Autor Tema: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima  (Pročitano 59932 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« poslato: Jun 09, 2015, 11:28:22 pre podne »
Ako ćemo da gledamo prioritete, objektivi su oduvek bili iznad fotoaparata. Naprosto, fotoaparati su nizali nove modele i bili su podložniji zameni, a objektivi su birani i kupovani na duže staze. Dobar komad optike je uvek bio cenjen, a jedini  uslov je bio da bude kompatibilan sa telom fotoaparata. Još ako se dođe u posed optički savršenog komada, lišavanje takvog dela opreme je oduvek padao teško. I dan danas postoje fotografi koji odbijaju da promene brend upravo zato što za njihov omiljeni objektiv ne postoji adekvatan pandan u suprotnom taboru.

Razvoj digitalne fotografije je neminovno oterao u penziju jednu celu generaciju objektiva, a vodeći brendovi su  menjali mount ili pravili kompromise, a sve u cilju da nove objektive prilagode digitalnom senzoru ili autofokusu, koji je vremenom sa punim pravom preuzeo primat. Razlika između filma i senzora postoji i to je nešto što moramo znati. Film je presvučen emulzijom, i odlično reaguje na svetlost bez obzira na njen upadni ugao. Dolaskom senzora, stvari se komplikuju za konstruktore objektiva jer senzori potpuno drugačije reaguju na svetlost, a efikasnost piksela da registruje svetlost direktno zavisi od ugla pod kojim ona pada. >>> nastavak na blogu


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže miroslav3G

  • Junior
  • *
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #1 poslato: Jun 14, 2015, 05:12:14 posle podne »
Upravo sam dobio adapter za moj Lumix G3 sa micro 4/3 moun-om, koji prihvata Minolta MD objektive, dosta je dobro urađen od metala je i imam jedno pitanje za bolje poznavaoce adaptera i objektiva koji se koriste sa digitalcima a nisu za to bili predviđeni. Zanima me dali će ovaj adapter moći da primi i objektive koji su rađeni za Pentax manuelne foto aparate.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #2 poslato: Jun 15, 2015, 06:58:12 pre podne »
Ne, nece moci.

Moraces da dokupis i taj adapter, i to odgovarajuci. Moze biti Pentax K mount ili M42
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže miroslav3G

  • Junior
  • *
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #3 poslato: Jun 15, 2015, 12:45:28 posle podne »
Hvala Zorane....na oba stara objektiva, sa zadnje strane piše (na onom dijelu koji ulazi u aparat..tj. adapter) utisnuto je PK. ako to nešto znači..osim Pentax ...ima li neka ideja kako ustanoviti potrebni adapter ...pomoću koje oznake na objektivu, ili trebate još informacija o samim objektivima ...proizvođač, žiža, ili nešto drugo?...hvala na strpljenju.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #4 poslato: Jun 15, 2015, 02:50:58 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže miroslav3G

  • Junior
  • *
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #5 poslato: Jun 15, 2015, 03:15:11 posle podne »
Hvala opet na brzoj pomoći...nadam se da ću pronaći ovakav i na ebay-u...naime , tamo češće pazarim.
pozdrav...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #6 poslato: Jun 15, 2015, 05:28:26 posle podne »
Svejedno gde ces, imas i na kupujem prodajem da pronadjes... samo malo prati.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže miroslav3G

  • Junior
  • *
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #7 poslato: Jun 16, 2015, 03:49:59 posle podne »
ovaj sam danas našao na ebay...i naručio. Valjda bude dobar.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #8 poslato: Jun 16, 2015, 04:49:19 posle podne »
Da, Fotga je skroz OK. Neces pogresiti... treba izbegavati one NoName, koji omanu u dimenzijama :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže miroslav3G

  • Junior
  • *
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter za micro4/3...??
« Odgovor #9 poslato: Jun 16, 2015, 05:10:53 posle podne »
Vodio sam se iskustvom pređašnje kupovine, baš kod istog prodavca. Koštao me je 7.20 USD.

Van mreže The_Big_Lebowski

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • 131443460@N04/
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #10 poslato: Avgust 25, 2015, 03:20:16 posle podne »
Pozdrav,

Imam objektiv Carl Zeiss Tessar 50mm f2.8 na starom Praktica L2 filmašu, pa me interesuje šta od adaptera treba i da li je uopšte moguće koristiti ga na d3100? Greota da skuplja prašinu, a ako ima svrhe montirati ga na aparat (ako ne zahteva puno tehničkog znanja i $$$), poigrao bih se sa fiksnom žižom, budući da mi je u planu da pazarim upravo 50mm.  Takođe, da li postoji nešto na šta bih trebao da obratim pažnju pri korišćenju ovakvog objektiva na dslr telu? Pročitah blog, svatih da postoji mogućnost da je zeznuto upariti stare objektive sa dslr-ovima, pogotovo sa nikon dslr-ovima, ali ko pita, ne skita...  :)
"Yeah, well, that's just, like, your opinion, man..."

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #11 poslato: Avgust 25, 2015, 06:14:00 posle podne »
U teoriji bi ti trebao M42 adapter, ali u praksi to nece ici bas lako, jer Nikon ima jednu od najvecih registracionih distanci, pa tako u ovom slucaju ima viska celih 1.04 mm.
To u praksi znaci da nemas fokus na beskonacno. Sto je siri raspon to je mogucnost fokusiranja manja, pa ces tako sa staklom od 50mm imati problem sa fokusiranjem vec na 1.5m razdaljine od objekta fotografisanja. Sa recimo Jupiterom 37a od 135mm, mozes fokusirati do 6m razdaljine.
Zapravo, on se ponasa jednako kao da si stavo tubu debljine tih 1.04 mm.

Imas adaptere koji imaju opticki korektivni element, ali on ozbiljno degradira izlazni rezultat, odnosno fotografiju. Verovatno da postoje dobri adapteri, ali si tada vec usao u sivu zonu finasija gde je besmisleno ulagati toliki novac.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže The_Big_Lebowski

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • 131443460@N04/
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #12 poslato: Avgust 26, 2015, 10:22:52 pre podne »
Zorane, hvala na brzom odgovoru...

U prevodu, da se manem ćorava posla (i u figurativnom i u tehničkom smislu)  :D
Zaista je šteta ne iskoristiti takve stare objektive, pogotovo što je i takav, preko 20 godina star, verovatno bolji od mog kit objektiva... No, šta je tu je, možda me to natera da pazarim stari dobri film, pa da ispucam par komada, čisto da me prođe ćef oko tog objektiva... A i nekako lepo izgledaju na ovim starijim aparatima, mada vidim da je vintage ponovo in, što mi je posebno drago...
"Yeah, well, that's just, like, your opinion, man..."

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #13 poslato: Avgust 27, 2015, 12:56:19 pre podne »
zato kupis neki milc i mozes da ga okacis bez ikakvih optickih zezancija, direkt preko obicnog parceta metala i vozi misko radi 1/1
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže The_Big_Lebowski

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • 131443460@N04/
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #14 poslato: Avgust 27, 2015, 10:01:26 pre podne »
@ arhi

Znaš kako, u poslednje vreme i razmišljam o tome. Budući da se neću previše udaljavati od amaterskih voda što se tiče fotografije, a da, igrom slučaja, imam pristup popriličnom broju starih objektiva (kumov ćale je strastveni kolekcionar svega i svačega, pa ono što smo uspeli da pronađemo u silnim kutijama obuhvata nekoliko Pentacon stakala, par CZJ u raznim stadijumima raspadanja i  popriličan broj ruskih stakala...)), i da bi mi baš bilo drago da ih isprobam, čisto radi fore, možda se i odlučim za neki MILC, pre svega da ne bih izvodio razne vratolomije sa montiranjem stakala na nikona...
"Yeah, well, that's just, like, your opinion, man..."

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #15 poslato: Avgust 28, 2015, 01:35:03 pre podne »
@ arhi

Znaš kako, u poslednje vreme i razmišljam o tome. Budući da se neću previše udaljavati od amaterskih voda što se tiče fotografije, a da, igrom slučaja, imam pristup popriličnom broju starih objektiva (kumov ćale je strastveni kolekcionar svega i svačega, pa ono što smo uspeli da pronađemo u silnim kutijama obuhvata nekoliko Pentacon stakala, par CZJ u raznim stadijumima raspadanja i  popriličan broj ruskih stakala...)), i da bi mi baš bilo drago da ih isprobam, čisto radi fore, možda se i odlučim za neki MILC, pre svega da ne bih izvodio razne vratolomije sa montiranjem stakala na nikona...

pazi ja uzeo ovde na forumu od coveka neki polovan sony star ko biblija milc cisto da vidim kako to ide sa tim adapterima, ima adapter za skoro sve, svi su bez optike, i sve sljaka do jaja ... naravno manuelisanje i to .. ali sa nekim modernijim milcom adapteri, posebno ako te ne zanima autofokus, rade besno
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže The_Big_Lebowski

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • 131443460@N04/
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #16 poslato: Avgust 28, 2015, 10:18:14 pre podne »
@arhi

Druže, hvala na informacijama, vrlo su mi korisne... Ja sam trenutno u nekom procepu, svrbi me da potrošim ovaj štek na MILC kako bih isprobao sve te nove igračke (od kojih 90% vrv ne vredi 5 para), i ne samo zbog toga, ali u tom slučaju ne bih odmah mogao da se otvorim i za neko bilo kakvo staklo za njega, tako da bih neko vreme visio sa tim starim objektivima bez AF-a. Što i ne bi bio neki problem da nemam ćeru od 13 meseci (zbog koje sam i ušao u amatersko fotografske vode), koju jedva (ali jeeeedva  :o) hvatam i sa ovim nikonskim kit objektivom, tako da bi dobra fotka (pod tim podrazumevam da se na njoj razaznaje da je u pitanju slika deteta) bila misaona imenica... :)
"Yeah, well, that's just, like, your opinion, man..."

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #17 poslato: Avgust 28, 2015, 07:39:25 posle podne »
gde si fizicki? evo ti ovaj moj bajati sony sto sam ja uzo za probu sve sa M42 adapterom pa probaj nedelju dve dana kako to funkcionise sa manuelcem i milcem (nije reprezentativan za moderni milc posto je spor, mator, mala rezolucija, nema veliki iso, ali vise nego reprezentativan da vidis kako funkcionise milc+manuelac.. uzmes, igras se, pa vratis .. ne kosta nista, evo ga u beogradu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #18 poslato: Avgust 29, 2015, 12:00:51 posle podne »
Zorane, hvala na jos jednom poucnom tekstu, koji dolazi bas u pravi cas.

Naime, bas juce sam od ocevog prijatelja, koji je cuo da sam poceo da se zanimam za fotografiju dobio gomilu opreme.

Pre svega, bitno je da naglasim da :
-Imam Sony A6000
-Nemam nikakvih iskustava sa ovim objektivima, osim sa kit objektivom
-Pocetnik sam, koji je jako voljan da uci.

U prijateljevoj staroj, koznoj fotografskoj torbi nalazi se :
- Fotoaparat 
                -Zenit 11
- Blicevi : 
                -Luxon 16A+
                -Norma Fil 16
- Objetkivi :
                - Industar  61-6/3-MC 2,8/50 8610299
                - Helios 44m-4 2/58
                - MC Jupiter-37A 3,5/35 908095
                - Pentacon Auto 2.8/29 Multi Coating
-Adapter
                -Super Paragon MC Auto Tele Converter 2X For Pentax

Interesuje me, da sta od ovoga bi se moglo koristiti za SonyA6000?
Ukoliko moze, kakav adapter treba da imam za tako nesto?
Da li uopste vredi pokusavati nesto tako? (Pocetnik sam, ali ako ce mi ovo pomoci da naucim vise kako razni objektivi funkcionisu, meni bi to bilo svakako korisno.

Jos jednom hvala unapred na svim savetima. Mnogo clanova na ovom forumu mi je pomoglo da napredujem i gledam na fotografiju na drugaciji nacin.
Sony A6000 16-50

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima
« Odgovor #19 poslato: Avgust 29, 2015, 12:28:28 posle podne »
M42 to Sony E mount adapter, narucis na ebay, ili uzmes kod nas ako ne mozed da cekas. Nije velika razlika. Fina su to stakla za igranje :) Jupiter pogotovu..
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5