Autor Tema: Dilema- slatke muke :)  (Pročitano 5009 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Dilema- slatke muke :)
« poslato: Septembar 07, 2015, 12:14:33 pre podne »
Dodje vreme za prelazak na FX a sa njim i muke, one slatke muke.
Izbor mi se svodi na D800 i D750, znam prednosti i mane oba aparata s tim sto sam D800 imao prilike da probam a D750 ne.
Znam da bilo sta da odaberem necu pogresiti ali me interesuje jos necije misljenje.
Posebno me interesuje koliko je bolji ISO na D750 jer mi to dosta znaci i koliko je precizniji fokus.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 07, 2015, 08:51:55 pre podne »
ja cu ti reci da uzmes d750, a serb d800 ;D

mislim da ti niko ne moze ovdje reci koji je bolji u smislu koji je tebi bitan (mozda storm jer je oba testirao cini mi se) i najbolje ti je da gledas za to po nekim stranim testovima pa da izvuces neke zakljucke.
mislim da bi svakako trebao da uzmes u obzir i ergonomiju oba aparata kao i izlazne raw fajlove  jer su kod d800 naravno duplo veci pa ti to moze biti prednost ili mana u zavisnosti od tvojih potreba.

e da, sa d750 pretpostavljam da je moguce jos uvijek da zakacis neki model onim flare problemom pa i na to obrati paznju. mada sam ja od ove zime kad sam uzeo d750 tacno jednom u praksi dobio takvu sliku od oko 5000 ispucanih.

zasto ti je iso toliko bitan?

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #2 poslato: Septembar 07, 2015, 09:09:26 pre podne »
Crkve obicno imaju malo svetla pa mi je zbog toga bitan ISO (radim krstenja i vencanja) a blic izbegavam da koristim.
Inace moja odluka je trenutno D800 ali sam od nekih kolega cuo da D750 ima dosta bolji ISO i strahovito bolji fokus, e to je ono sto me muci a fokus prvenstveno.

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #3 poslato: Septembar 07, 2015, 09:51:11 pre podne »
Ja imam d750 i ja sam prezadovoljan :D znaci sto se tice AF-a, pogotovu ovaj novi group area je ubica koliko brzo izostrava u mraku pogotovu.

A iso, pa ja ga teram do 6400 bez problema, mislim u vecini slucajeva u crkavama izadjem sa 3200 i 4 blendom, jedino kad je prvi ples pa hocu da izvucem 1/250 pa i navise dignem ga iznad 3200 ono ful bude.

Kako se secam, jednom sam uzeo d800 i primetio da mu balans vuce na plavo i zeleno, dok je ovamo dosta da kazem "tacnije" ono vise zute i magente :D.

Ja sam moj aparat uzeo pre 3 meseca i nema problema sa onim "kvarom" a ima i na nik rumors post gde mzoes da proveris da ti nije jedan od onih aparata :D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #4 poslato: Septembar 07, 2015, 10:39:40 pre podne »
Za to što tebi treba, D750 je bolja mašina.
D800 je trom i veoma nepraktičan za bilo kakav brz rad. Fajlovi su zahtevni, šuma definitivno ima više, mada se on može dosta dobro eliminisati interpolacijom. Problem je onda u tome - čemu 36MP, ako ćeš da radiš downsize na (recimo) 24 ili 18 ili koliko god?

Dalje D750 ima bolje merenje (za neke situacije je čak nemerljivo bolje, jer se sa Highlight-weighted modom mogu izbeći klasične zamke sa belom venčanicom na suncu, pa u obradi dovesti na normalu, bez bojazni da nešto pukne), bolji AF takođe (iako je osnova ista) i bolju ergonomiju.

E sad, ergonomija se kod aparata deli na dve kategorije - klasična ergonomija koja podrazumeva oblik i ona koja podrazumeva raspored i obim komandi. Nema sumnje da je po ovom drugom kriterijumu D800 u prednosti. Prosto, ima više komandi. Ali, D750 ima bolji (drastično bolji!) oblik rukohvata i ne umara ruku tokom dugotrajnog rada. Statusni ekran je malo šugav na D750, jer ne obuhvata mnogo toga, ali bože moj, ISO performanse će to nadoknaditi bez problema. ;)

Moja preporuka - D750.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #5 poslato: Septembar 07, 2015, 10:42:38 pre podne »
I moja preporuka D750. Imao sam prilike da se igram sa tim telom i stvarno lepo lezi u ruci, skoro pa kao Canon ;)
« Poslednja izmena: Septembar 07, 2015, 10:59:31 pre podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #6 poslato: Septembar 07, 2015, 10:55:56 pre podne »
Hvala vam na odgovorima.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #7 poslato: Septembar 07, 2015, 12:04:08 posle podne »
O specifikacijama je već sve rečeno.
Jedino reč-dve o vizuelnom utisku.
Kod Serba sam imao prilike da razgledam i jedan i drugi.
Ovaj D800 vizuelno izgleda mnogo ozbiljnije. Ovaj D750 izgleda kao školarac naspram zrelog čoveka.
E sad koliko ti je to bitno ne znam...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #8 poslato: Septembar 07, 2015, 12:15:56 posle podne »
Lepo Tyler kaze od d750 ja d800:) Ali ja sam Bugarinu vec rekao zasto bi ja sad uzeo d800 pre nego d750 , a to je cista navika ja jednostavno ne mogu da se zamislim sa drugim aparatom (trenutno). U svakom slucaju imas slatke muke:)

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #9 poslato: Septembar 07, 2015, 12:26:19 posle podne »
Ma meni izgled ne igra ulogu, treba mi funkcionalnost.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #10 poslato: Septembar 07, 2015, 12:47:59 posle podne »
Pa ako ćemo iskreno... kad oba uzmeš u šake, izgled D750 će ti više prijati, jer je daleko udobniji.

Pozdrav

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #11 poslato: Septembar 07, 2015, 12:53:12 posle podne »
Bugarin, zavisi koja vrsta funkcionalnosti.

Ako mislis na AF, high ISO onda je ocigledno d750. Ako su u pitanju komande, dostupnost komandi, visoka rezolucija i detalji, maksimalna brzina okidanja, onda je d800 bolji izbor.

Po meni, onako kako si ti objasnio, d750 je po meni bolji izbor. Oba aparata su takva da ti podje voda na usta... Da sam na tvom mestu, uzeo bih d810  :P :D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #12 poslato: Septembar 07, 2015, 12:55:06 posle podne »
d750 all the way...odlican aparat...bukvalno ima sve sto ti treba, cak i vise od toga. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #13 poslato: Septembar 07, 2015, 01:21:15 posle podne »
..otprilike ovako kako smarko kaže.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema- slatke muke :)
« Odgovor #14 poslato: Septembar 07, 2015, 01:27:01 posle podne »
D810 cuvam kao opciju kad resim da se razvedem, kupim aparat i zena podnese zahtev za razvod :P Bicu prvi koji se razvodi zbog foto aparata a ne zbog svaleracije ;)