Autor Tema: Potrebna pomoć Nikondžije  (Pročitano 5517 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Potrebna pomoć Nikondžije
« poslato: Jul 31, 2015, 08:33:12 pre podne »
Ljudi potrebna mi je pomoć oko programa za doradu slika, (osnovna dorada oštrine, balansa, boje...)koji može da radi na Win XP i čia NEF fajlove sa nikona D3200?!
Probao sam neke verzije PS neće, LR mi se sviđa al samo JPEG...?!
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #1 poslato: Jul 31, 2015, 10:09:18 pre podne »
Corel After shot pro?

Gimp+ufraw? Mada, mislim da ufraw ima i kao sam, za win. Na linuxu on ide kao plugin za gimp.

Van mreže Lzvijer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #2 poslato: Jul 31, 2015, 10:39:18 pre podne »
Verovatno nisi imao dovoljno 'novu' verziju LR-a jer je D3300 relativno nov model. Za PS ti treba plug-in koji se zove Camera RAW. Verzije od kojih je podrzan D3300 su za CR 8.4, a za LR 5.4.
Nadam se da je to problem i da ces lako resiti.  :)

EDIT: Takodje mozes da koristis DNG Converter (8.4 ili noviji) i onda otvoris sa bilo kojom verzijom CR-a ili Lr-a.
« Poslednja izmena: Jul 31, 2015, 10:49:21 pre podne od strane Lzvijer »

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #3 poslato: Jul 31, 2015, 10:58:43 pre podne »
3200 je Nikon. U tome jeste problem sto lr ne podrzava ovaj model aparata a noviji lr koji podrzava ne moze na win xp. Zato kontam koja verzija ps i camera raw radi fino na xp, a ujedno i otvara nef sa navedenog modela.
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #4 poslato: Jul 31, 2015, 11:36:38 pre podne »
Batali ti taj XP ili ti je suđeno da fotografišeš u jpg formatu.Pretpostvavljam da za stare OS ne postoji podrška za novije ekstenzije  :)

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #5 poslato: Jul 31, 2015, 11:38:50 pre podne »
Tako ce i na kraju biti... 7ca ce doci :)
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže Lzvijer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #6 poslato: Jul 31, 2015, 02:56:28 posle podne »
Camera RAW i DNG converter mogu i na xp.

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #7 poslato: Avgust 02, 2015, 09:58:26 pre podne »
Imam ja lr koji otvara lpeg fajlove sa mog nikona...Jedno banalno pitanje, za sta sluzi DNG i kakav je to fprmat u odnosu na raw? Mislim ako raw konvertujem u dng i onda obradjujem u lr sta s tim dobijam ili gubim, s obzirom da starije verzije lr ne mogu da otvaraju nef sa mog nikona?!
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Одг: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #8 poslato: Avgust 02, 2015, 12:45:41 posle podne »
Jpeg nije problem da se ucita, nije karakteristican za svaki razlicit model fotoaparata i ucitavaju ga svi programi i uredjaji. Ali to je krajnji format i tu vise nema neke vece obrade.

Raw vec nije jednak za svaki model fotoaparata. Kad se iskonvertuje nef (ili bilo koji drugi raw) u dng, malo ga "standardizujes" i mozes da ga ucitas i u stariji LR ili ACR. Gubitaka u odnosu na raw nemas.

Pozdrav!

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #9 poslato: Avgust 02, 2015, 09:18:30 posle podne »
Prvo razjasni. Da li PS i LR ne možeš da instaliraš na računar ili ih imaš instalirane. Ako su instalirani nema šta da neće. LR može da ne raspozna model aparata ili objektiva ali NEF fajl se mora otvoriti i mora da može da se vrši obrada sem sa onim alatima pri dnu ako ne raspoznaje pomenute stvari. Može da se desi da taj tvoj PS u sebi nema ACR koji može da se skine i instalira.
Šta možeš da uradiš:
Prva varijanta:
1. Da instaliraš nikonovu aplikaciju View NX2 i u njoj da podesiš u opciji EDIT da se fotografija može poslati u programe koje imaš na svom računaru. Tu možeš da navedeš programe po želji mada je logično da to budu PS i LR, a mogu i ostali za obradu fotografija ako ih imaš.
2. Da postaviš iste opcije za Kolor prostot ( na primer sRGB) u aparatu, PS.u i LR.u. Da postaviš istu rezoluciju (na primer 300) u PS.u i LR.u, da postaviš istu vrednost ( 8.bit ili 16.bit, a može i veća ako....).
Za ovo da bi radilo na OS XP (e sad da li ti je XP 32.bitni ili 64.bitni) moraš da nabaviš stariju verziju PS i LR koje su radile na XP. Gde možeš da ih nađeš, valjda znaš.

Moja preporuka ti je (pod uslovom da tvoj računar može da izdrži) da instaliraš View NX2 kojim skidaš NEF fajlove sa kartice u računar. Treba da skidaš fotografije pomoći čitača kartica a ne direktno USB kablom iz aparata u računar, i ako je to potpuno realna opcija.
Da instaliraš PS 6 (u seb i već sadrži ACR) i LR 5. Ovo ti je sve što ti treba da obrađuješ. Kada se malo obogatiš onda možeš da dodaš korisne plugine NIK software u PS i LR, a dalje će ti samom kazati...
Druga varijanta:
1. Da instaliraš OS windows 7, najbolje 64.bitni ako ti računar to dozvoljava.
2. Da instaliraš nikonovu aplikaciju View NX2 i u njoj da podesiš u opciji EDIT da se fotografija može poslati u programe koje imaš na svom računaru. Tu možeš da navedeš programe po želji mada je logično da to budu PS i LR, a mogu i ostali za obradu fotografija ako ih imaš.
3. Da postaviš iste opcije za Kolor prostot ( na primer sRGB) u aparatu, PS.u i LR.u. Da postaviš istu rezoluciju (na primer 300) u PS.u i LR.u, da postaviš istu vrednost ( 8.bit ili 16.bit, a može i veća ako....).
Na windows 7 može da se instalira PS 6 kao i zadnja verzija LR. A View NX2 imaš zadnju verziju na podršci nikona. 

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć Nikondžije
« Odgovor #10 poslato: Avgust 09, 2015, 09:20:25 posle podne »
Ja sma dugo koristila programcic koji sam dobila uz aparat za konverziju iz RAW-a u JPG i moze se u njemu doraditi fino. Ako hoces mozda ti mogu poslati pa da instaliras mada je kod mene canon ali mislim da ne bi trebalo da bude problem to.
Starije verzije PS nemaju dodatak za RAW a ne znam koji je kod tebe.