Autor Tema: m00n  (Pročitano 4877 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
m00n
« poslato: Jul 21, 2015, 09:10:05 posle podne »
m00n
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: m00n
« Odgovor #1 poslato: Jul 25, 2015, 10:28:25 posle podne »
Fali mu zrno ostrine.  Gadjaj ga sledeci put kad je pun ... a za stativ uzmi dzak cementa da ga pritisne :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: m00n
« Odgovor #2 poslato: Jul 26, 2015, 04:08:35 posle podne »
Fali mu zrno ostrine.  Gadjaj ga sledeci put kad je pun ... a za stativ uzmi dzak cementa da ga pritisne :)

pun cu svakako da probam, a za ostrinu imam tri problema
1. ovo je slikano kroz mrezicu za komarce :D fixna je na sva 4 prozora sa kojih se vidi mesec, moracu jedan dan da izadjem napolje da ga slikam, iz stana ne vredi .. mislio sam da mrezica nece da smeta ali bice da pravi problem

2. sunce ti poljubim koliko je zeznuto navrteti precizno fokus na 500mm * 1.6crop dok je aparat na stativu, iako je stativ brand name i glava neka skupa, to se ljulja samo tako dok navrcem fokus to trci bezi skace ..

3. mesec bre bezi .. za nekih 4-5 slicki na 10sec po slicki pobegne iz centra frejma van frejma skroz .. sto ce reci trci nekih 100sec/frame tako da ako ti je malo duza expozicija cak i ako si super fokusirao i ako je mirno sve opet se djubre razmaze :( tako da cu sledeci put ako bude nedovoljno ostro kad izbacim mrezicu iz price da idem na veci ISO i kracu expoziciju, sigurno ce bolje da ispadne :)

a kontam da mi pun nece dati nesto mnogo vise svetla da mi resi problem expozicije .. nego mi ovaj bas bio nekako "dobrog oblika" pre neko vece pa reko aj da probam ovaj 500mm kako ce da se ponasa sas mesec :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: m00n
« Odgovor #3 poslato: Jul 26, 2015, 07:21:16 posle podne »
Probaj da stavis na beskonacni focus, i pravilo 500 koje se koristi za fotkanje zveda (mozda ce i ovde da radi posao. Elem pravilo 500 glasi , ako stavis ziznu daljinu npr 24 mm , podelis 500 sa 24 i dobijes koliko sekundi smes da drzis duzinu ekspozicije i zvede se nece razmrljati ( znaci 500/24 - 20 sekundi)...Ti sa 500 mm po ovom pravilu bi smeo da drzis jednu sekundu  :) Probaj tako ne znam da li ce da ti radi posao ali nemas sta da izgubis :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: m00n
« Odgovor #4 poslato: Jul 26, 2015, 10:28:26 posle podne »
Probaj da stavis na beskonacni focus

probao, zvezde ostre, mesec mutaaaaaaan

, i pravilo 500 koje se koristi za fotkanje zveda (mozda ce i ovde da radi posao. Elem pravilo 500 glasi , ako stavis ziznu daljinu npr 24 mm , podelis 500 sa 24 i dobijes koliko sekundi smes da drzis duzinu ekspozicije i zvede se nece razmrljati ( znaci 500/24 - 20 sekundi)...Ti sa 500 mm po ovom pravilu bi smeo da drzis jednu sekundu  :) Probaj tako ne znam da li ce da ti radi posao ali nemas sta da izgubis :)

znam to, slikao u petnici sa polaznicima zvezde puno puta :D ... onda pravio software koji uvuce bazu slika pa izvlaci iregularnosti (padalice, avione..), pa je trebalo posle da se radi malo bolja analiza tih slika da se vidi sta kako pulsira i slicno ali sam ja onda postao nepozeljan tamo i ostalo je istorija .. u svakom slucaju zvezde se pomeraju jako sporo, tj zvezde se ne pomeraju opste vec se zemlja rotira pa tako imamo te krugove na nebu sa centrom zavisno od toga koliko si udaljen od ose rotacije ... sa druge strane mesec se vrti oko zemlje tako da kada se saberu zemljina rotacija i putanja meseca to je bogami solidna brzina, znacajno je brzi od zvezda .. pazi kad ga gledas sa 500mm na liveview vidljivo se pomera, vidis ladno kako pici po ekranu a za cca minut predje sa jedne strane ekrana na drugu :D evo napravio sam mali anim gif od slicki koje sam napravio (magic lantern, 5sec auto slikanje)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: m00n
« Odgovor #5 poslato: Jul 26, 2015, 10:33:16 posle podne »
btw ako ja razumem ovu pricu sa crop-om kako treba, ovde bi bilo 500/(500*1.6) = 625ms
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: m00n
« Odgovor #6 poslato: Jul 26, 2015, 11:12:26 posle podne »
E pa ti vec probao:) Pa znam kako za zvede, mesec nikad nisam fotkao ali reko ne moze da skodi ovo moje pisanje:)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: m00n
« Odgovor #7 poslato: Jul 26, 2015, 11:41:57 posle podne »
Arhi, nešto mi ti mnogo komplikuješ ili kod mene mesec jače sija :)
Pogledaj ovu temu, ISO 100 i nikakava duga expozicija: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/objektivi/opteka-420-800m/msg63643/#msg63643
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: m00n
« Odgovor #8 poslato: Jul 27, 2015, 12:01:59 pre podne »
Arhi, nešto mi ti mnogo komplikuješ ili kod mene mesec jače sija :)
Pogledaj ovu temu, ISO 100 i nikakava duga expozicija: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/objektivi/opteka-420-800m/msg63643/#msg63643



mozda ima veze sa tim sto si ti slikao pun, mozda je bolji objektiv, mozda je bolji senzor .. ovo je 50D - dosta bajat aparat, ako dobro citam exif ti si slikao sa 600D on ima, ako ja dobro to pratim, 2 generacije noviji senzor od ovog mog ..

e sad, nisam ja nesto to sa prevelikom expozicijom i moj je isto iso 100... tebi pise 1/100, ja sam slikao sa 1/40 .. vidis koliko je svetlo, da sam isao na 1/100 ne bi se videlo nista .. sad kapiram da ova blenda u exif-u nema veze da je to neki manuelac? (posto pise 50mm i F/1.8 :D ) i da si slikao sa F/8 kao i ja ... jedino sto vidim kao razliku je sto ja slikam kroz mrezicu za komarce na prozoru, moguce da je to razlog smanjenog svetla i nedovoljne ostrine a mozda je i do ovih ogledala (ova moja tokina je sa ogledalima, nije klasican objektiv, to tvoje je koliko vidim klasican objektiv i to zoom)

gledam ovaj "Opteka 1300mm (35mm eq.) 100% crop 2.jpg" i bas mi je tu puno suma za iso100 .. bem li ga .. moracu da probam ovih dana bez mrezice :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: m00n
« Odgovor #9 poslato: Jul 27, 2015, 12:13:32 pre podne »
Pa izloži se malo komarcima, kroz mrežicu je pitanje šta se može izvući.
Na ISO 100 praktično nema razlike u radu senzora ako je expozicija u startu dobro određena.
Šum se pojavljuje jer sam verovatno na brzinu malo preterao sa oštrenjem, a možda sam i malo podexponirao pa posle u obradi izvlačio - ne sećem se baš detalja.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: m00n
« Odgovor #10 poslato: Jul 27, 2015, 12:26:02 pre podne »
Pa izloži se malo komarcima, kroz mrežicu je pitanje šta se može izvući.

nije tako jednostavno, na jedina 4 prozora kroz koja se vidi mesec je fiksna, nema skidanja .. a tamo gde nije fiksna tu nema meseca.. moracu jedan dan da izadjem napolje, bas me zanima sta mogu da izvedem sa ovim objektivom (sama slika meseca mi nije nesto preterano zanimljiva ima mnogo boljih sa boljom optikom vec uslikanih :D )
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu