Autor Tema: laptop monitor vs "normalni" monitor :)  (Pročitano 4725 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« poslato: Novembar 04, 2015, 08:11:40 pre podne »
Na brzinu sam telefonom slikao prikaz na laptopu (Hp dm4, tako nekako model, a monitor je led tehnologija) i na desktopu na poslu (lcd lg flatron w1946). Na laptopu je OpenSuse, a na desktopu Win 7.

Prva je laptop, druga lcd.

Nije neki kvalitet, kao sto rekoh, telefonom sam slikao, ali se vidi dovoljno kolika je razlika... I zasto mi prilikom obrade dobro izgleda, a u stvari je lose.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #1 poslato: Novembar 05, 2015, 01:24:31 pre podne »
Нормално да је приказ различит на ова два монитора. Обрађујеш .јпг фајл. Свака даљња обрада смањује квалитет. Колко ''меса'' толико ''супа'' масна.
« Poslednja izmena: Novembar 05, 2015, 01:29:39 pre podne od strane Petko30 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #2 poslato: Novembar 05, 2015, 02:25:58 pre podne »
Ispada da ti nesto cesto kontriram Petko, ali ja ne razumem sta si hteo da kazes. Ovo je ista fotografija na dva monitora, monitori uslikani mobilnim telefonom. Kakve veze ima jpg konverzija sa tim? Cak nije ni njegova fotografija.

Blackbeast, imas jako mnogo razgovora o monitorima i kalibracijama istih. Koji je od ova dva tacniji, ne moze ti niko reci, jer slika sa mobilnog ne moze da bude pokazatelj.

- Probaj da kalibrises te monitore
- Tesko da to uopste moze da se kalibrise, ali verovatno moze da popravi malo
- Jos nisam video dobro kalibrisan laptop ekran po defaultu. Ta informacija da je led tehnologija, ne znaci ama bas nista
- Mislim da sam imao slican model LG monitora, samo 24". To je TN panel i to bih zaobilazio u sirokom luku, a kalibraciju ne bih ni pokusavao. Been there, done that. Mnogo su ti vece sanse sa laptopom, ali ne bih gajio prevelike nade
- Gledaj da ti sledeca investicija bude u neki cestit monitor, ako ces da radis obradu fotografija. Ovo ti je veoma preporucivan monitor sa povoljnom cenom: Dell P2214H LED AH-IPS

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #3 poslato: Novembar 05, 2015, 08:27:07 pre podne »
Нормално да је приказ различит на ова два монитора. Обрађујеш .јпг фајл. Свака даљња обрада смањује квалитет. Колко ''меса'' толико ''супа'' масна.

Mislim da si masio poentu...

Sto rece Marko, pokusao sam da pokazem da mi je totalno razlicit prikaz na dva monitora koja imam dostupna. Nit' je moja fotografija, nit' sam obradjivao u tom trenutku, nit' je to bila poenta ovog posta, nego sam slikao mobilnim telefonom (nije mi aparat bio pri ruci da napravim kvalitetniju fotografiju, jer je laptop kuci, a monitor na poslu) da pokazem da imam ocigledan problem, jer nemam pojma koji je prikaz tacniji (vjerovatno ni jedan nije skroz tacan). Pisao sam o tim problemima u nekoj od tema gdje sam kacio neke svoje fotografije.

Kuci koristim hp laptop sa led ekranom i OpenSuse linuxom, a na poslu je lg monitor sa win 7. Mozda ima uticaj i sam os, mozda i viewer ili browser, kako renderuje sliku, to ne znam sad. Uglavnom, ja sad nemam pojma koji je prikaz vjerodostojniji.

Kuci kad gledam, sve mi djeluje super, a na poslu kad otvorim istu tu fotografiju, djeluje dosta podeksponirano. To sam pokusao da prikazem i mislim da se i vidi, bez obzira sto nije neki kvalitet fotografije sa mobilnog (a nisu ni isti uglovi iz kojih je fotografisano, ali to nema toliko uticaja trenutno).

smarko, jel ti problem da slikas i ti tu istu fotografiju sto sam i ja, isto tako iz browsera? moze i mobilnim. :) Cisto da vidim kako tebi izgleda.
« Poslednja izmena: Novembar 05, 2015, 08:28:46 pre podne od strane blackbeast »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #4 poslato: Novembar 05, 2015, 09:38:19 pre podne »
blackbeast, ne bi mi bio problem, ali potpuno je beskorisno to da uradim. Ne bi video kako meni izgleda, nego bi video kako izgleda kroz oko te kamere. Cak i kad bi nekom magijom uspeo da dobijem 100% realan prikaz ono sto vide oci, sto je nemoguce, ti bi to opet gledao sa svojih monitora, tako da bi i u tom slucaju trud bio uzaludan.

Nadji nekog u blizini sa kalibrisanim monitorom sa IPS panelom i pogledaj. Kao alternativa, ako nemas tu sansu, nekog sa novijim i sklupljim telefonom (samsung, iphone), otvori istu stranicu sa telefona i na svojim racunarima i pogledaj. Daleko da ce prikazati idealno, ali svakako priblizno da ti da ideju.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #5 poslato: Novembar 06, 2015, 12:57:26 pre podne »
Smarko kontriraj slobnodno, ako ti to pričinjava zadovoljstvo. Ja takvim stvarima ne pridajem značaj. prvo svi konstatujete da nisam pročitao a onda naširoko dajete isto objašnjenje kao što ga i ja dadoh. Šta znači da nije trebao da očekuje da isto vidi fotografiju na ova dva monitora, a ako se tu uključi kao transfer monitor mobilnog onda je isti zakon, samo, sada je na ova tri monitora različit prikaz.
I kad odnese obrađenu fotografiju koju je pri obradi a i posle obrade gledao na ekranu laptopa na pogled monitoru sa IPS panelom, verovatno će videti lošiju fotografiju nego što je vidi kod kuće.
Da, potreban je IPS panel kalibrisan za rad sa fotografijom. Ali ja sam bio ubeđen da je forumaš to vrlo dobro znao.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #6 poslato: Novembar 06, 2015, 01:24:53 pre podne »
Petko, necu vise da ti kontriram. Vise mi predstavlja zadovoljstvo da citam tvoje postove :)

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #7 poslato: Novembar 07, 2015, 01:11:45 pre podne »
Petko, necu vise da ti kontriram. Vise mi predstavlja zadovoljstvo da citam tvoje postove :)

Evo učiniću ti uslugu. Nećeš više čitati moje postove.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: laptop monitor vs "normalni" monitor :)
« Odgovor #8 poslato: Novembar 07, 2015, 06:13:16 pre podne »
Ukratko, odavno je poznato da laptopovi imaju losiji ekran.
1. Rezolucija oba ekrana?
2. Podesavanja boje na win i linuxu nije isti, ni blizu.


PS: Vidim da je ovom slucaju rezolucija ista, ali specifikacije ekrana ne :)

I jos nesto za kraj, fotkanje mobilnim telefonom ekrana, zaradi usporedbe je moguce samo ako imas ta dva monitora jedan pored drugog. Jer u svakom slucaju telefon izvrsava automatski sve, ukljucujuci i balans bijele, cak i da si rucno to radio, razmisli o razlikama o osvjetljenu u tim prostorijama :)