Autor Tema: Saveti za obradu fotografija  (Pročitano 9168 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Saveti za obradu fotografija
« poslato: April 29, 2015, 08:58:49 posle podne »
Praksa je pokazala da je potreba za nekim osnovnim koracima u obradi fotografija potrebnija, nego puko teoretisanje o tehnikalijama i razlikama izmedju brendova. Otvoricu ovu temu, i pokusati da na jednom mestu objedinim sva ona pitanja koja dobijamo na PP, jer je strah od postavljanja pitanja na forumu, ocigledno prisutan. Bez razloga, rekao bih... ali hajde.
Iskreno se nadam da ce vremenom ova tema nagurati dosta strana, i da ce biti od koristi svima onima koji prave prve korake u fotografiji, a nadam se da ce biti zanimljiva i naprednijima koji su takodje pozvani da upute sugestiju ili neko svoje vidjenje.

Ova tema ce biti tesno povezana sa blogom, koji je po prirodi pregledniji za obradu ovakvih tema.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #1 poslato: April 29, 2015, 09:02:03 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #2 poslato: April 29, 2015, 10:12:46 posle podne »
Jel ovo metod dragog nam druga Juze?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #3 poslato: April 29, 2015, 10:23:22 posle podne »
Naravno da jeste. :) Svasta sam procitao za sve ove godine, svasta isprobao... sa sve Nik sharpenerom, ali se ovo pokazalo kao najumerenije i najprikladnije u vecini slucajeva.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #4 poslato: April 29, 2015, 10:44:53 posle podne »
Ja licno sam najvise zadovoljan kad ostrim preko High Pasa.

Otvorite novi layer...idete na image/adjustmens/ brightnes/contrast...Kad vam se otvori prozo prvu stiklirate use lagacy i u kontrast ukucate -50...zatim idete High Pass stavite vrednost 10 promenite i onda promenite blending mode na vivid light i po zelji smanjite opacyty...Druga opcija je sve isto samo HP stavite oko 3 i promenite blending mod na soft light (ovo ja koristim)...Ovo su vrednosti za 36 mpx, tako da ako koristite npr aparat sa 12 mpx onda stavljate trecinu vrednosti HP. Smanjujete opacyty layera ako se pojavi i malo Noisa... Uglavnom ovo koristim za portrete a posto slabije fotkam prirodu mozda i nije najbolje resenje, ne znam nisam probao:)
« Poslednja izmena: Maj 05, 2015, 10:07:53 pre podne od strane Zoran Rodic »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #5 poslato: Maj 05, 2015, 12:32:23 pre podne »
Ispravka jedna ovo a Vivid Light nije 10 nego 1.0 ili malo jace, greska u kucanju pa moderacijo ako vam nije tesko ispravite :)

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #6 poslato: Decembar 11, 2015, 10:01:41 pre podne »
Oštrenje fotografija za web

Samo da se zahvalim na ovom savetu, fotke mnogo bolje izgledaju kada se ovaj recept primeni gde god da ih kačim.  :)

Meni kao početniku i totalnom laiku mnogo znače tekstovi iz bloga i kada nadjem vremena isprobaću i softvere koje preporučuješ.

Kao neki predlog ili možda ideja za budući tekst je kako na najbolji način pripremiti fotografiju pre nošenja na izradu, štampanje, mislim neke osnovne stvari i podešavanja pri exportu, kako tada oštriti itd. Ako i Ti smatraš da bi bilo zanimljivo, naravno.  :) Tekst o "JPEGCrops" programu sam naravno pročitao.

HVALA !
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #7 poslato: Decembar 11, 2015, 12:42:25 posle podne »
Hvala na lepim recima... ;) ... a sto se tice stampanja, i to sam pojednostavio koliko mogu. Sum ne skidas, jer se on ne vidi skoro uopste u stampi, pa cak i ove sa ISO 3200 izgledaju bas kako treba. Mozda je najbitnije u celoj prici naglasiti ''majstoru'' za masinom, da ne ukljucuje neke svoje presete, vec da to sve poiskljucuje i isprinta onako kako si ti obradio.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #8 poslato: Decembar 11, 2015, 09:57:44 posle podne »
Ja se izvinjavam, ali kada je Rodic vec pokrenuo temu oko stampanja . . .
Ja sam skoro radio katalog za izlozbu, koji se stampao ofset. Kako je mogce da su fotke ispale sa ubijenim senkama, pojacanim kontrastom i  losom ostrinom?
Te fotke su po difoltu 300tpi, kako je moguce da cak i smanjene za publikaciju ispadnu neostre?

Pokusavam da shvatim jesam li ja napravio neki propust u pripremi ili je to do same stampe . . .
Bas sam se iznervirao kada sam video . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #9 poslato: Decembar 11, 2015, 10:10:05 posle podne »
^ Slican slucaj samo sto su u pitanju porodicne fotke u formatu 10x15 i nisam imao problem sa ostrinom koliko sa ubijenim senkama i pojacanim kontrastom, pojedine ispale uzasno pa ne znam da li je do mene ili da menjam radnju.

Inace na forumu malo ima teksta na ovu temu pa zato i dadoh predlog.

Hvala Zorane na odgovoru, pokusacu i tako.


Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Saveti za obradu fotografija
« Odgovor #10 poslato: Decembar 12, 2015, 09:24:24 pre podne »
Nije problem evo ja veceras otvaram temu jer sam konacno dobio primerak pa cu da skeniram . . .
Da konacno i to razresimo, sigurno ima ovde ludi koji znaju to . . .
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m