Autor Tema: Pocetnicki Fuji  (Pročitano 3286 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže brainiac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pocetnicki Fuji
« poslato: Novembar 09, 2015, 01:29:11 posle podne »
Pozdrav, treba mi pomoc oko izbora aparata, vec godinama koristim Canon, amaterski, i doslo je vreme da se stvari promene, ili FF ili MILC  :D S obzirom na to, da mi tezina ranca sa objektivima vec predstavlja problem (citaj: mrzi me), ozbiljno se razmisljam o Fuji XT10. Citao sam onu temu za ljubitelje Fuji X sistema, i slabo sam nasao konkretnih iskustava ili informacija, uglavnom neko prepucavanje. Bavim se uglavnom koncertnom fotografijom, ali bi mi znacilo da mogu aparat i jedan objektiv da strpam u vec ogroman ranac koji je svakodnevno sa mnom, umesto da moram da nosim jos jedan ranac samo da bih ufotkao nesto na ulici, ili da bih se prosetao okolo i fotkao. Problem je u izboru objektiva, da li uzeti 18 - 55 i 35 1.4, ili 18 2.0 i 35 1.4 ili nesto trece? Svaka sugestija ili predlog nevezan za izbor stakla, nego za sistem uopste je dobrodosao :D
Canon 60D, EF 24 - 70 f/2.8L, EF 17 - 40 f/4L, EF 100 f/2.8 Macro

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki Fuji
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2015, 01:59:00 posle podne »
Ja imam x-e1 i 18-55. Ok je kombinacija. 18-55 je sasvim solidan objektiv. Planirao sam nekad da mozda uzmem i 27mm, jer je najmanji i najlaksi u ponudi, a ok za svaki dan.

Sve zavisi od tvog budzeta. Posto spominjes da se bavis koncertnom fotografijom, onda ti treba i neki u tele podrucju. Ako mozes, mislim da bi bolja kombinacija bila ici na 16-55 f2.8 i 50-140 f2.8. Ovaj prvi za svaki dan, a ovaj kao dopuna kad zafali duzine.

Sto se tice tijela, ovde na forumu imamo x-e1, x-e2 i x-t1, a imali smo i x-m1. X-t10 nije jos niko nabavio. :) Mada, s obzirom da je dosta slican sa x-t1, onda bi ti Dalibor mogao vise reci o tome. Imas u portretima njegovu temu, pa vidi kako izgledaju njegovi radovi, doduse, ne sa ovim objektivima, nego vecinom sa 56mm f1.2, i sada sa 90mm, a ima i ponesto sa 18-55.

Van mreže brainiac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki Fuji
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2015, 02:05:02 posle podne »
Budzet je vrlo ogranicen, sastoji se od prodaje postojecih stakala (cca 1400e pretpostavljam da se moze dobiti za njih), kupovine polovnog Canona 17 - 55 (hoce cale da zadrzi 60D) i plus jos nesto novca, otprilike 1600e za telo i objektive :D Znaci da je automatski 16 - 55 van igre. Jednostavno je preskupo staklo. Razmisljao sam da idem u pravcu all prime varijante, ali nesto mi ovaj 18 f2 ne uliva previse poverenja :D
Canon 60D, EF 24 - 70 f/2.8L, EF 17 - 40 f/4L, EF 100 f/2.8 Macro

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki Fuji
« Odgovor #3 poslato: Novembar 09, 2015, 04:13:12 posle podne »
Par drugara je u poslednje vreme uzelo x-t10 i odusevljeni su njime... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki Fuji
« Odgovor #4 poslato: Novembar 09, 2015, 05:59:56 posle podne »
Da li si razmisljao o 27mm ?

Sto se ti tice 18mm, imas temu o njemu a i jos neke objektive u ovom forumu... topovane teme... a bice ih jos  http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/objektivi/ . Generalno, fuji briljira sa prajmovima a konkretno 18mm je odlicno staklo, u centru sjajno dok tek na krajevima ima  pad ostrine. Od f/4-5,6 pa na dalje, pocinje da briljira celim kadrom.

Generalno, ja sam uvek vise naklonjen prajmovima nego zumovima, tako da apsolutno razumem zelju da sistem baziras na njjima. Ako uzimas 35, sto je za svaku preporuku... onda ti je 18mm logicniji izbor nego 27.
Imas i odlicni 23mm ali to opet malo remeti finansijsku konstrukciju.

Mozda da dobro stavis na papir koje su ti blende prioritet i sta najvise fotografises, pa da na osnovu toga i gradis sistem.

dva primera sa Fuji XF 18mm a imas ih i u punoj rezoluciji na flickeru

Fuji XF 18mm f/2.8 by Zoran Rodic, on Flickr

Fuji XF18mmF2 R by Zoran Rodic, on Flickr
« Poslednja izmena: Novembar 09, 2015, 06:06:44 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''