Autor Tema: Toskana  (Pročitano 5934 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Toskana
« poslato: April 18, 2015, 08:06:39 pre podne »
Toskana je po meni jedan od najlepših delova Italije. Sve odiše lepotom i skladom i nekako je bilo prirodno da se tamo rode Humanizam i renesansa i izadje iz mračnjaštva srednjeg veka. Nije čudo što tamo uvek ima turista. Sve se fotografiše, i priroda i arhitektura, aparati neumorno škljocaju, i to sve vrste uredjaja, od skupih DSLRa do mobilnih telefona. Na svakom brdašcu je po neka starina, seoce, crkva, sve prelepo uklopljeno u prirodu. Tokom svog boravka, davao sam prednost baš tim malim mestima, pre nego Firenci ili Sijeni, Livornu, koji su uvek pretrpani turistima, pa često ni ne vidite to što bi ste želeli da snimite, ili ako snimite, onda u kadru imate dvadesetak ljudi. Evo nekoliko snimaka iz tog prelepog dela sveta.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #1 poslato: April 18, 2015, 11:21:08 pre podne »
Toskana je u pravom smislu reci, ogromna inspiracija za fotograski Svet...nemoj da stajes Oldi :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Toskana
« Odgovor #2 poslato: April 18, 2015, 11:34:16 pre podne »
Prelepo Oldi :-)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #3 poslato: April 18, 2015, 03:46:42 posle podne »
Bacio si me na teske muke, moracu malo da posetim Toskanu ali moracu da biram ko ide sa mnom, zena ili Nikon.
E sad ima i ona opcija da promenim zenu pa da idu i zena i Nikon sto bi bila naj opcija :)
Inace fotke su odlicne.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #4 poslato: April 18, 2015, 06:06:08 posle podne »
Bole da, inspiracija je svuda gde staneš i okreneš se. Sve imaju, more, brda, vino, salame,šume, gradove, crkve i umetnosti svake vrste... i samo te zove i mami da škljocaš.
Dalibore hvala, u pravu si zemlja je prelepa, i ja još ne mogu da se odlučim da li su mi lepša mala, stara mesta koje bedekeri jedva da i pominju, i veliki gradova sa katedralama i crkvama. možda sam malo više na strani malih mesta, tamo nema mase turista koji ti uleću u kadar, a imaš i mesta da se odmakneš i napraviš pristojan kadar. Ali priroda...e, to ne može da omane!
Bugarin razumem te sasvim. I moja supruga je non stop protestovala što zastajkujem, stalno gledam kroz Nikon i blagonaklono mi sugerisala da pogledam Toskanu malo i golim okom! Upotreba stativa je iz tog razloga i razloga turista skoro sasvim otpala, a planirana je za izučavanje bracketing-a. Nažalost, ništa od toga. Škljocni iz ruke i teraj dalje...

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #5 poslato: April 18, 2015, 06:08:18 posle podne »
Lijepo si nam ovo prezentovao Oldi, fino si izreklamirao Toskanu! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #6 poslato: April 18, 2015, 07:15:42 posle podne »
Oldtimer na ovim poslednjim fotkama imas malo problem sa nebom, verovatno je obrada u pitanju.

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Toskana
« Odgovor #7 poslato: April 18, 2015, 07:15:47 posle podne »
O Toskani sam cuo samo najlepse a Oldijeve fotografije me samo vise ubedjuju da tamo treba otici. "monteregioni 1" mi je za razglednicu.

Nesto razmisljam glasno..... Da li bi "cempresi u nedogled" mozda bili interesantniji da je put kadriran centralno umesto dijagonalno?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #8 poslato: April 18, 2015, 08:12:39 posle podne »
Da, obrada mu je zeznula nebo npr na. čempresima i plavetnilu mora. Mogao bi da proba da sačuva u boljem JPEG kvalitetu, da fotke budu recimo ~500KB pa da postavi jednu od te 2 ponovo, da vidimo da li je do toga.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #9 poslato: April 18, 2015, 08:22:34 posle podne »
Pretpostavljam da je u LR-u pojacana boja po kanalima i da je to to ali to se lako da ispraviti.

Van mreže Ivan83

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
    • Pogledaj profil
    • Smart Dev Team
Odg: Toskana
« Odgovor #10 poslato: April 18, 2015, 08:31:31 posle podne »
Fotke su dobre, samo bilo bi bolje da je bolji JPEG kvalitet odabran kad su čuvane. :)
Nikon D7100, Sigma 18-35mm F1.8, Nikkor AF 50mm f/1.8D, Nikkor AF 70-300mm 4-5.6D ED, Raynox DCR-250, YN568-EX

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #11 poslato: April 19, 2015, 06:58:45 pre podne »
Prvo, svima hvala za komentare koji mi mnogo znače. Recimo, u buduće neću sve pokvariti lošom obradom neba. Tačno, nebo je u seriji Toskana upropašćeno na nekooliko fotografija. Ja uvek koristim CPL, ali ipak i pored toga ponekad nebo bude skroz  "izgorelo" (ili nerealno ljubičasto plavo) i tada u Bridge-u "dodam" nebo koristeći gradijent filter (plavi, jasno). I to je mesto na kome se fotografija pokvarila, to je jednostavno loše uradjeno to mi je sada jasno. Što se tiče prevodjenja u .jpg, ja nekako cicijaški, da sačuvam prostor na disku gde sada ima mnooogo fotografija, uvek podsvesno idem na jako skromnu veličinu fajla, zato što pored .jpg čuvam i original .raw. Ukoliko neko poželi .raw verziju, rado ću mu je posati jer sam naučio da na forumu ima sjajnih korisnika Photoshopa od kojih sam mnogo naučio. Još jednom, hvala na savetima i sugestijama. Poslaću još nekoliko fotografija sa nebom koje je korektnije, umesto izvinjenja.

Van mreže Bubilica

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 269
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #12 poslato: April 19, 2015, 07:29:25 pre podne »
Oldi DIVNO! Vec pakujem torbu za Toscanu  :)  :) :)

Ja idem za koju nedelju na neko planinarenje pa se razmisljam da li da nosim taj CPl koji ne znam da koristim ili bolje bez njega...sada si me i ti malo uplasio, mozda je bolje da ga skinem :D
Nikon D3200 18-105mm VR

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #13 poslato: April 19, 2015, 04:48:26 posle podne »
Bubilice ne, pogešno si me razumela! CPL filter posebno za planinu OBAVEZNO poneti. Ima dosta na internetu o korisnosti ovog filtera, samo ga treba koristiti kako valja. I hvala za podršku!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #14 poslato: April 19, 2015, 07:35:30 posle podne »
BU, nosi obavezno CPL. Nije Oldi zeznuo pri fotkanju, već naknadno u PS-u.
Možda bi, kada se završi trenutno Fotorazgibavanje, mogli da odradimo neki RAW fajl iz Toskane koji nam već nudi :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #15 poslato: April 19, 2015, 08:25:33 posle podne »
Da bi se zavrsilo, mora prvo da pocne :)

BTW, tema Zadatak 45 ceka da bude otvorena... tako da Oldi moze sada, odmah... sada da pripukne zadatak.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #16 poslato: April 19, 2015, 10:34:15 posle podne »
Sve su lepe.:-)
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #17 poslato: April 20, 2015, 12:00:56 pre podne »
Druga mi je bas super Oldi  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #18 poslato: April 20, 2015, 07:32:23 pre podne »
Svima hvala na sugestijama i pohvalama.
Zoran Rodićrado ću izabrati fotografiju od ove mase koju sam naškljocao u Toskani. Predpostavljam da treba da bude RAW. Kako da zakačim toliki fajl i pošaljem ga majstorima na obradfu, molim za uputstvo.
I za izvinjenje evo još par fotografija, na kojima se nisam pravio umetnik u obradi neba. Nadam se da je tako bolje...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Toskana
« Odgovor #19 poslato: April 20, 2015, 08:08:34 pre podne »
Ova "kuca u Chiantiu" mi je ubjedljivo najbolja!!! I ostale su dobre, ali mi se ona najvise svidja!