Autor Tema: Analogni aparat - izrada fotografija  (Pročitano 12618 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Analogni aparat - izrada fotografija
« poslato: Novembar 09, 2015, 03:08:44 posle podne »
Pozdrav,

Da li neko moze da mi objasni analogni proces izrade fotografije?

Da li je moguce u kucnim uslovima razviti film i odstampati slike? Imate li neku metodu kako da od fotografija na filmu dobijem sliku?

Pretpostavljam da je sam proces komplikovan i zahteva dosta prakticnog znanja. Mene zanima sam proces od razvijanja negativa do gotove slike.

U cemu je razlika izmedju skeniranja negativa i izrade fotografije, da li je razilka u kvalitetu velika?

Naime, hteo bih da napravim jedan eksperiment sa analognim aparatom Zenit 11 i GP Hero 35 (film), pa me interesuje celokupan proces izrade.

Da li postoji neko u Nisu recimo ko to moze da odradi?

Nadam se da ce ova tema pokrenuti korisnu diskusiju na temu analognih aparata i biti od pomoci i drugim amaterima koji se nadju u slicnoj situaciji.
Da pojasnim da jednostavno nikada nisam fotografisao a jos manje razvijao slike sa analognog aparata, ali me sam taj proces jako interesuje.

Hvala.
Sony A6000 16-50

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2015, 03:20:44 posle podne »
I na kraju da li izbor filma moze igrati veliku ulogu ukoliko se negativ skenira, a ne izradjuje direktno?
Sony A6000 16-50

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2015, 06:06:40 posle podne »
Mislim da ti je, uzimajuci u obzir danasnju tehnologiju, skuplja pita nego tepsija, sa analognom fotografijom. Osim ako nisi bas zagrizen za to i nije ti bitno koliko sta kosta. Jeftinije ti je odnijeti film na razvijanje u neku fotoradnju (mada je i takvih sve manje...) nego da nabavljas hemikalije i sam razvijas.

Na mreži arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #3 poslato: Novembar 09, 2015, 06:53:45 posle podne »
Da li neko moze da mi objasni analogni proces izrade fotografije?

https://youtu.be/LusmL2Jfs14
http://www.wikihow.com/Develop-Color-Film
https://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_processing
http://photo.net/black-and-white-photo-film-processing-forum/00U8Zj

google je tvoj prijatelj, imas hiljade stranica koje objasnjavaju proces


Da li je moguce u kucnim uslovima razviti film i odstampati slike? Imate li neku metodu kako da od fotografija na filmu dobijem sliku?

bw je jednostavno, color je bilo vrlo komplikovano u kucnim uslovima (morao si da imas precnu temperaturu i vlaznost vazduha) ali danas nije, imas da kupis ceo lab koji staje u vecu klonju gde mozes da razvijas kolor fotke .. daleko od toga da je jeftino ali ako volis to i imas par hiljada evra viska - go for it



Pretpostavljam da je sam proces komplikovan i zahteva dosta prakticnog znanja. Mene zanima sam proces od razvijanja negativa do gotove slike.

proces je u stvari vrlo jednostavan,
izvadis film iz kucista, stavis ga u jednu hemiju, prebacis ga u drugu hemiju (eventualno u trecu i cetvrtu), isperes vodom, osusis - dobijes negativ
negativ stavis u osvetljivac kojim osvetlis foto osetljivi papir, taj papir onda gurnes u jednu hemiju, pa u drugu (pa u trecu, cetvrtu...) i finalno isperes vodom i ostavis da se osusi i eto ti fotke

e sad, koja hemija, na kojoj temperaturi, sta kad dodas se kako desi, koliko dugo .. to su sitnice koje razlikuju profesionalca od pacera :D .. sve ono sto danas radimo u fotosopu se radi tako sto modifikujes vremena, temperaturu i tip hemije (prve, druge, pedeset pete..)


U cemu je razlika izmedju skeniranja negativa i izrade fotografije, da li je razilka u kvalitetu velika?

zavisi od skenera, kvalitetan skener moze da skenira film do rezolucije samog filma i onda razlike nema, tj razlika je da dobijene skenove mozes da obradis pred printanje... problem je sto kvalitetan skener kosta ko stan u centru tako da ces ga retko naci u prosecnoj foto radnji, oni obicno imaju osrednje skenere koji ti daju zadovoljavajuci izlaz zamale fotke ali ako hoces da izvuces nesto vece uglavnom nema dovoljno rezolucije ... takodje razlika je sto to onda vise nije analogni proces..


Naime, hteo bih da napravim jedan eksperiment sa analognim aparatom Zenit 11 i GP Hero 35 (film), pa me interesuje celokupan proces izrade.

za pocetak kupi crno beli film i nabavi lab za razvijanje crno belog filma i papir za stampanje i .. za crno beli film pa kad to savladas onda mozes da razmislis o koloru ..


Da li postoji neko u Nisu recimo ko to moze da odradi?

u vecini foto radnji mozes da razvijes film i mozes da otstampas sa negativa, da li rade skeniranje ili direkt print - uglavnom svi rade skeniranje ali sto se tebe tice ako koristis foto radnju ne pravi ti razliku, skljocnes odneses film u radnju i dobijes fotke + negativ kao izlaz .. ako tako gledas kojom procedurom oni dolaze do tog izlaza tebi je nebitno ... i da u vecini foto radnji u nisu to mozes da uradis

Nadam se da ce ova tema pokrenuti korisnu diskusiju na temu analognih aparata i biti od pomoci i drugim amaterima koji se nadju u slicnoj situaciji.
Da pojasnim da jednostavno nikada nisam fotografisao a jos manje razvijao slike sa analognog aparata, ali me sam taj proces jako interesuje.

nema tu sta puno da se diskutuje, to je hipsterska prica, nema NISTA sto analogni aparat moze da ti da sto nemas sa modernim aparatima, osim muku ... znam da je sad popularno po svetu slikati razbijenim aparatima u koje ulazi svetlo sa svih strana i da je to nova moda, ali to sa fotografijom nema pojma .. fotografisanje i razvijanje / stampanje fotografija su dva odvojena pojma .. za fotografisanje treba si umetnik, za razvijanje fotki treba si hemicar

pogledaj http://pcfoto.biz/blog-pioniri-kolor-fotografije-129978 i http://pcfoto.biz/blog-dagerotipija-129539
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #4 poslato: Novembar 09, 2015, 09:03:57 posle podne »
@blackbeast bas tako, mene jednostavno interesuje postupak. Ne moram sam da pokusavam, samo sam hteo da saznam vise.
@Arhi, sta da ti kazem osim veliko hvala na odlicnom postu. Prostudiracu tokom nedelje masu informacija koju si ovde ostavio. Hvala puno!
Sony A6000 16-50

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #5 poslato: Novembar 13, 2015, 09:40:10 posle podne »
Zenit je jako los aparat, nabavi nesto tipa minolte, olimpusa ili pentaksa. To je sad bar jeftino.
Uzmi c/b film koji je u roku trajanja odslikaj i razvij https://www.youtube.com/watch?v=pAfcvMsqy_k
Fotke mozes da izradis ovako https://www.youtube.com/watch?v=woXZb8gjG4o

Razlika izmedju skeniranog negativa i fotke je sto kod fotke mozes da dosvetljavas i zadrzavas /dodge i burn/ a  kod filma ne. Ako nebo ispadne belo, na fotki mozes da ga dosvetlis i dobijes vidljive oblake a kod skena toga nema.
U Nishu - najbolje poseti foto klub FON pa se informisi. Puno ljudi ima opreme po podrumima i tavanima mozda nesto dobijes dz.

CB kucno povecavanje je ozbiljna rabota i moras mnogo da vezbas i ucis - ne moze pljuni pa zalepi.
Kolor u kuci zaboravi osim ako nisi bas napaljen 100%

Imas odlicnu skolu ovde http://beogradfoto.rs/category/edukacije/


Sto rece arhi - gledaj na netu, sve ima..


Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #6 poslato: Novembar 15, 2015, 07:23:01 posle podne »
@BobanF

Izvinjavam se, tek sada sam video odgovor.

Zahvaljujem se na informacijama. Detaljno cu prouciti linkove.

Zenit sam pomenuo cisto onako usput, glavni cilj mi je da pokusam da napravim akcione crno-bele fotografije sa prvom GoPro kamerom koja je bila analogna.

Kupio sam ovaj film koji je u roku do 2017 https://www.kupujemprodajem.com/Kodak-Professional-TRI-X-400-TX-120-23011623-oglas.htm
Trebalo bi da pase na GP 35mm.

Ukoliko jos neko ima neki koristan savet, slobodno recite.
Sony A6000 16-50

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #7 poslato: Novembar 15, 2015, 07:58:40 posle podne »
Ja moram da stavim zamerku na onaj post, jer je Zenit sasvim dobar aparat. Meni tu jedino smeta manji izbor M42 objektiva.
Ako ko već hoće da uzima nešto bolje, tu su neki AF Canon EOS modeli na koje pašu EF objektivi, a ima i Nikona koji rade sa ovim novim objektivima, tako da je to moja subjektivna preporuka.
« Poslednja izmena: Novembar 15, 2015, 08:05:39 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #8 poslato: Novembar 20, 2015, 01:44:05 pre podne »
Ja sam na Ebay-u kupio Nikon f55 za 15-ak funti, u savrsenom stanju. Potvrda fokusa je vise nego precizna. Koristim 85 1.8g na njemu. Danas sam razvio prvi film, i upravo sam primetio ovo sto je Boban gore pisao. Ne znam kako taj skener radi, ali dinamicki opseg i nije mnogo zavidan i malo mi smeta to sto su crne bas ubijene.
Da li se to moze podesavati da im sledeci put napomenem?
Osim toga, skeniraju fotke u rezoluciji 3000x2000?! To dodje 6MPx . . .
To je rezolucija ravna Nikonu d40 . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #9 poslato: Novembar 20, 2015, 09:13:36 posle podne »
Cronin, zenita su kupovali samo oni koji nisu imali para i oni koji nisu imali pojma plus oni koji su dolzili iz SSSR, iz pecalbe. Cim se smoglo novca islo se na praktiku a posle na japanske firme. Aparat je vrlo los u svakom pogledu /mali izbor exp, sinhro na 1/30, nepouzdan zatvarac, lose trazilo, losa mehanika/ - apsolutno za izbegavanje.

Fibonacci, skener jedino nikon, onaj sto izgleda kao desktop kuciste, nijedan drugi.. sve ostalo je kao i zenit. Ima lik na oglasima, radi skeniranje negde na vidikovcu. Pogledaj kod mene na flikeru, ceo album analognih fotki je uradjen na nikonu i to sasvim dobro. Vazno je da i onaj ko skenira zna sta radi. Dobar negativ u eps format pa iz njega jpg ili sta vec. Meni je svojevremeno odradila Svetlana Dingarac /hvala joj/ a sve je nadgledao Milan Zivkovic /radio se neki interaktivan cd/. Skener je tada placen preko 1500 dem a i dan danji radi kod nekoga, promenio je par vlasnika.

Ja imam neki hp 3800, u odnosu na nikon je plac majke Bozije, sluzi cisto da se pogleda na ekranu i nista vise. Alternativa je da povecas fotografiju, odradis intervencije u labu i onda skeniras samu fotografiju na nekom boljem ravnom skeneru.
« Poslednja izmena: Novembar 20, 2015, 09:20:24 posle podne od strane bobanf »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #10 poslato: Novembar 20, 2015, 11:22:37 posle podne »
Aaa, ti pričaš više u profesionalnom kontekstu. Sa te tačke gledišta si potpuno u pravu.
Uopšte mi nije palo na pamet da će čovek to da koristi u takve svrhe.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #11 poslato: Novembar 21, 2015, 08:06:15 posle podne »
Ne bas na profesionalnom, ali na ozbiljnom nivou, da.
Pored ovolike ponude jeftinih dobrih analognih aparata, nepotrebno je ici na tako slabo telo.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Analogni aparat - izrada fotografija
« Odgovor #12 poslato: Novembar 21, 2015, 08:27:01 posle podne »
Slažem se. Zato i preporučih ono gore.

Nego Zenit može da nađe za džabe. Ja sam baš prošlog meseca bacio u kantu par aparata iz te klase. A čini mi se da bi mu bilo dovoljno da isproba proces razvijanja filmova i da se odluči da li ga interesuje da se razvija u tom pravcu i da li želi da ulaže novac dalje u to. Za klasičnu fotku ISO 200, f/2.8, 1/250 mu je sasvim svejedno da li je Zenit ili 10x skuplji aparat.
« Poslednja izmena: Novembar 21, 2015, 08:31:32 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D