Autor Tema: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva  (Pročitano 7315 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« poslato: Oktobar 26, 2015, 12:38:28 pre podne »
ima li neko licnog iskustva sa ovim staklom? Sigma 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM
deluje mi da nije bas "sveze" staklo, a opet ne vidim da sigma nudi nesto slicno (F2.8 neki taj "srednji zoom")? canon pandam je vise nego duplo skuplji? kako se ovo poredi sa canon EF 24-70mm f/2.8L II USM koji je vise nego duplo skuplji?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 26, 2015, 01:11:31 pre podne »
Nikako se ne poredi. Ko bog i šešeirdžija.
Taj novi Canon je jedan od najoštrijih zumova ikad proizvedenih. Cena je paprena, ali je i namena takva da ga realno i kupuju oni koji znaju šta će s njim. Ili oni koji ne znaju šta će s parama. ;)

Zaobiđi tu Sigmu, btw.

Pozdrav

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 26, 2015, 01:38:46 pre podne »
nije ni ova sigma jeftina :) ...

a ovaj canon je dobar? ima li nesto "slicno dobro" a "dosta jeftinije" :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 26, 2015, 02:12:30 pre podne »
Ima, ali ne sa f2.8 blendom - EF 24-70mm f/4L IS - izvrsno staklo sa PRAVIM (a ne marketinškim) makro mogućnostima (0.7x uvećanje) i hibridnim IS-om je nešto najbolje što sam koristio poslednjih godina. Pritom je manji od 16-35 i sličnih stakala i veoma zahvalan za svakodnevno drndanje. Nema f/2.8, ali realno, ako želiš da se zabavljaš pri slabom svetlu, prajm je i tako uvek bolji. Što se oštrine tiče, apsolutno je neverovatan komad optike. Jedino što bih više voleo da dobacuje do 105mm, pa da onda mogu bez griže savesti da penzionišem stari 24-105L.

Pozdrav

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 26, 2015, 02:42:30 pre podne »
bem li ga, veeeeeeelika je razlika izmedju F2.8 i F4 :(  .. do duse ovaj 2.8 nema IS tako da onaj F4 mozda moze da se poredi sa F3.5 bez IS.. ponadah se da je ona sigma uporediva
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 26, 2015, 12:17:40 posle podne »
Uz ISO mogućnosti koje ima, na primer, 6D, 2.8 nije toliko neophodna blenda, bar za nas amatere kojima Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM ne bi kroz posao otplatio sam sebe.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 26, 2015, 12:52:48 posle podne »
Vazno je napomenuti da 24-70 f/4 cak ima bolje low light mogucnosti u nekim situacijama (staticnim scenama), jer IS daje vise od jedne blende hand held.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 26, 2015, 01:31:43 posle podne »
@smarko, prvi sledeci stop je 3.5, to je i dalje mnogo manja rupa od 2.8 zar ne?, dodatno kapiram da sa 2.8 mogu da uradim i portret i odlicno odvojim objekat od pozadine, sto sa F4 bas i ne mogu

@stalker, pa sad, zavisi kako gledas, meni ako naplatis staklo 1 dinar ni tada mi se to staklo nikad nece otplatiti kroz posao tako da ja to gledam iz drugog ugla... da kupujem foto opremu da se otplati nista bolje od mobilnog ne bi imao :D .. posebno sto ja nisam u fazonu "slikanja zivota" vec "zivljenja zivota", ne gledam koncert/predstavu kroz kameru vec uzivo .. (fotkao sam jednu predstavu u zivotu ali nju nisam gledao, i fotkao sam je zato sto je bila sinova prva) ... meni je bitno
 - da je dovoljno "dobro" sa tehnicke strane da se ja dobro osecam sto imam nesto sto je "mnogo dobra sprava" (da, znam, za nekoga ko je to alat to je mega glup razlog, ali meni to nije alat ... tako su meni smesni ovi sto kupuju kompove od vise hiljada evra zato sto mogu a ne trebaju im :D )
 - da mi omogucava da po nesto odradim "lakse i brze", jer je moje vreme uzasno skupo, ako ce to da mi pomogne da se "brze igram" - super :D

dakle nema tu nikakvog otplacivanja :D ne radim ja svadbe i krstenja :D ... ono kad dete ide na decije rodjendane ja idem sa aparatom kao sto neko ide sa paklom cigara .. da imam sta da radim .. inace bi morao tamo da komuniciram sa drugim roditeljima a to mi je smor, mnogo mi lepse da uzmem aparat i imam neku radnju nego da sedim i da me razni ljudi koje nikad u zivotu nisam video pre toga smaraju glupim pitanjima (ne pratim ni sport ni politiku, tv ne gledam od '94 godine a tu se njima teme uglavnom zavrsavaju)

e sad, ja se jos nisam odlucio sta cu dalje sa foto opremom (milc ili ne milc, 5dmk4, nesto peto...) pa malo gledam razna stakla tu i tamo .. znam sigurno ako bi dao 2k za ovo staklo prica sa milcom se tu zavrsava vise uopste nista osim canona ne gledam jel bi to prevagnulo na stranu da mi se vise ne isplati trositi pare na bilo sta ne-canon.. danas, kad realno imam puno stakala ali nemam bas neka skupa stakla, posebno ne FF stakla, mozda mi se cak isplati da ostavim to kao crop sistem sa 50D (eventualno nekad nadjem neki polovan noviji canon crop) a uzmem ff milc i krenem da pravim sistem od njega ispocetka (znam znam sony sistem je $%#%$# mada pitanje dal meni on ne radi posao ili radi, ako zanemarimo pare to sto oni nude meni realno zavrsava posao, pitanje je samo kinte).. pa reko da malo zdraknem sigme da vidim sta nude oni da ne gledam samo originale canonove i naleteh na ovo staklo koje deluje vrlo zanimljivo po specifikacijama i reklamama (da da znam.. ne znaci to nista) pa reko da priupitam ovde dal staklo valja ili je dupe/oko pricao kao sto saznah da jeste :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 26, 2015, 01:44:51 posle podne »
Ne razumem nasta tacno mislis. Razlika izmedju 2.8 i 4 je samo jedna blenda. Da, 4 muti slabije nego 2.8, ali ja bih za to mucenje ipak izabrao prime umesto bilo kog zuma u tom rasponu. Moja neka procena je da novi IS moze da izgura bar 3 blende vise (u specifikaciji pise 4). Opet, zavisis ta fotkas... za fotkanje ljudi je IS skoro pa irelevantan na tom rasponu.

Lepo je imati all in one, ali svaki objektiv ima neke kompromise, kao sto si vec do sad zakljucio :) Vidim Nikon je izbacio novi 2.8 sa stabilizacijom, ali je jako glomazan (i papreno skup).

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 26, 2015, 01:46:25 posle podne »
Gresis Arhi mozes i sa 5.6 blendom, ali ti treba veca zizna daljina..recimo 105mm :) doduse pozadina i nije neka, ali i sa blendom 1.2 nece biti lepa, bice zamucenija ali ne i lepsa
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 26, 2015, 02:08:12 posle podne »
@smarko, ja ne odustajem od ALL-IN-ONE resenja! .. tj, ne odustajem od trazenja istog, surfanja, smaranja poznavalaca, probanja.... sad dal cu ga naci to je druga prica :D .. to je ono sto ja najvise ocekujem od ovog foruma, da mi pomogne da ne kupim glupost i da mi pomogne da kupim nesto dobro ..

i cek ba kako 2.8->4 jedna blenda?! sta sam prespavao :D ... vidim sad na ovom 30mm manuelcu ide 2.8 pa 4, ali vidim na drugim objektivima 2.8, 3.2, 3.5, 4.0 .. tako da ja reko ima 2 blende izmedju 2.8 i 4 .. da li mi govoris da su F3.2 i F3.5 neki medjustopovi koji se ne racunaju? (kao iso 300 ili 500 sto su nestandardni?)

@dalibor, ma znam kako ide ta prica sa odnosom do objekta / do pozadine pa sa zoom-om moze i na velikom F da se zamuti .. ja sa 500mm prajmom i na F8 zamutim "odma iza subjekta" vec na pola metra zavrti bokeh kao nista :D .. ali gledam ovaj 24-70... tu nema nekog velikog zuma zato sam gledao vecu rupu :D

mada ako realno taj IS moze da odradi 2 blende (za koji krivi ne stavise u 17-40 F4 i u ovaj 24-70 F2.8 stabilizaciju ?!?!) onda to (osim za slikanje dece) moze da bude dobra prica .. mada opet, ja najvise slikam dete .. valjda se zato i vracam non stop na tu veliku rupetinu u objektivu :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 26, 2015, 02:12:32 posle podne »
i cek ba kako 2.8->4 jedna blenda?! sta sam prespavao :D ... vidim sad na ovom 30mm manuelcu ide 2.8 pa 4, ali vidim na drugim objektivima 2.8, 3.2, 3.5, 4.0 .. tako da ja reko ima 2 blende izmedju 2.8 i 4 .. da li mi govoris da su F3.2 i F3.5 neki medjustopovi koji se ne racunaju? (kao iso 300 ili 500 sto su nestandardni?)
Racunaju se naravno, ali su bas to kako si ih nazvao, medjustopovi :)

Evo ovde lepo objasnjeno:

https://en.wikipedia.org/wiki/F-number

https://www.youtube.com/watch?v=KmNIouLByJQ

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 26, 2015, 02:14:00 posle podne »
Nema all-in-one rešenja. Ima samo all-in-one kompromisa. Uvek bilo i ostalo.

Pozdrav

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 26, 2015, 03:08:32 posle podne »
Nema all-in-one rešenja. Ima samo all-in-one kompromisa. Uvek bilo i ostalo.

naravno, ali ako nekome to nije posao naravno da ce da cini razne kompromise zar ne?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 26, 2015, 06:40:17 posle podne »
Gore pomenuti ovdjektiv:
f3,5
https://500px.com/photo/126237505/baby-portrait-in-golden-autumn-day-by-igor-mitrovic?ctx_page=1&from=user&user_id=3753930

f2,8
https://500px.com/photo/113248465/pekingese-on-sunset-by-igor-mitrovic

f4,0
https://500px.com/photo/105359739/hi-by-igor-mitrovic?ctx_page=1&from=user&user_id=3753930

Taj objektiv moze da napravi jako kvalitetne fotografije. Problema s hromatksim aberacijama skoro da i nema. Ostar je :)
Spor i bucan, tezak i s cudnim fokus prstenom :) pati od par problema, klasicnih i za sve ostale zumove.
Ali za te pare, vjerujem da bolje nije moguce dobiti. A da je zoom :)
Povremeno ima jako cudan bokeh, povremeno brilijatan.
Nema stabilizacije :D
Ima kontra zum, stvar navike :D


« Poslednja izmena: Oktobar 26, 2015, 06:42:16 posle podne od strane IgorM88 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 26, 2015, 08:53:53 posle podne »
Itekako je moguće dobiti bolje, samo sada više ne nov (EF 24-70mm f/2.8L USM).

Poenta je da su to šljakerska stakla i da su realno nepotrebna nekome ko ne spava sa aparatom.

BTW, svaka Sigma (do Art serije praktično baš svaka) pati od nekog problema, a najveći je neuniformnost/nekonzistentnost. Zato svakome preporučujem te Sigme, ali za zaobilaženje.

Pozdrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 26, 2015, 08:59:14 posle podne »
A art serija je? Za pohvalu, ili? U odnosu na iste Canon verzije?

PS: Kad sam rekao za te pare, miliso sam iskljucivo na polovnu verziju, cijena za nov ipak otvara neke druge mogucnosti.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 26, 2015, 09:31:55 posle podne »
50art je brutalno staklo, ima svoj neki smek. Svaka cast Sigmi za Art seriju
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 26, 2015, 09:43:09 posle podne »
50 Art je staklo posebnog šmeka. Nije idealno (recimo zbog gabarita i mase koje daleko izlaze van proseka te klase), ali je optički veoma, veoma dobro. Zapravo odlično! Ima boljih, ali ne za te pare.

Sigma je poslednjih godina izbacila više stakala iz te Art serije i svako je u nekom smislu unikatno. Jedino me je 35-ica Art razočarala, jer se pokazalo da previše primeraka ima izvesnih fokusnih problema, nezavisno od sistema na kojem se koristi.

Pozdrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SIGMA 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - ima li neko licnog iskustva
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:37:01 posle podne »
Onda po tvom misljenju se Sigma poredi s cime (nebitna cijena)
Citao sam malo na internetu o njoj, al da je bas toliko dobra, ne, ni blizu nisam znao :)