 35mm portretna fotografija...  (Pročitano 5471 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
35mm portretna fotografija...
« poslato: Novembar 12, 2015, 06:23:58 posle podne »
Ovo moram da pomenem ako je za vajdu da se ne bi vodile besmislene diskusije... Fotografije koje postavljam iskljucivo sluze za edukaciju kroz savete i konstruktivnu kritiku, tako da bih zamolio preterano kriticki nastrojene clanove da se manu coravog posla posto sam ja kao autor svestan da jos dugo moje fotgrafije nece predstavljati primer kako nesto treba da se radi pa je stoga i kritika tog tipa totalno besmilsene a kao i do sada samo moze da odvede raspravu u pogresnom pravcu, ali zato mogu da posluze za moju edukaciju, i ljudi koji prate ovu, i ostale teme u kojima postavljam fotografije... Pozdrav svima i hvala na razumevanju :)

Nedavno sam pazario 35mm objektiv koji do sad nisam imao prilike da koristim, prevashodno zelim da ga koristim kao portretno staklo pored 85mm objektiva koji imam vec neko vreme. Ispostavilo se da je prilicno veliki izazov praviti portretnu fotografiju takvim objektivom, narocito kada se fotka 2/3 figure i uzi kadrovi. U ovoj temi postavicu fotografije koje sam napravio ovim objktivom, a od kolega sa forume ocekujem savete i pohvale ako ima sta da se pohvali na osnvou fotografija, i uopsteno kako da korsitim objektiv, i kako da resim u obradi probleme koji nastaju u koriscenju 35mm objektiva. Odgovor na vecinu pitanja mogu da nadjem na netu, isto tako vecinu toga ne razume posto ne znam engleski dovoljno dobro, ali ne vezano za to smatram da jedna ovakva teme moze svima da koristi...

U ovoj temi mogu da se pogledaju jos neke fotografije koje sam napravio ovim objektivom, pa kao neko ima neki savet ili nesto da kaze moze tamo da ostavi komentar...
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ulicna-i-urbana-fotografija/bec-bratislava/

1.
Ista fotka na flickr-u...
https://www.flickr.com/photos/131752913@N03/22970260961/in/photostream/
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 06:48:07 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #1 poslato: Novembar 13, 2015, 02:25:44 posle podne »
Odlična tema.. Pošto ja koristim 35-icu za 90% svojih fotografija za sada samo dajem podršku ovoj temi da nam iskusniji kažu ŠTO, KAKO, KADA, ZAŠTO, odnosno da vide da nas ima pa će nam s više davat savjete  :3some:
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
35mm portretna fotografija...
« Odgovor #2 poslato: Novembar 13, 2015, 02:33:38 posle podne »
Po meni 35 je za grupne portrete. Meni se ne dopada to izoblicenje koje pravi pogotovu kad se model postavi na kraju kadra. Mada postoji tehnika kako da se postavi model da se ne deformise
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #3 poslato: Novembar 13, 2015, 06:29:14 posle podne »
@dario084
Pa predpostavio sam da ima jos zainteresovanih za ovo pitanje...

@dalibort82
Pa to je i najveci problem, izoblcenje na modelu i kako ga ispraviti, narocito kada model zauzima veci deo kadra fotkano iz meni omiljene zablje perspektive... Dok sam koristio 85mm primetio sam da bi mnogi kadrovi bili daleko bolji da sam ih napravio necim sirim, 50mm nije neka razlika pa sam se odlucio za 35mm... Pozdaina kod tih sirih kadrova izgleda drugacije, po meni daleko lepose sa 35mm ako je siri kadra sa nekom zanimljivom pozdino. Kao primer moze da posluzi ova fotografije, da sam je kojim slucajem napravio sa 85mm objekat u pozadini delovao bi daleko blize i samim tim bi zauzeo vise prostora u kadru zbog drugacije prespektive. Dobio sam jedan savet da treba praviti siri kadar od onoga sto ce biti na kraju, na taj nacin se gotovo potupo resava pitanje distorzije sem ako model nije bas u samom uglu ili na kraju kadra...

Evo i jednog korisnog linka na ovu temu...
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=106347

2.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
35mm portretna fotografija...
« Odgovor #4 poslato: Novembar 13, 2015, 06:38:02 posle podne »
Mogu nekad da ti pokazem kako da poziras model da izbegnes distorziju, napisao bih ali ne znam dal bi me razumeo najbolje
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #5 poslato: Novembar 13, 2015, 07:16:02 posle podne »
Ova zadnja je idealan primer kako da izbegnes deformaciju, iskoraci jednom nogom, nagne se u pravcu objektiva, to je najbitnije da lice i objektiv budu u paraleli, i slikas odozdo na gore. Mozes tako i sa 24mm takve protrete da pravis i lice nece biti izobliceno. I izbegajvaj ako je vec slikas odozdo da joj pogled bude na gore, zbog nosa, neka gleda na dole, u stranu.
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 07:20:29 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #6 poslato: Novembar 13, 2015, 08:29:25 posle podne »
Mislim da objektivi  od 35 mm i manje imaju jednu osobinu generalno nepoželjnu u portretnoj fotografiji a to je dosta oštrija pozadina nego recimo, kod 85-tice. Sa druge strane, ne treba preterivati ni sa korišćenjem tele objektiva u portrewtnoj fotografiji, jer i tu postoje odredjene distorzije, ali uveren sam da forumaši to dobro znaju, i neću da dužim. Postoji neko nepisano pravilo da su 50-tica i 85-tica idealni objektivi za portret. Naravno, fotografija je vizuelna umetnost, a u umetnosti je dozvoljeno kršenje pravila i klišea.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #7 poslato: Novembar 13, 2015, 10:10:51 posle podne »
Odlična tema.. Pošto ja koristim 35-icu za 90% svojih fotografija za sada samo dajem podršku ovoj temi da nam iskusniji kažu ŠTO, KAKO, KADA, ZAŠTO, odnosno da vide da nas ima pa će nam s više davat savjete  :3some:
Pokusacu ukratko da pojasnim neke ocigledne nedoumice. Koliko primecujem i sam autor teme, Nenad nije shvatio moje nedavno obracanje u slicnoj temi.
Ne postoji objektiv koji je pravljen za portrete!! Sta znaci "portretno staklo"?  Sigurno ne da s istim ne sme da se fotografise bilo sta drugo.
Ako jedan, vise nego poznat svima, 85mm vazi kao dobar izbor prilikom fotografisanja portreta, nigde nije navedeno da istim ne moze da se fotka arhitektura, pejzazi...
To su sve nepisana pravila, skretnice koje "olaksavaju" put do uspesnog portreta, fotografije.
Gde pise da se jednim "Fisheye" objektivom ne mogu raditi portreti?! U prevodu, nije objetkiv tacnije njegova zizna daljina, taj koji ce nam "uramiti" lep, dobar portret.
Ono sto je bitno i sto stalno ponavljam, ideja, momenat, ekspresija su bitni faktori za dobar portret. Tek onda dolaze na red svetlo, fokus pa i izbor objektiva.
Ko zeli dobru fotku, portret, treba da se batali tehnikalija(ne bukvalno) i vise bavi ovim sto sam vec naveo.

Ziveli ;)
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 10:12:15 posle podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #8 poslato: Novembar 13, 2015, 10:37:22 posle podne »
...definitivno nemoj slikati odozgo ! ... inace 35mm moram pazariti!
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #9 poslato: Novembar 13, 2015, 10:40:33 posle podne »
Oldtimer je napisao moju misao, citirat ću jedan dio njegove rečenice: "..fotografija je vizuelna umetnost, a u umetnosti je dozvoljeno kršenje pravila i klišea", a isto tako i Bole dobro zbori:"..ideja, momenat, ekspresija su bitni faktori za dobar portret" :)

Mislim da je sve ostalo manje bitno, bitan je momenat da se sve lijepo posloži i bolje od očekivanoga :)

Sjećam se kada sam slučajno na Youtube kanalu našao video jednog wedding fotografa (ne sjećam se više njegovo ime), a video je trajao cca 2h i radio je prezentaciju na temu da je kroz karijeru sve mladence upitao da odaberu nekoliko najdražih fotografija.. Ispalo je da gotovo sve nisu tehnički bile savršene (oštrina, kadriranje,...), ali su kod mladenaca bile izabrane jer su u njima pobuđivale sjećanja najdražih momenata.. Ostalo mi je sve u sjećanju iz razloga što i njegova najdraža fotografija jednih mladenaca nije bila fokusirana na oko mladenke, nego je bila kosa, al je rekao u prijevodu "Boli me ku*** za oštrinu, vidi fotografiju kako je dobra".   Moram priznati da i moje razmišljanje ide u tome smjeru..

Ne znam ako sam se dobro izrazio i da li ćete me razumjeti, zapravi samo sam htio napisat malo dužu verziju citata Oldija i Boleta :)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: 35mm portretna fotografija...
« Odgovor #10 poslato: Novembar 13, 2015, 10:59:48 posle podne »
@dalibort82
Hvala druze na konkretnom savetu ;) Od tebe uvek kratko jasno i maksimalno korisno :) Bice ovde jos fotki pa kada primetis nesto lose ili dobro, ako ti nije cimanje napisi koju rec cisto da znam sta da korigujem za neki naredni put a sta da cuvam kao dobro resenje...

@oldtimer
Najvise se slazem se sa tvojom poslednjom recenicom...

@Bole
Slazem se u potpunosti, sve sto si naveo vise je nego jasno i tacno. Ovde je pitanje kako koristiti 35mm za portrete, kako izbeci distorziju. Ideja je vazna za svaku fotografiju, isto tako momenat, ekspresija najvaznija za portretnu i sto rece jadan nas kolega to je 50% posla u dobroj portretnoj fotografiji, samo ja se ovde bavim pitanjima koja su do mene, a ekspresija je nesto na sta ja ne mogu mnogo da uticem, barem ne presudno. Moja supruga nije model, a ne znam na koji nacin ja mogu bitno da uticem na njenu ekspresiju ??? Evo jos jednom cu ponoviti, ja se tehnikom ne bavim i ne mislim da ce oprema napraviti dobru fotografiju, vec elementima koje si naveo u svom kometaru, a pitanje koje sam postavio mislim da je na mestu, mada bi tom problemu verovatno vremenom kroz praksu i sam doskocio, ali zasto da malo ne prodiskutijemo o tome :)

Hvala na kometarima :)