Autor Tema: Sta kada fotografije nisu dobre  (Pročitano 5941 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Sta kada fotografije nisu dobre
« poslato: Avgust 06, 2015, 07:34:30 posle podne »
Da li vam se nekada desilo da uradite neki posao i da niste zadovoljni fotografijama... ja cesto tek kada dodjem kuci vidim greske koje sam pravila bilo da fotkam svoju djecu ili nekoga drugog... i cesto akda pricam o tome cujem "ma ljudima ce biti super " ili "ma niko to nece primjetiti".
Ali onda pomislim mozda ce im nekada neko ispusniji pogledati te fotke pa...
Uglavnom da li vama uvijek uspije sve fotografije i kada ne uspiju da li je bolje dati manje fotografija ljudima pa ako pitaju a gdje je ova ili ona reci da nisu uspjele ili popraviti sto se moze i dati sve sto je planirano...
Da li se nekada nekome zalila neka musterija i sta uraditi u tom slucaju.
Ja ponekad uradim neki posao pa me to sve3 zanima jer nemam mnogo iskustva i ne mogu se mjeriti sa profesionalnim fotografima. Inace par svadbi koje sam radila ja napomenem ljudima da nisam vrhunski fotograf da ima puno boljih od mene pa ako zele bas vrhunske fotografije da traze iskusnijeg fotografa :P

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #1 poslato: Avgust 06, 2015, 08:10:33 posle podne »
Koliko god da si dobar, uvek ima neko profesionalniji. A i od tog profesionalca koji često štanca fotke na kilo ima boljih :) Što se tiče tebe, uočavaš svoje propuste, pamtiš i gledaš da ne ponoviš. Ako je moguće unapred isplaniraš sve obavezne fotke i rutinski ih odradiš. Npr. ako je svadba u pitanju, spisak na papir i pod rednim brojevima pišeš koga, kada i gde - mladu, deveruše, njegove  roditelje, matičara, tortu, potpisivanje, crkvu, čestitke, itd... Čim dođeš na lice mesta planiraj gde će ljudi da stoje a gde ćeš ti da se pozicioniraš za svaku od tih stavki i nemoj da se snebivaš da podvikneš nekome da se skloni, ili da iscimaš ljude da se promeni lokacija ako ti ne odgovara. Naravno, ne u crkvi dok pop krsti dete :D

Što se tiče mušterija, treba da im napomeneš svoje iskustvo i da pokažeš ranije radove da bi mogli da vide na koji nivo rada mogu da računaju. Takođe je valjda svima jasno da se ne očekuje isti kvalitet za 200 EUR i 1000 EUR?

Što se mene lično tiče, ja ne bih nikome davao RAW fajlove. Dakle dobiju to što dobiju. Pažljivo napravi selekciju šta može da prođe i drži se svoga stava. Bar se meni u životu pokazalo da drugačiji pristup nije dobar. Ako krenu da insistiraju na tome da nisu zadovoljni uslugom, rekao bih da ne moraju da plate ostatak, ali obavezno uzmi polovinu dogovorenog novca unapred da se donekle pokriješ.
« Poslednja izmena: Avgust 06, 2015, 08:12:58 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #2 poslato: Avgust 06, 2015, 09:32:36 posle podne »
@Svjetlana,
na zalost sve je manje "fotografa" koji danas, prevashodno sebi, postavljaju ovakva pitanja.
Mozda nisam bas adekvatan da govorim o ovoj temi, obzirom da mi je primarno zanimanje nevezano za fotografiju.
Ipak, verujem da imam dovoljno stecenog iskustva i da odgovorno mogu da kazem, treba imati muda(izvinjavam se na izrazu) i naplacivati foto usluge, u isto vreme ne znajuci kakav ce biti finalni proizvod...cista lutrija.
U svakom slucaju, kao sto si i sama rekla, prvo se ograditi i predociti musterijama svoje mogucnosti. Pa, ko voli nek' izvoli.
Vencanja, krstenja i ostala veselja su ljudima bitni dogadjaji, kao i njihovoj familiji. U principu, fotograf ima veliku odgovornost, s time se ne igra.

S druge strane, imao sam priliku da gledam fotografije vencanja, gde sam pomislio "ja bi' ovog tuzio za naneti dusevni bol..."
Medjutim, mladenci odusevljeni...prema tome :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #3 poslato: Avgust 06, 2015, 10:07:32 posle podne »
Za tvoj problem treba iskustvo, jel' , gle čuda ;) ? Sve će doći vremenom na svoje.
Sticajem okolnosti moje najveće iskustvo "posla" su dečiji rođendani.
Ranije sam pravio nekoliko skoro istih slika i onda odaberem jednu, a u početku često ni jednu!
Sada je već lakše i retko se desi da brišem neku sliku i to odmah u aparatu. Samo skratim posao sebi kasnije. Jednostavno - te slike nema, nisam bio tamo u tom momentu i ne sekiram se.
Postavi sebi neki nivo i nemoj davati snapshotove. Bolje je dati i manje slika nego više skoro istih ili nepotrebnih. Meni lično nije bitno koje su pare u pitanju, ali nisam davao neobrađene slike nikada.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #4 poslato: Avgust 06, 2015, 10:32:13 posle podne »
Ja uglavnom na samom fotkanju se trudim da selektujem fotke, opalim pa pogledam na displeju ili na laptopu (ako fotkam u studiu) ako vidim da nesto skripi odma brisem . Uvek sve fotke obradim po zelji klijenta (tipa hoce vintage , ili cb, sepia)... Pre obrade prebacim na lap top i zejedno pregledamo  i izaberemo, ako mi promakne neka koja meni skripi uvek im naglasim da tu preskoce posto sam se zeznuo.  Skoro sam radio fotke jednoj devojci , i kad smo birali fotku nije joj se svidela fotka , koja je po meni najbolja bila...Uradio sam joj tu gratis i zajedno sa odabranim poslao...Posle mi se javlja i kaze da sam bio upravu (valjda okolina komentarisala da je tu najbolje ispala pa se naprasno i njoj svidela...)  :)

Sve u svemu trebas da radis najbolje sto znas i da zaboravis te komentare tipa niko nece primetiti. Osim sto radis za pare radis i za sebe i tvoj napredak. Kad tad ce neko primetiti kvalitet ili skart.

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #5 poslato: Avgust 06, 2015, 10:38:08 posle podne »
ja inace (sa ovo nekoliko poslova sto sam radila) napravim vise fotografija i onda napravim selekciju i sve dotjeram u PS (bar ispravim ako treba ili odrezem malo isl. a bome nekada i popravljam greske sa terena) ali nekada se desi da su sve lose sa jednog mjesta... i sada da li nikako ne dati te ili izabrati jednu pa i ako nije bas dobra...
Vec me cesto pitaju da li bih nesto fotkala i prije sam odbijala ali sada kako sam se ponovila opremom treba i zaraditi za nove stvarcice pa prihvatim ponesto. Najporazavajuca cinjenica meni je da se ne mogu vise pozaliti na opremu jer sam uzela dobru vec je sve do mene... Evo neki dan sam neku porodicu fotografisala i jako sam nezadovoljna svim fotografijama... mada ono sto sam im pokazala do sada kazu da su odusevljeni... ali vec se brinem kada im dam CD sta ce reci :P
ali eto kontam sada u svakom poslu covjek se mora prije ili kasnije susresti za nezadovoljnom musterijom :(

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #6 poslato: Avgust 06, 2015, 10:47:27 posle podne »
Nemoj da odbijas poslove, samo hrabro i sa samopozdanjem...ako nemas samopuzdanja bice losije fotke u odnosu koliko znas. Gledao sam ovde na forumu tvoje radovove, sta drugi fotkaju i prodaju uopste nemas zasta da se brines. Imas ti sasvim dobre fotke. Od serije sa jednog mesta a ne valjalju , pa izaberi najbolju  sa tog mesta i daj im tu . Ali se trudi da sledeci put bolje odradis na licu mesta. Posalji neku ako mozes , da vidimo sta "ne valja" :)

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #7 poslato: Avgust 07, 2015, 09:05:15 pre podne »
Evo ih jeste da me sramota ovdje staviti :P
ove majice na muskima su mi najvise smetale... kada sam prebacila na racunar imaju neku fluroescentnu boju koja se odbija pa i koza poprimi cudnu boju... nesto sam sredjivala ali i dalje nisam zadovoljna... ovu drugu sam morala potamniti jer kada je svjetlija majica bas bljesti... a u prirodi su imale tako "normalnu" boju boje breskve
Serb hvala na komplimentu, da imam ja na forumu dobrih fotografiaj ali tu ipak proberem sta cu stavljati :P a kada nekom trebam dati 30 ili 50 fotki nema bas toliko probiranja...
Bice da moram jos vjezbati i uciti...

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #8 poslato: Avgust 07, 2015, 01:50:47 posle podne »
Prva i nije losa :) druga je pod eksponirana :) kod druge kazes imas problem sa majicom, onda sredjuj majicu samo, ne celu fotku :) u ps smanjis bljestanje majice i onda maskiras layer i obojis majicu a ostatak ne diras :) ista stvar i sa bojama na licu koja ti ne odgovaraju :) uglavnom se ti najlakse resava sa selective color i posle maskiras u te boje regulises :)

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #9 poslato: Avgust 07, 2015, 05:34:00 posle podne »
probacu jos sta popraviti... ma sve ukupno poprilicno su lose... ima par i finih :P i sve gdje su cure same su mi odlicne... bas mi je nevjerovatno da ovako majice boju stvore :(

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #10 poslato: Avgust 07, 2015, 05:49:29 posle podne »
Nije to do majice, nego neke nijanse jednostavno ne prijaju senzoru, ne znam ni ja zašto.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #11 poslato: Avgust 07, 2015, 10:26:35 posle podne »
^Slozio bih se - meni je par fotki odvalila jedna `ciklama` majica a nije bilo razloga za to.

Prva je dobra, lep je ambijent, veseli su, dobro je svetlo - znas kad bi neko od njih napravio takvu fotku; a druga ne valja zbog face bebe i oca.

Nemoj nikad unapred da se ptcenjujes ali vezbaj sto vise i steci ces samopouzdanje. Posebno nemoj to da predocavas musterijama jer si u staru sebe diskriminisala - krecu sa pretpostavkom da moze da krene na lose i nisu opusteni za fotkanje.

Neki princip koji imaju ljudi koje znam je da se nikad ne daje ili pokazuje losa slika.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #12 poslato: Avgust 07, 2015, 10:31:31 posle podne »
Ma ovo ti je jos i super, kakve meni fotografije salju sa vencanja i ocekuju cuda da napravim :) Hvala bogu na Photoshop magiji :D
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #13 poslato: Avgust 07, 2015, 10:57:37 posle podne »
Probaj da fotografišeš kratkim rafalima (u situacijama kad ne koristiš blic) od po 3-4 fotografije da bi izbegla momente kao na drugoj fotografiji.Fleka na dečakovoj majici na prvoj fotografiji baš smeta.Sasvim je legitimno da to iskloniraš u PSu  :)

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #14 poslato: Avgust 07, 2015, 10:59:54 posle podne »
ma eto ove ce valjda proci i bice zadovoljni ali onako sam skontala da ce vjerovatno biti situacija kada nesto bas zabrljam ili kada ljudi ocekuju vise nego sto su moje mogucnosti ... mislim u svakom poslu prije ili kasnije naidje nezadovoljan klijent :P i tako sam se zapitala sta onda da radim pa me zanimalo da li neko od vas ima takva iskustva.
Ali ovo mi je opomena da se ne opustam i da ucim... vjezbam... i vjezbam i opet vjezbam :P

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #15 poslato: Avgust 12, 2015, 06:10:59 posle podne »
Uh skoro sam pricao sa nekim o ovome kada sam radio shooting za maximus svajcarski, to mora bez greske da se uradi jer svajcarci dodju danas samo zbog togai sutra ocekuju savrsene radove za svoje novine... Pa lepo dok se sminkao model ja obidjem sve, skljocnem par puta u prazno da vidim svetlo, snimim sve sta moze biti adekvatno izracunam gde ce sunce pasti u roku od 2 sata, nadjem odmah zamenu ako mi tu nesto krene po zlu, skljocnem pa dobro pogledam sta treba menjati ako treba menjati i sta bi bilo najbolje i to ispadne dobro!

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kada fotografije nisu dobre
« Odgovor #16 poslato: Avgust 12, 2015, 09:16:23 posle podne »
ovi su i vise nego zadovoljni na kraju, danas sam im dala... mislim ima i boljih fotki nisu sve jako lose, ali sve u kompletu je moglo puno bolje.
moracu se ubuduce vise truditi i uciti ovo mi je pouka i da s ena malom ekranu aparata ne vidi dobro jer mi se sve cinilo ok cak i kaad uvecam...