Autor Tema: crveno crveno crveno ..  (Pročitano 3515 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
crveno crveno crveno ..
« poslato: Oktobar 02, 2015, 01:57:06 pre podne »
total zbun, fotka (raw, 5dmk3) otvorena u najnovijem ACR, mrdnuto par slajdera, open image u fotosoku (sve vreme je onaj neki pro ovo ono kolor profil) fotka izgleda odlicno, resize, save as jpg (ili sam uradio save for web ne secam se), jpg na desktopu, otvorim iz faststone izgleda odlicno, otvorim iz photo mechanic izgleda odlicno, odlucim da nesto iskropujem, otvorim sliku u fotosopu i DANGE slika cela vuce u crveno ali ono "mega" potpuno promenjen white balans slika da plasis decu po dvoristu ...

sta se do ... desilo i kako da mi se ne desi opet?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: crveno crveno crveno ..
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 02, 2015, 02:11:08 pre podne »
Idi save as i vidi u kom kolronom profilu ti save fotku? Ako ti je stiklirano adobe 1998 ili prosrgb mozda je zbog toga. Ako ti to pise idi edit - convert profile - i izaberi srgb , ili idi save for web i tamo stikliraj srgb. Mozda nije ovo ali vredi proveriti.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: crveno crveno crveno ..
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 02, 2015, 02:22:04 pre podne »
ne mogu da ponovim proces da mi se desi isto .. a tu fotku sam obriso i napravio ponovo (Trebalo zeni pa nije bilo vremena za probu i igranje) .... ali ne kontam sta sam uradio da se to desilo .. to crvenilo .. a prilicno je efektno kapiram da neko zna tacno sta sam uradio :D ...

provalio sam da sam brdo jpg-ova snimio kao 16bitne umesto 8bitne rgb... nemam pojma kako i zasto .. sa druge strane te 16bitne kad pogledam iz faststone-a izgledaju zgrozomorno (posebno face, koza izgleda strasno) ... elem vidim sad kad ucitam neke od jpg-va koje sam danas pravio u ps uradim save as, za jedan mi je odstikliran bilo koji kolor profil (za jpg) za drugi mi je stikliran prophoto rgb .. totalni zbun ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: crveno crveno crveno ..
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 03, 2015, 11:01:57 posle podne »
Једном урадиш и немаш проблем. У свим апликацијама постави исти колор простор, sRGB или Adobe, исту резолуцију, исту вредност 16-битну, исту екстензију за чување (препорука .тифф).
Е сада и поред тога фотографија може да изгледа по мало различито у разним програмима. Једноставно алгоритми су различитог квалитета и садржаја. Ја за коначну проверу криве обавезно користим ФШ јер чак када АЦР или ЛР покажу да је у реду ФШ каже да је превелик Saturion. Довољно је смањити га на -1, -2 и све буде у реду.
Не знам да ти објасним зашто, али много пута ми приликом поступка смештање обрађене фотографије у формату .јпг изгледа супер а када је отворим неки следећи пут одмах је бришем. Од када искључиво фотографије памтим као .тифф тога нема. И када .тифф чувам за web буду непромењене и ако се тада конвертују у .јпг.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: crveno crveno crveno ..
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 04, 2015, 01:21:46 pre podne »
16bitni tiff je ok mada ja radije cuvam originale (raw) a exportujem sta mi je u kom trenutku potrebno (jpg, tiff .. pdf) za odredjenu potrebu (da posaljem u print, na web etc...) a to kakva ce da bude ta exportovana slicka zavisi od toga koja je potreba iste .. ovde je potreba bila web tako da 16bitni tiff tu nema sta da trazi....

definitivno je problem negde izmedju
 - color profila izmedju aparata, ACR-a, PS-a i exportovanog jpg-a i monitora
 - bitaze jpg-a (16/8 bita)

e sad gde je stvarno problem - nemam pojma, nije ni bitno kada mi se desi opet onda cu da zapamtim sta sam radio i kako je pocrveneo, mislio sam da je neka cesta greska koja se desila nekome ko se ozbiljno bavi tim brdo puta i da cu dobiti odgovor iz taka sta sam zabrljao .. ovako, nije frka, kad se desi opet zabelezicu put koji to pravi
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu