Autor Tema: Novi portreti  (Pročitano 18479 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #20 poslato: Septembar 10, 2015, 02:07:36 pre podne »
Pa mani se LR ako hoces kozu da sredjujes. Nije poenta da upeglas kozu , nego da uklonis nedostatke  i napravis lepe prelaze izmedju senki highligta  i mid tonova. Ovde si popeglo lice (verovatno smanjenjem clarytia?)  i sta si dobio ? Jesi li skinuo neke fleke , da li napravio lepe prelaze? Nisi samo si je botksirao. Nisi dodao ni jednu senku ni jedan higliht ....Ako vec ovo radis ovako vodi racuna o detaljima kao sto su usne, i delovi oko usana, oziljak na celu , dlaka preko cela itd... ...Iskren da budem ovo nije fotka za ovu vrstu retusa, fotka nema svetlosnih uslova za poboljsanje u PS, ponekad su neke fotke jedino za pordicni album, svi ih imamo. Evo jedan fajl mozda ce biti jasnije o cemu pricam :)

I dok ne kupis soft boks uzmi beli karton, stiropor i razbijaj senke:)

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #21 poslato: Septembar 10, 2015, 01:28:24 posle podne »
Serb, hvala ti puno na izdvojenom vremenu za ovo. Da ne detaljisem sad, jasno mi je sve o cemu pricas. Tacno, nisam dodavao nikakve sjenke niti highlightse. Kako sam gore napisao, nisam uopste koristio LR u obradi lica, to skoro nikad ne radim, osim mozda par puta izbjeljivanje zuba, ali ne u ovim fotkama.
Ovo je bio pokusaj FS, ali neuspjesan ocito.
Softbox cu svakako nabaviti u narednom periodu, ali mislim da cu da se klonim ovog detaljnijeg retusiranja lica, osim ako to neko od mene bude trazio. :)





https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #22 poslato: Septembar 10, 2015, 01:45:44 posle podne »
Devke, moj savet ti je da bas uradis suprotno. Tehniku kao tehniku nije tesko nauciti, ali nauciti kad se sta radi i kojim intenzitetom se nesto radi je mnogo teze i tu lezi sva filozofija. Bas zato treba da giljas tamo gde osetis slabost sve dok ne bude bas onako kako treba :)
Ako bude neko trazio, a ti nisi spreman za to sto neko trazi, a ipak uradis, sta si dobio sa tim?

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #23 poslato: Septembar 10, 2015, 04:43:04 posle podne »
Nemoj slucajno da batalis to...Fs i DB tehnike su ti jedine nedestruktivne tehnike za retus. Moras da naucis samo pravilno da ih koristis, i da znas koji portret koliko da radis , a to ces vremenom skapirati.

https://www.youtube.com/watch?v=fHVUrs8ssLc  imas dva dela.

http://retouchingacademy.com/retouching-guidelines-and-considerations/

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #24 poslato: Septembar 11, 2015, 03:04:55 posle podne »
Smarko, Serb (a i ostali koji su ukljuceni u temu) - Sad kad gledam moj prethodni post, stvarno zvuci kao da sam se obeshrabrio u vezi retusiranja lica. Naravno da nije tako, nego sve ovo me navelo na razmisljanje. Mislim da sam u posljednje vrijeme preterao malo s tim portretima, skoro da nista drugo nisam ni fotkao, pa sam se jos nalozio i na obradu lica.
Pokusao sam na silu da uradim mnogo u kratkom vremenskom roku, sto je pogresno naravno, pritom zanemarujuci druge vrste fotografije koje mi, po mom misljenju bolje idu (bar za sada), kao npr. pejzazi, macro ili koncerti koje takodje jako volim.
Nista, idemo dalje :) Evo nesto sa prirodnim svjetlom i sa mnogo manje prtljanja oko lica.  Sto se tice fotkanja blicem, javicu se kad nabavim softobx :)
P.S - Serb, hvala na linkovima, mislim da u toj ogromnoj ponudi tutorijala nije ni lako izabrati ono sto zaista valja.
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #25 poslato: Septembar 11, 2015, 03:16:35 posle podne »
Nema na cemu Devke:) Na ovoj zadnjoj ja bi ispravio fotku, i cropovao bi da se ne vidi nebo samo ovaj zid:)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #26 poslato: Septembar 11, 2015, 04:29:59 posle podne »
Ovo je ispalo mnogo bolje.
Serb je u pravi za zid, ali mislim da ćeš sečenjem odozgo dobiti previše lošu kompoziciju. Tu bi ti bilo najbolje da si  mogao da se prebaciš na 50-60mm i odeš par koraka pozadi.
Verovatno se ne vidi se kroz tražilo, al zato obrati pažnju da što manje ovih vlasi ide preko lica i pored očiju. Skoro da deluje da je baš zbog njih ispao ovakav izraz očiju.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #27 poslato: Septembar 11, 2015, 04:57:40 posle podne »
Meni je ovo skroz dobro po pitanu obrade :) ali mi se kadar u celini ne dopada iz razloga koji su vec navedeni...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Novi portreti
« Odgovor #28 poslato: Septembar 11, 2015, 06:14:27 posle podne »
Serb druže, uz dužno poštovanje, da bi se malalo četkom i jarcem po platnu, prvo se mora znati nešto iz likovne tehnike.

Osim toga, fotografija je pre svega crtanje svetlom, pa tek onda artwork. Dakle, ide se od ekspozicije, pa se tek u krajnjoj fazi, kada više ništa drugo ne pali, primenjuje retuš. Ovo što si gore objasnio šematski je možda upotrebljivo za stock, ali nisam primetio da pokretač teme ima aspiracija u tom smeru. Priča je otprilike takva kao kada bi nekom ko ne ume da vozi bicikl, objašnjavao kako da odreadi dupli salto krosericom preko rampe i parkiranog autobusa.

Hoću da kažem - treba se usavršiti tehnika rada, kontrole svetla - prvo isključivo prirodnog, pa tek onda veštačkog. Kombinovanje ta dva je početnicima i malo naprednijim početnicima često veoma primamljivo, ali su to tehnike koje ni veoma ljuti fotografi ne mogu uvek dobro da iskontrolišu. Poenta svega - korak po korak. Preskakanje koraka radi instant rezultata donosi samo krš i još mnogo krša.

Pozdrav

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #29 poslato: Septembar 11, 2015, 07:47:47 posle podne »
Slazem se sa tobom u potpunosti  i sam sam napisao da ova fotka nije dobra i da je za porodicni album ako je je fotka bliske osobe:) Posto je krenuo na tu stranu i obradu  onda da mu se ukaze u startu da i to sto pokusava sa retusom nije dobro.  Ali svakako ne treba da odustaje od retusiranja ako voli to da radi i zeli da se upozna sa tim. Kao sto sam par puta vec napisao , ako fotografija nije dobra u aparatu (svetlo, senke poza itd...) ne postoji retus koji ce tu fotografiju uciniti dobrom:)



Hoću da kažem - treba se usavršiti tehnika rada, kontrole svetla - prvo isključivo prirodnog, pa tek onda veštačkog. Kombinovanje ta dva je početnicima i malo naprednijim početnicima često veoma primamljivo, ali su to tehnike koje ni veoma ljuti fotografi ne mogu uvek dobro da iskontrolišu. Poenta svega - korak po korak. Preskakanje koraka radi instant rezultata donosi samo krš i još mnogo krša. Ovaj komentar treba svako da procita i da ga ureze u pamcenje!!!!

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #30 poslato: Septembar 11, 2015, 07:56:42 posle podne »
 Ako fotografija nije dobra u aparatu (svetlo, senke poza itd...) ne postoji retus koji ce tu fotografiju uciniti dobrom:)

Takodje za pamcenje!

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #31 poslato: Septembar 25, 2015, 02:01:05 posle podne »
Pozdrav :) Nije me bilo neko vrijeme na forumu, razvila se mala diskusija a nisam odgovorio. Sto se tice one zadnje fotografije i kompozicije, ona jeste ravna, ako gledate liniju samog terena i trave, nisam se ravnao prema vrhu zgrade. S druge strane ako bi isjekao nebo, ne bi mi ostalo mnogo prostora iznad glave.
Cronin je pomenuo kosu i izraz lica. Kod ove cure desno oko je i inace malo zatvorenije od lijevog, sto cete vidjeti i na drugim fotkama. Al moguce da je imala vlasi kose preko, pa da je to ovdje vise izrazeno.
Sto se tice retursiranja, interesuje me naravno i nastavicu da radim na tome. Ambicije za stock nemam, barem ne u pravcu nekih portreta koji bi zahtijevali mnogo obrade, plus sto bi mi trebao model release za svaku fotku. Imam nesto malo fotki na stocku, al to su neki pejzazi uglavnom.
P.S. Evo jos jedne sa istog seta, samo malo ranije.
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #32 poslato: Septembar 29, 2015, 10:14:14 posle podne »
devke evo leepe fotografije! Dopada mi se svetlo, model je simpatičan. Podržavam Tvoj rad, nisam baš stručan da mnogo govorim o portretima van onog lepo- nije lepo, ja kada fotografišem ljude, a to su obično prijatelji & članovi porodice, činim to u krupnijem planu. Iskreno i prijateljki, nekako mi ne leže ovako široki planovi, ja sam se na primer pitao kakvu poruku šalje onaj go, da li je mlada dama sportista, recimo. Ali, kako rekoh, ovo je krajnje subjektovno mišljenje i tako ga primi.

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #33 poslato: Septembar 30, 2015, 08:31:16 posle podne »
devke meni se ovo svidja. poze su mi ok ali njene obrve mi samo upadaju u oko. ništa drugo ne mogu da vidim od njih. mislim da joj ne leže dobro.ali to sam samo ja. mislim da bi bila mnogo lepša kada bi ih sredila kako treba a ne kako je aktuelno.
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #34 poslato: Septembar 30, 2015, 10:33:58 posle podne »
Xa xa :) Kako je sve indivudualno. A meni se baš sviđa kako izgleda.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 05, 2015, 12:21:41 pre podne »
@devke
Dopada mi se kompozicija ovog poslednjeg kadra i obrada...

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 05, 2015, 01:29:20 pre podne »
Oldi, hvala na komentaru :) Sto se tice pozadine i gola na fotki, nije u pitanju nikakva posebna prica. Stvar je u tome da se mi iz drustva ponekad sastanemo i vjezbamo, pozovemo neke modele, odaberemo lokaciju i to je to :) Ovaj puta smo htjeli nesto gdje ima grafita, mozda je nasa greska sto im nismo rekli da se obuku malo "urbanije".
Venom, vjeruj meni njene obrve izgledaju sasvim normalno, posto i ja primjecujem kad su obrve previse pocupane ili ruzno sredjene :) Nije da ju fotkam prvi put. Ali kao sto kaze Cronin, sve je individualno.
Idemo dalje, evo nesto novije. Na ovoj drugoj fotki mi se dopalo svjetlo, medjutim cura je bila veoma ustogljena, kako god sam pokusao da je namjestim, djelovala mi je bas drveno. Bice bolje neki drugi put.
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 05, 2015, 08:10:43 pre podne »
meni se dopadaju portreti "uza zid" a da nije streljanje. veoma lepo.
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 06, 2015, 12:51:53 pre podne »
Hvala Venom :)
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Novi portreti
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 06, 2015, 08:38:47 pre podne »
devke još jedna stvar vezana za devojku sa obrvama.da se samo malo objasnim. kada pogledam fotografiju prvo što mi upada su njene obrve koje su nekako dosta tamnije od npr kose itd...
devojka ima lepe crte lica i sve je ok ali nekako ma koliko gledao fotografiju (a gledao sam je) nekako mi te obrve odskaču...valjda jer su najtamnije...
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;