Autor Tema: Boje na fotografiji  (Pročitano 3082 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mixersc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Boje na fotografiji
« poslato: Jun 30, 2015, 09:30:26 posle podne »
Pozdrav svima, od skoro sam zaplovio u vodama fotografije i same njene obrade pa sam naišao na problem na koji ste verovatno svi ili barem većina naišla, pa bi vas zamolio za malu pomoć.
Desilo mi se to da sam fotografiju, tačnije vise fotografija uradio u Lightroom-u 5.2 i super su mi izgledale, ali kad sam odneo da se izrade desilo se to da su se boje kao izgubile. Kao da sam fotografisao sa nekim telefonom a ne sa Nikonom D5200. Znam od prilike u čemu je problem, mislim da jednu fotografiju vidim dok je obrađujem a sasvim druga je kad se izradi. Verovatno zbog spektra boja koje moj monitor prikazuje, ili ICC profila a možda i samog podešavanja boja u LR. Posedujem laptop na kojem radim fotografije bez problema, ali mislim da mi je problem monitor. Znam da bi bilo poželjno kupiti kvalitetan monitor i ostalo ali potreban mi je savet i pomoć da sa postojećom opremom dobijem izrađenu fotografiju onako kako je vidim u LR, ili barem približno.
Hvala vam na pomoći.
Nikon D5200
Nikon 18-105mm
Nikon 35mm
Meike MK9100

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Boje na fotografiji
« Odgovor #1 poslato: Jun 30, 2015, 10:06:43 posle podne »
Slabo se razumem u te profile i ostala cuda ali ja odradim fotku kod kuce, odnesem u radnju pogledam na njihovom monitoru i pitam `moze li tako isto na papiru` - obicno moze, vrlo priblizno; ili sugerisem - tamnije, svetlije, crvenije, zelenije.
Ako ne urade dobro vratis na doradu ili menjas radnju.


Van mreže Mixersc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Boje na fotografiji
« Odgovor #2 poslato: Jun 30, 2015, 10:33:00 posle podne »
Fotografises u RAW ili JPEG?
Nikon D5200
Nikon 18-105mm
Nikon 35mm
Meike MK9100

Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Одг: Boje na fotografiji
« Odgovor #3 poslato: Jul 01, 2015, 01:45:17 pre podne »
Moguce da ti je monitor na laptopu los. Ti napravis fotke da su ti ok na tom monitoru, ali kad se pogledaju na nekom drugom (boljem) bude potpuno drugacije.

Takav slucaj je kod mene. Kontrast na laptopu mi je veoma slab, pa kad sve sredim, postavim kontrast da bude ok, kad takve fotke pogledam na monitoru desktopa - kontrast je uzasno jak.

Pozdrav!