Autor Tema: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini  (Pročitano 8067 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« poslato: Maj 12, 2015, 06:55:21 posle podne »
Pozdrav svima. Posedujem Nikon 3200, a uz njega objektive 50 mm i 18-105. Hteo sam da pitam za još dva objektiva za koje smatram da su mi potrebni.

a) jedan bi bio za makro fotografije, pri čemu me najviše zanima slikanje cveća i ručnih stova
b) drugi bi bio za fotografisanje onoga što se vidi u daljini, npr. panorama, za koje želim da budu oštre, udaljenih građevina i slično (klasika za letnji odmor)

Pošto mi je budžet ograničen, hteo sam da zamolim za jeftiniju varijantu koja radi posao. Nisam na nivou fotografija za stock ili zarađivanja od fotografisanja, već samo amater.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #1 poslato: Maj 12, 2015, 08:02:06 posle podne »
Meni uvek pada na pamet prvo Nikon AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G, za koji neki kazu da nije nesto... ali ono sto ja videh po netu od primera, valja koliko hoces.
Druga opcija za makro, su tube... i uopste nisu za salu. Ko zna sa njima, dobija odlicne rezultate.

Ovo drugo nisam bas najbolje razumeo. O kojoj tacno zizi pricamo... jer ostre zgrade u daljini mozes dobiti i sa 50mm?

Stativ?
Mislim, 18-105 je fin objektiv... bas za te turisticke varijante.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #2 poslato: Maj 12, 2015, 09:21:07 posle podne »
Hvala na odgovoru. Što se tiče oštrine, sasvim sam zadovoljan objektivom od 50 mm, koji su mi preporučili članovi foruma i fenomenalan je za više vrsta slika, ali sam mislio na neki teleobjektiv (ako sam se dobro izrazio), npr. koji može da napravi sliku da uvećam detalj koji je u daljini, npr. ako bih slikao beogradskog Pobednika, neku tvrđavu u daljini i slično. Naravno, ne mislim da je potrebno da mi se vidi mahovina na tvrđavi koja je od mene udaljena dva kilometra, ili da se Pobedniku vide zenice, ali u mešuvremenu sam video neki Nikonov simulator objektiva (postavljen link i ovde na forumu) i vidim da neki modeli koji imaju do 300 mm bolje uvećavaju onu tvrđavu sa simulatora. Evo linka za simulator: http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/#DX

izvinjavam se ukoliko sam neprecizan jer ne baratam baš najbolje terminologijom. Provalio sam dosta trikova na aparatu, zahvaljujući ovom forumu, jednom uglednom članu (Serb, druže, nadam se da ovo čitaš, jer bez tebe ne bih naučio neke stvari), izvorima na internetu i eksperimentisanju sa aparatom. Ipak, da bih nešto ozbiljno naučio, moram da malo gnjavim stare vukove  ;)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #3 poslato: Maj 12, 2015, 10:37:11 posle podne »
Citam citam:) Razmisljao je Nesa o sigminom objektivu 70-300 , pa sam mu rekao da pita na forumu posto ja ne znam kakav je taj objektiv , pa ako moze neko da mu da dobre savete neka se ne stidi:)

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #4 poslato: Maj 12, 2015, 11:34:35 posle podne »
Da se ukljucim da pomognem sigma 70-300mm apo dg makro..Koristim je,izuzetan objektiv,ima bucan motor kada fokusira,ima makro rezim koji super radi..e pazi sad ostar je sto blize slikas to je ostriji..koliko sam razumeo ti bi slikas nesto u daljini i kada kropujes da bude ostro kao ovo u prvom planu,kod sigme nije bas tako ali za te pare koliko ona kosta ja sam super zadovoljan...

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #5 poslato: Maj 12, 2015, 11:42:28 posle podne »
Nešo tu sigmu ti ne preporučujem. Imao sam je. Ne pravi loše fotografije ali malo zumiranja može da izdrži. Meni je izdržala nepune dve godine mada sam je dosta upotrebljavao za avione, ptice i svega u vazduhu. Nikad mi nije pala, korektno je čuvana ali neki plastični deo unutra je otišao i nije mogla da se popravi. Što ne znači da bi to bio slučaj i kod tebe. Samo ti iznosim moje iskustvo.
Najbolja varijanta je nikor 70- 300 mm, ali verovatno skupa....

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #6 poslato: Maj 12, 2015, 11:48:02 posle podne »
@ Medicinski tehničar: Jeste, to je ono što sam hteo, da slika bude jasna kada se kropuje.

Uzgred, pošto vidim da si naveo opremu u potpisu, da li si na 3100 stavio ruske objektive koje si dole naveo. Koliko sam ovde pročitao, nezgodna je kombinacija tela koje nemaju motor za fokusiranje i starih objektiva, ali da se to može kompenzovati blendom. Da li bi mi se isplatilo da izmem neki od tih ruskih objektiva, tj. helios, adapter za Nikon i da tako slikam cveće ili slične motive?

@Petko, hvala i na ovoj informaciji, treba znati i šta se može desiti.


Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #7 poslato: Maj 12, 2015, 11:55:06 posle podne »
Za makro najbolju varijantu si već dobio. Nikor 40mm micro ili makro prstenovi sa AF. Ne vredi ''silovati'', na kraju bićeš nezadovoljan.

Van mreže atosic47

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • https://www.flickr.com/photos/122112352@N04/
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #8 poslato: Maj 13, 2015, 02:12:48 pre podne »
Ja imam d3200 i za sada samo tamron 90mm 2.8 macro. Prezadovoljan sam ostrinom, malo vise ca, ali to se lako sredi. Sluzi i za portrete, mada ume da promasi fokus na 2.8, pri slabijem svetlu se ponekad muci dok fokusira. Polovan kosta kao nov nikon 40mm micro, da li samo zbog vece milimetraze lil jos neceg to ne znam. evo ti jedne slike sa tim objektivom, prvi link je crop, drugi original:
https://www.flickr.com/photos/122112352@N04/17168187058/in/dateposted-public/
https://www.flickr.com/photos/122112352@N04/17168453050/in/dateposted-public/

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #9 poslato: Maj 13, 2015, 06:19:46 pre podne »
petko30...uplasio si ke za sigmu ne pitaj..ja moju koristim vec godinu dana,ali kao garancija joj naravno evropska 3 god...
nesa...pazi mogu ti stari objektivi,i moze da slikas sam sve radio od fokusa i blende..cvece isl ono sto je staticno moze..za nesto brze ne..i da fokusiras samo do neki 2m ispred sebe i to je..mada za 1000 din nije lose..

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #10 poslato: Maj 13, 2015, 07:50:43 pre podne »
Ako hoces da dobijes sa 300mm bas veliku ostrinu na nekom veoma udaljenom objektu, onda ces morati malo vise da se "ispruzis". Mozda bi bolja opcija bila 55-200. Njega svi hvale. Ja ga licno nisam koristio, tako da ne mogu nista reci, ali bas dosta ljudi ga hvali.
Ja imam 70-300G (vidis dole u potpisu), ali je on polovan 90 eura. Koliko para, toliko muzike. Za objekte do 20-30m udaljenosti, solidno je ostar, ali tek na f9-11. Kad kazem solidno, mislim bukvalno tako. Za te pare, dobar. Ali za vece udaljenosti, nije. Mada, koliko cesto meni treba taj raspon, moze da posluzi.
Ja od kako sam prije 2 mjeseca nabavio 50mm, doduse u D varijanti, 99% fotografija sam napravio sa njim. I svaki put se iznova iznenadim kako je ostar, cak i na f1.8. :D

A da li bi ti 85mm f1.8 mogao odraditi posao? U kombinaciji sa njim i sa vecom rezolucijom na d3200, mozes i dosta da kropujes. Mada nije to kao objektiv vece duzine, ali sigurno mogu da se dobiju dobri rezultati.

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #11 poslato: Maj 13, 2015, 09:49:34 pre podne »
blackbeast,apsolutno se slazem sa tobom..Mada je dobra parica potrebna,ali neka razmisli koliko ce puta on mesecno da ga upotrebi da bi dao ogromne pare,ako ce jednom mesecno suludo je davat..Mada mislim da stalno predmete u daljini nece kropovat,ali postoje i vece zizne daljine paaaa...samo sto treba ona sitnica NOVAC....A za 85 mm 1.8 licno mislim da je to vrh vrhova,na crop telu je to 127.5mm sto je perfektno..ja sam i sa 50mm odusevljen kada probao..

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #12 poslato: Maj 14, 2015, 07:59:27 posle podne »
Hvala svima na odgovorima.

Ako sam dobro shvatio, 40 mm bi bila najbolja varijanta za makro, dok za objekte u daljini treba probati najbolju opciju. Pokušaću da isprobam neki 55-200 da vidim čisto šta može.

U prilogu imam jednu fotografiju koju sam napravio objektivom od 50mm čisto za poređenje. Da li onaj od 40 može da stvori bolje rezultate i kako se to manifestuje?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #13 poslato: Maj 14, 2015, 08:24:24 posle podne »
Pa, njegova minimalna fokusna distanca je 16cm (tj. mozes da se priblizis objektu koji fotografises, bas toliko) i sto ces dobiti 1:1 uvecanje. To znaci da bi mogao ovaj cvet da uslikas tako da ceo stane u kadar.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #14 poslato: Maj 14, 2015, 08:31:25 posle podne »
Hvala Zorane. Ako mogu još da pitam u vezi sa razlikama, kada bi kadar bio isti, da li bi bilo nekih razlika po pitanju oštrine, dubine i sličnog?

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #15 poslato: Maj 14, 2015, 09:20:38 posle podne »
Sve zavisi od toga koliko mozes da se "ispruzis". Gledaj, za makro bi ti bio najbolji 105mm f2.8 Micro.  Nema boljeg Nikon objektiva za makro od ovog. Ali... Nisi naveo cifru do koje mozes da ides. Ali pretpostavljam da je on ipak izvan tvojih mogucnosti.

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #16 poslato: Maj 14, 2015, 10:00:32 posle podne »
Koliko košta taj objektiv ako se uzme polovan? Što se tiče novca, mislim da bi mi u ovom trenutku oko 200 evra bio maksimum.

Van mreže pedja

  • Član
  • **
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #17 poslato: Maj 14, 2015, 11:54:00 posle podne »
evo neke sa mog 18-55mm doduse malo je doradjena
nikon d5100 18-55*55-200* canon 400d rebel xti
http://www.flickr.com/photos/30207060@N05/?donelayout=1

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #18 poslato: Maj 15, 2015, 08:14:35 pre podne »
Koliko košta taj objektiv ako se uzme polovan? Što se tiče novca, mislim da bi mi u ovom trenutku oko 200 evra bio maksimum.

Pa nov je oko 800 eura, a polovan ne vjerujem da se moze naci ispod 400 eura. Iskreno, ne znam ni zasto bi ga neko prodavao... :D Jer jednom kad ga kupis, nece ti pasti lako na pamet da ga prodas, osim ako ti bas pare hitno zatrebaju. :)

Zato sam i rekao da pretpostavljam da ti nije bas u okviru mogucnosti. 40mm f2.8 micro ti je najjeftinija ulaznica u kvalitetan makro svijet. Nov je mislim oko 300 eura, vjerovatno i manje. Tako da bi ti se mogao uklopiti u budzet, pogotovo ako ga nadjes negdje polovnog.


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200 - objektivi za makro i predmete u daljini
« Odgovor #19 poslato: Maj 15, 2015, 12:29:31 posle podne »
Citat
U prilogu imam jednu fotografiju koju sam napravio objektivom od 50mm čisto za poređenje. Da li onaj od 40 može da stvori bolje rezultate i kako se to manifestuje?

Ako bi slikao sa 40mm micro, dobio bi kadar u kojem bi ti cvet zauzimao većinu kadra, a ne ovo zelenilo. Dakle značajno veće uvećanje. Ako ti je makro primarni cilj, za to ti je 40-tica duplo bolji izbor.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D