Autor Tema: dof matis?  (Pročitano 5007 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
dof matis?
« poslato: Jul 08, 2015, 12:48:26 pre podne »
malo razjasnjavanja dof matisa .. posto mi neke stvari ne pasu ..


znam za ovo:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

e sad, ne kapiram kako velicina senzora ima veze sa dof-om ?! koje veze ima dal je FF ili crop, ako na objektivu pise 29mm on se ponasa na 35mm tj na FF kao 29mm a na mom 1.6 ili koliko je vec 50D se ponasa kao 56mm ali racunice za DOF bi trebalo da nemaju nikakve veze sa velicinom senzora, sa mojim kropom ja samo vatam "srce" objektiva ali je daljina ista zar ne? zasto me on onda tu pita koji je aparat i za FF aparat pokazuje razlicitu datu u odnosu na crop aparat?

dalje, ne kapiram bas "Hyperfocal distance" i "Circle of confusion" ako moze pojasnjenje ... gledao sam one grafikone koji definisu "gde je" ali ne kontam "sta je"... mislim recenica "When the lens is focused on the hyperfocal distance, the depth of field extends from half the hyperfocal distance to infinity" mi je malo "kineska" :( .. on meni tu kaze npr "hyperfocal" za 29mm na F/2.8 je 15.7m .. sto znaci kad bih ja fokusirao na 15.7m sve od 7m pa na dalje bi bilo ostro? tj posto je na ovom 29mm vec posle 4m beskonacno onda da uzmemo F/11 za koji kaze da je hyperfocal 3.94m - to znaci ako to navrtim na 3.94m sve od 2m od mene pa do beskonacno je ostro? ...

circle of confusion - hm ovo je tek konfuzno .. tu prica o velicini tacke na granici dof-a? jel to parametar senzora ili ? znam zajs formulu ali mi to deluje neprimenjljivo na digitalni senzor, nekako mislim da deljenje sa fixnim brojem nevezano za rezoluciju nije tacno :D

a jel ima neka fora da znam koliko ce da "zamuti"? tu mi je ceo cim sad, slikao sam nesto sa 29mm i na F/2.8 ostra mi cela slika, tj sam fokus jeste plitak ali ali ono sto je "tek pobeglo iz fokusa" i ono sto je 2m iza su mi "isto ostri", isto to kad slikam sa 50mm i F/1.8 ono 2m iza bude ozbiljno zamuceno.. sad jeste dof tu 0.12 vs 0.03m razlika al opet ...

koliko sam ja uspeo da skontam pored toga sto je dof plici sto je fokus blizi, dof je plici i sa ziznom daljinom .. i sad to meni sve ima smisla osim sto onda kazu za 50mm da je za "portrete" kad je recimo 100mm po meni onda mnogo bolja varijanta za portret, mnogo ce bolje da "odvoji" fokusiran objekat od ostatka slike zar ne? gledam ovaj moj 29mm F/2.8 pentacon nista njim nisam dobio, bolje da sam uzeo 80 ili 100mm ili nesto takvo .. (btw kad smo kod njega, digresija, da li neko kod nas radi odrzavanje / ciscenje starih objektiva? da li se to uopste cisti, ti premazi kapiram da tesko da mogu da se "zamene" u servisu :D )





5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: dof matis?
« Odgovor #1 poslato: Jul 08, 2015, 02:35:17 pre podne »
e, da, jos jedno pitanje, odakle se racuna daljina fokusne povrsine? od senzora ili od neke tacke u socivu?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: dof matis?
« Odgovor #2 poslato: Jul 08, 2015, 05:12:29 posle podne »
Uh, mnogo pitanja :)

Za početak, fokusna daljina se računa od senzora i na telu aparata obično ima obeležena ravan senzora. Tu je oznaka odmah desno od podnožja blica.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: dof matis?
« Odgovor #3 poslato: Jul 08, 2015, 06:15:27 posle podne »
1. Kada izoštriš sliku na subjektu, jasno je da postoji samo jedna ravan na kojoj je fokus savršen, a sve ispred i iza nije u fokusu. Ali, ako tvoje oko to ne primećuje, može da se kaže da ipak jeste u fokusu do neke mere. To određuje Circle of Confusion i zavisi od tvojih očiju, tj. da li ga vidiš ili ne. Za tačkaste izvore svetlosti koji se nalaze ispred i iza fokusne ravni se CoC lagano povećava dok ne postane dovoljno veliki da može da se kaže da tačka više nije u fokusu. Najbolje pogledaj ovaj video:

https://www.youtube.com/watch?v=Pdq65lEYFOM

Svaki senzor dake ima neki svoj originalni CoC, ali u krajnjem domenu to sve zavisi sa koje udaljenosti gledaš, šta gledaš (rezolucija monitora ili veličina printa) i šta je napravilo sliku tj. pixel pitch senzora. Bez obzira što  senzor ima puno pixela na malo mesta, pa CoC postane dovoljno veliki da obuhvati 4 pixela, ako tu istu fotku od 6000x4000 gledaš na 1920x1080 monitoru nećeš videti nikakav blur. Isto tako ako posmataš odštampanu fotku sa 2 m, delovi gde CoC na senzoru obuhvata 9 pixela i koji su faktički mutni, mogu da ti izgledaju sasvim kristalno oštro :)




2. DoF zavisi od otvora blende. Što je otvor blende veći, to će tačkasti izvori svetla crvene i zelene boje, koji nisu u fokusu, biti veće površine na senzoru. Na gornjem primeru je otvor blende jednak prečniku šočiva, a na donjem je blenda zatvorena na otprilike 1/4 te vrednosti.





Za DoF može da se kaže da zavisi isključivo od fizičkog otvora blende  i da veličina senzora ne igra nikakvu ulogu. On nije uvek isti na f/2.8 jer to f nije isto na objektivu gde je f=50 mm i na drugom koji ima f=180 mm.

Na ovom sajtu koji si linkovao ti piše “The calculator will automatically adjust for any "focal length multiplier" or "field of view crop" for the selected camera.”  Ako dobro razumem, on sam koriguje kadar  da bi napravio istu kompoziciju. Nešto kao na ovoj slici?





Ako si slikao sa x1,6 krop aparatom i f=50 mm staklom na f/2.5,  imaš otvor blende od 50/2.5=20mm. Ako nakon toga slikaš sa FF aparatom moraćeš da priđeš bliže subjektu da bi dobio istu kompoziciju kao na kropu, i zbog toga imamo manji DoF. Alternativno, da bi dobio istu kompoziciju, ti možeš da staviš 80mm objektiv na svoj FF aparat, ali ako hoćeš da zadržiš istu ekspoziciju, moraš da ostaviš f/2.5, što na tom objektivu daje fiziči otvor od 80/2.5=32 mm pa DoF postaje manji.

Preciznije, veličina senzora utiče na uvećanje i efektivnu žižnu daljinu, a oni posredno utiču na DoF. Stavljanjem FF objektiva na krop senzor, povećava mu se efektiva žižna daljina, zbog čega je uvećanje veće i samim tim CoC opseg postaje malo uži pa se smanjuje DoF. Istovremeno, otvor blende ostaje fizički isti, pa na takvu povećanu žižnu daljinu ima efekat kao da smo zatvorili blendu zbog čega se DoF povećava. E sad, ako hoćeš da napraviš potpuno isti kadar, sa krop senzorom još moraš da povećaš udaljenost između aparata i subjekta, i da povećaš fokusnu distancu, što rezultira povećanjem DoF-a. Ovaj poslednji efekat je fizički najizraženiji i kada se sva tri saberu dobija se povećanje DoF-a na krop aparatu, ako jurimo isti kadar.


3. Hiperfokalna distanca je najmanja udaljenost na koju možeš da foksiraš objektiv, a da ti istovremeno svi objekti u pozadini (do beskonačne udaljenosti) ostanu u fokusu.  Bitna je za pejzažnu fotografiju, jer moraš da ideš makar do nje da bi ti pozadina bila u fokusu. Ako ti prvi plan nije neophodan, onda slobodno možeš da fokusiraš dalje od HFD. Inače se najbliža tačka koja će biti u fokusu nalazi na polovini te HFD udaljenost.
« Poslednja izmena: Jul 08, 2015, 06:35:32 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: dof matis?
« Odgovor #4 poslato: Jul 08, 2015, 06:32:31 posle podne »
Odlično Cronin...sa uživanjem ovo pročitah...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: dof matis?
« Odgovor #5 poslato: Jul 08, 2015, 06:39:12 posle podne »
Tu je oznaka odmah desno od podnožja blica.

?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: dof matis?
« Odgovor #6 poslato: Jul 08, 2015, 06:47:12 posle podne »
razumeo ovo oko dof i circle of confusion ... moja pretpostavka je bila tacna ali nisam znao kako da potvrdim :D .. dakle fora je da tip medija definise circle of confusion a onda se dof definise prema tome, pri tome oni za ove "oznake na staklu" koriste neke "tipicne" vrednosti za 35mm film iso 100 granulacije .. jasno :D

fala puno :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: dof matis?
« Odgovor #7 poslato: Jul 08, 2015, 06:56:37 posle podne »
Podnožje blica, ne tripod :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: dof matis?
« Odgovor #8 poslato: Jul 08, 2015, 07:01:44 posle podne »
Citat: Argon
Odlično Cronin...sa uživanjem ovo pročitah...

Hvala. Nadam se da nisam nigde izgrešio. Obično to primetim tek kad pročitam ponovo za par nedelja :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: dof matis?
« Odgovor #9 poslato: Jul 08, 2015, 07:12:33 posle podne »
Citat: Arhi
pri tome oni za ove "oznake na staklu" koriste neke "tipicne" vrednosti za 35mm film iso 100 granulacije

I ja mislim da je tako ostalo iz vremena tih filmskih dana. Nešto mi stoji u sećanju da su definisali su nekog prosečnog posmatrača sa OK vidom koji posmatra 10x15 cm print sa 30cm udaljenosti. U današnje vreme, kao što su naveli u tabeli na kraju onog videa, postoji definisan CoC za svaki senzor. A sad ako ti 4K video sa Red kamere konvertuješ u 1080p, onda time ustvari upakuješ 4 piksela u 1, pa samim tim utičeš na dalju definiciju CoC.

I mi ovde kada eksportujemo za web ustvari eksploatišemo taj efekat "oštrenja". Neki panninzi koji su delovali diskutabilno na 100% deluju sasvim pristojno kad se smanje za web. I u testovima aparata su naglašavali da npr. iako slika sa novijeg senzora (kada se uporedi sa starim senzorom manje rezolucije ) deluje 10% lošija na 100% pregledu, ona je ipak faktički bolja kada se upoređuju printovi istih dimenzija ili kada se pravilno skaliraju na monitoru na istu veličinu.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D