Autor Tema: Početnički portreti @The_Big_Lebowski  (Pročitano 3286 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže The_Big_Lebowski

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • 131443460@N04/
    • Pogledaj profil
Početnički portreti @The_Big_Lebowski
« poslato: Avgust 18, 2015, 02:15:47 posle podne »
Gledajući portrete na ovom forumu, privukla me je ta grana fotografije, posebno B&W portreti. Malo sam čitao nešto na tu temu, gledao tutorijale na YT, pokušao nekoliko snimaka, i cvrc... Kao da sam namerno radio sve naopako... Okačio sam dve koje su malo bolje (manje loše?) od ostalih, pa se nadam nekom konstruktivnom savetu... unapred hvala...  :)
"Yeah, well, that's just, like, your opinion, man..."

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Početnički portreti @The_Big_Lebowski
« Odgovor #1 poslato: Avgust 18, 2015, 02:36:54 posle podne »
Vise prakticnog rada i analize sopstvenih radova, a malo manje citanja, i rezultati nece izostati ;) Posle nekog vremna kada dosegnes neki svoj maksimum, onda pojacas citanje :P Eto para saveta ne vezano za fotke, to ce iskusniji od mene boje prokomentarisati :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Početnički portreti @The_Big_Lebowski
« Odgovor #2 poslato: Avgust 18, 2015, 11:19:07 posle podne »
Prva nije losa, mozda su senke previse zapusene. I mozda da si ostavio vise prostora u pravcu njenog pogleda, ali sve u svemu posto su pocetnike meni je ovo dobro:)

Druga mislim da ovaj ugao nije dobar, trebao si da cucnes malo mislim da bi bila bolja fotka.

Pozdrav i cekamo nove fotke:)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Početnički portreti @The_Big_Lebowski
« Odgovor #3 poslato: Avgust 18, 2015, 11:49:08 posle podne »
Stresena ti je prva fotka (verovatno je i druga, ali ne moze jasno da se vidi na ovoj rezoluciji), sto je rezultat prespore brzine okidanje. To varira od coveka do coveka, tako da moras da pronadjes koji je tvoj minimum ispod koga ne mozes da ides. Zavisi od objektiva takodje, fokalne duzine i jacine stabilizacije, ako je objektiv ima. Prvi zadatak je da izucis svoje sposobnosti da drzis aparat mirno i koji su ti limiti opreme.
Neko nepisano pravilo je da za prosecnog coveka, ako drzi ruku jako mirno i ako mu objektiv nema stabilizaciju, brzina okidaca treba da bude u srazmeri fokalne duzine. Recimo, 20mm na kropu je realnih 35mm, sto prevedeno znaci da prosecnom coveku na objektivu bez stabilizacije, ako drzi ruku jako mirno, treba minimum 1/35 brziza okidanja da bi dobio ostru fotku (50mm - 1/50, 100mm - 1/100). Ne zaboravi da svaki put uracunas crop faktor, koji je u tvoj slucaju 1.5. Stabilizacija tu dosta pomaze, ali njena jacina zavisi od samog objektiva (neki noviji i kvalitetniji objektivi mogu cak i tri blende da kompenzuju).

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Početnički portreti @The_Big_Lebowski
« Odgovor #4 poslato: Avgust 19, 2015, 02:49:08 pre podne »
... što još može da prođe ako slika mrtvu prirodu, ali za živa bića treba ipak ići malo brže za svaki slučaj, makar i aparat stajao na stativu.
Jednom rečiju treba ti više svetla. I da bi otpušio ove senke i da bi povećao brzinu zatvarača.

Evo i šta bi mogao da pokušaš:
http://static.photo.net/attachments/bboard/00F/00FBDx-28058584.jpg
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2015, 02:52:56 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže The_Big_Lebowski

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • 131443460@N04/
    • Pogledaj profil
Odg: Početnički portreti @The_Big_Lebowski
« Odgovor #5 poslato: Avgust 19, 2015, 11:08:27 pre podne »
Znači, što bi Gete rekao: "licht, mehr licht!"...  :)

@Nenad_Ristic
@Serb
@smarko
@cronnin

Ljudi, hvala puno na izdvojenom vremenu. Video sam da na fotkama nešto škripi, ali će još dosta vremena proći dok ne budem sam mogao da provalim šta je to. Zato mi puno znači vaša pomoć...  ;D Da se razumemo, nemam ja aspiracija da se portretnom fotografijom bavim ne znam kako profesionalno, ali bih voleo da sam napravim neki pristojan porodični album, da makar malo ovladam nekim osnovama kompozicije, podešavanja aparata, svetla (ovo će biti tricky), i neke blaže postprodukcije. U planu mi je i kupovina nekog fiksnog stakla (50mm), i nekog blica, ali džaba sve to ako ne mrdnem sa nulte tačke... :-[
"Yeah, well, that's just, like, your opinion, man..."

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Početnički portreti @The_Big_Lebowski
« Odgovor #6 poslato: Avgust 20, 2015, 02:30:45 pre podne »
Sa tom 50-icom će ti se već otvoriti oči što se tiče fotkanja portreta, a za kadrove i poze za početak nađi inspiraciju na netu.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D