Autor Tema: Portreti @dalibort82  (Pročitano 316895 puta)

0 Članovi i 10 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #420 poslato: Oktobar 21, 2015, 07:48:09 posle podne »
Iza ugla...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #421 poslato: Oktobar 21, 2015, 08:04:35 posle podne »
Znam da ce me sad pojedini "napasti", ali meni se cini da je ovo ipak bolje od onog sto si radio sa Canonom?
Ne znam da li je do tvog iskustva, kompozicije, svjetla, obrade, itd, ili je kombinacija x-t1+56 ipak toliko dobra... :)

Meni se ovo sve vise svidja!

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #422 poslato: Oktobar 21, 2015, 08:04:56 posle podne »
 :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #423 poslato: Oktobar 21, 2015, 08:08:24 posle podne »
@blackbeast      Iskreno ne moze se tako posmatrati, i jedan i drugi imaju prednosti i mane, tek sada sam provalio da Fuji drugacije eksponira od Canon-a za sve treba iskustvo, ono so je prednost Fuji-ja je sto manje imam fotografija van fokusa na velikim blendama u odnosu na Canon a to je zbog tezine. A mana je sto zbog manjeg senzora zahteva vise svetlosti.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #424 poslato: Oktobar 21, 2015, 08:27:31 posle podne »
.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #425 poslato: Oktobar 21, 2015, 08:30:54 posle podne »
Recimo, sta sam ja uocio do sada. U poredjenju sa nikonom d3200, fuji x-e1 neuporedivo bolje odredjuje WB. U bilo kojoj situaciji.
Sta mi je jos prednost, to je mjerenje svjetla sa drugim objektivima, preko adaptera. To radi odlicno, kao da je njegov objektiv nakacen. Sasvim korektno odredi ekspoziciju. Dok Nikon nije htio da mjeri, ako nema veze izmedju objektiva i tijela, tj, morao se drzati samo u M modu (recimo, ako su nakacene makro tube, bez elektronike).

Stigao mi je i grip, pa je sad puno ljepsi za drzati. Onako me nekad znala ruka zaboljeti.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #426 poslato: Oktobar 21, 2015, 08:46:36 posle podne »
Na ovoj je elektronski shutter i bukvalno moze na direktnom suncu da se slika bez problema
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #427 poslato: Oktobar 21, 2015, 10:21:07 posle podne »
.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #428 poslato: Oktobar 21, 2015, 10:58:20 posle podne »
ova DSF0912_XL.jpg mi je bas dobra .. svetlo, obrada i kadar!
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #429 poslato: Oktobar 21, 2015, 11:14:08 posle podne »
Hvala Djole
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #430 poslato: Oktobar 21, 2015, 11:14:21 posle podne »
Mirrorless Reflection
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #431 poslato: Oktobar 22, 2015, 11:45:30 pre podne »
Svetlo sa dva prozora i jednih vrata u skucenoj prostoriji :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #432 poslato: Oktobar 22, 2015, 12:08:20 posle podne »
dalibore ma ti ces napraviti solidan portret svuda i na svakom mestu, u svakom prostoru, pri svakom svetlu, a mozda moze i bez svetla!

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #433 poslato: Oktobar 22, 2015, 12:17:28 posle podne »
To je oldi kad si opsesivan sa svetlom, i kad naucis da vidis svetlo a za to mi trebalo bas dostaaa...gledanja
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #434 poslato: Oktobar 22, 2015, 12:18:02 posle podne »
Posladenja u seriji sa ove dve mlade devojke
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #435 poslato: Oktobar 22, 2015, 01:09:12 posle podne »
Slagao sam...ima jos dve :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #436 poslato: Oktobar 22, 2015, 01:26:49 posle podne »
Znam da ce me sad pojedini "napasti", ali meni se cini da je ovo ipak bolje od onog sto si radio sa Canonom?
Ne znam da li je do tvog iskustva, kompozicije, svjetla, obrade, itd, ili je kombinacija x-t1+56 ipak toliko dobra... :)
Znači, ti si iskusno utvrdio da je to do opreme? :D

Kako si, da mi je znati, poredio fotografije koje ni motivom, ni kompozicijom, a ni ostalim bitnim aspektima, nisu slične ovima? Mislim, nekad sa istom opremom možeš da dobiješ ogromne razlike u zavisnosti od okolnosti, pa mi nije jasno kako ti sa web rezolucije provaljuješ finese?

Da ti pojasnim za ovo drugo:
Recimo, sta sam ja uocio do sada. U poredjenju sa nikonom d3200, fuji x-e1 neuporedivo bolje odredjuje WB. U bilo kojoj situaciji.
Sta mi je jos prednost, to je mjerenje svjetla sa drugim objektivima, preko adaptera. To radi odlicno, kao da je njegov objektiv nakacen. Sasvim korektno odredi ekspoziciju. Dok Nikon nije htio da mjeri, ako nema veze izmedju objektiva i tijela, tj, morao se drzati samo u M modu (recimo, ako su nakacene makro tube, bez elektronike).
Ovaj problem proizilazi iz nerazumevanja načina rada. Nikonom si pokušao da meriš glavnim svetlomerom, kojem je na Nikonu neophodan input sa objektiva, dok na MILC-u to radiš u LV režimu, koji je jedini na raspolaganju. Da si probao preko LV-a na Nikonu, video bi da je to manje/više isto.

Uvek kažem, Fuji ima toliko vrlina, da je potrebno dosta vremena sve ih sagledati. Ali je skroz smešno kada se kao vrline i prednosti navode neke stvari koje odavno postoje na svim mogućim i nemogućim aparatima. Uživajte u onome što imate i fotografišite što više, bez potrebe da sebi i drugima potvrđujete da se niste zaebali. Tek kad tu granicu prevaziđete, moći ćete da kažete da ste zadovoljni. Ovako, ne prođe tri posta, pa onda neko poređenje sa neuporedivim... a zašto, đavo će ga znati...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 22, 2015, 01:49:43 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #437 poslato: Oktobar 22, 2015, 01:55:05 posle podne »
@storm, ti imas neuporedivo vise iskustva i znanja kako o samoj fotografiji, tako i o (maltene) svoj mogucoj i nemogucoj opremi (objektivi, tijela, itd) u odnosu na mene (a vjerovatno se ovo moze primijeniti i na dosta drugih clanova foruma, ali ne zelim da govorim u necije drugo ime, nego, samo za sebe). Ja sam samo rekao ono sto sam ja primijetio. Konkretno mislim na razlike izmedju d3200 i x-e1. Necu da ulazim previse u detalje (vec sam rekao u prvoj recenici zasto), nego samo govorim ono sto sam primijetio.
D3200 ima neuporedivo bolji af u odnosu na x-e1, ali samo pri losem svjetlu. Pri dobrom svjetlu ta razlika se gubi. Cak mi x-e1 brze fokusira u nekim situacijama. To nije nikakvo naucno mjerenje, nego samo moj subjektivan osjecaj. Jasne su mi prednosti faznog u odnosu na kontrastni af i logicno je da fazni ima veliku prednost. Nisam imao prilike da probam hibridni af na novijim fuji tijelima, ali koliko sam vidio, to radi prilicno dobro.
X-e1 preciznije odredjuje wb, tj, nisam do sada primijetio da je igdje promasio. Nisam ga jos nesto puno koristio (ispucao sam mozda 300-400 snimaka, dok sam sa d3000 i d3200 napravio oko 14000), pogotovo nisam imao prilike u svim situacijama kao sto sam koristio D3xxx (logicno, treba vremena za to), ali sam ipak te stvari odmah primijetio, jer sam ipak skupio malo vise iskustva i znanja, u odnosu na prvi dodir sa dslr-om prije 3 godine.
Drugo, mjerenje svjetla mi isto malo vise odgovara nego na Nikonu.
Trece, ergonomija. d3200 sam koristio sa gripom, koji je cinio ogromnu razliku u ergonomiji pri drzanju tijela. X-e1 je dosta manji, ali sam sa ovim gripom sto sam nabavio problem ergonomije rijesio prilicno dobro.
Sledece, isto sto se tice djelimicno ergonomije, raspored tastera, a narocito "tockici" za ekspoziciju i kompenzaciju. Meni to odgovara i puno mi se vise svidja u odnosu na d3200.

Da ne nabrajam dalje. To je, kao sto sam rekao, ono sto sam primijetio do sada. Znaci, cisto subjektivno. Ja ne vrsim nikakva naucna poredjenja, niti me interesuje raspravljanje o prednostima i manama nekog sistema u odnosu na drugi, nego samo iznosim ono sto sam vidio do sada i sto meni licno odgovara.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #438 poslato: Oktobar 22, 2015, 02:13:05 posle podne »
A zašto si ti sad elaborirao sve ovo gore, kad sam se ja osvrnuo samo na konkretne stvari u tvom postu - poput problema merenja sa MF objektivima?

Većina ostalog što si napisao je i subjektivna i objektiva (mešano, ima svačega) i meni u principu potpuno OK. Ja tu ne vidim problem. Samo sam ti rekao da od merenja na Nikonu očekuješ nešto što nemaš kako da probaš na Fujiju. Drugačiji je koncept i drugačiji su uslovi funkcionisanja.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti @dalibort82
« Odgovor #439 poslato: Oktobar 24, 2015, 12:19:56 pre podne »
Kakvo je zezanje sa Fujijem, samo me zapitkuju, jel to na film, pa zasto...ludilo :) 
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress