Autor Tema: Jacina punjača i baterija  (Pročitano 14263 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #20 poslato: April 08, 2015, 10:16:28 posle podne »
   Znači da možda ne valjaju fotoaparati?Traži mnogo struje i zato neće da radi ?
Ako kupim skupe baterije da li ću imati isti problem da aparati neće da rade ili možda napravim samo 2-3 slike?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #21 poslato: April 08, 2015, 11:07:35 posle podne »
@bobanf
Izuzetno je retko moguće, a ja još nisam čuo za takav slučaj, da kada fotoaparat crkava, ali još uvek radi normalno, počne da troši baterije više.
Međutim često se dešava, a vrlo malo je poznato među serviserima i ostalim ljudima bliskim oblasti elektronike, da prljavi kontakti na baterijama i kontakti na aparatu mogu da prouzrokuju ovakve simptome. Prljavi kontakti se ne moraju videti golim okom.
Baterija se ponaša kao da je prazna ili ako staviš punu bateriju vrlo brzo se potroši (kao da nema kapacitet). I opet je napuniš i ona radi kratko i tako u krug.
Inače Ni-Mh baterije moraju da prime više kapaciteta nago što mogu da daju. Da nije tako imali bi perpetuum mobile ;)

@makis
Spojiš bateriju na unimer i meriš prvo "voltažu" pa onda "amperažu". Crvena na + i crna na - za oba merenja?
« Poslednja izmena: April 08, 2015, 11:09:45 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #22 poslato: April 08, 2015, 11:48:42 posle podne »
  USB ulaz/izlaz na fotoaparatima

   Neki aparati nemaju DC ulaz ali imaju USB ulaz/izlaz.Pretpostavljam da se  sa laptopa mogu puniti baterije i(li ) da aparat može raditi na struju i verovatno taj ulaz/izlaz služi za prenos podataka na kompjuter.

-Imam univerzalni USB kabl i kada ga iuključim u laptop na drugom kraju ima napon.To naravno koristi za rad ili punjenje fotoaparata ali kako regulisati jačinu struje i amperažu?
  -Da se ne ošteti aparat od velike jačine?
 -Da li svaki USB ulaz/izlaz  na fotoaparatu  služi i za rad(ponekad punjenje)  i za prenos podataka?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #23 poslato: April 09, 2015, 12:21:15 pre podne »
Ne možeš ništa pokvariti ako spojiš USB kablom fotoaparat i računar. Poneki aparati se tako i pune i ti kao korisnik nemaš brige oko toga.
U tom slučaju punjač je u aparatu, a računar samo daje struju.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #24 poslato: April 09, 2015, 03:54:22 pre podne »
 
Citat: makis
Nisam dovoljno stručan.
  Unimerom izmerim napunjenu bateriju i dobijem rezultat 1,45 V i 3,5-4 Ampera.

Posle više od 100 slika na Samsungu rezultat je: oko 1,10 V i oko 1,5 Ampera.

Nemoj nikada unimerom da meriš struju na baterijama. Uopste mi nije jasno ni kako si uspeo tako nešto, jer obično rezultira crkavanjem osigurača.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #25 poslato: April 09, 2015, 10:02:27 pre podne »
@ cronnin
Ma može to tako. Meriš "voltažu" i meriš "amperažu". Samo prebaciš preklopnik na unimeru.   :BangHead: :sign13:
Ubih se od pisanja, a na kraju sam samo pitao kako meri kapacitet jer mi je sve postalo ravno  8)
Verovatno meri na opsegu 20A. Tamo nema osigurač!

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #26 poslato: April 09, 2015, 10:33:19 pre podne »

  Mislio sam da možda postoje više vrsta USB kablova ....Za punjenje ili rad fotoaparata i(koji provode struju)  i drugi koji služe samo za prenos podataka (a ne provode struju)

  Ali verovatno svaki USB kabl dovodi struju iz laptopa u fotoaparat.Plašim se da ne spržim nešto u fotoaparatu

  Na primer fotoap. Pentax optio  ioma 2 USB ulaza/izlaza

http://www.camera-usermanual.com/pentax-optio-e40.html

A Traveler slimline x5 ima 1 ulaz/izlaz ali čak  ništa ne piše kod ulaza ni USB ni PC .Verovatno služi samo za prenos podataka...


http://www.digitaltoyshop.co.uk/Accessories_Traveler_Slimline_X5_t1642

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Jacina punjača i baterija
« Odgovor #27 poslato: April 09, 2015, 08:09:13 posle podne »
@bobanf
Izuzetno je retko moguće, a ja još nisam čuo za takav slučaj, da kada fotoaparat crkava, ali još uvek radi normalno, počne da troši baterije više.
Međutim često se dešava, a vrlo malo je poznato među serviserima i ostalim ljudima bliskim oblasti elektronike, da prljavi kontakti na baterijama i kontakti na aparatu mogu da prouzrokuju ovakve simptome. Prljavi kontakti se ne moraju videti golim okom.
Baterija se ponaša kao da je prazna ili ako staviš punu bateriju vrlo brzo se potroši (kao da nema kapacitet). I opet je napuniš i ona radi kratko i tako u krug.
Inače Ni-Mh baterije moraju da prime više kapaciteta nago što mogu da daju. Da nije tako imali bi perpetuum mobile ;)


Jedan stari samsung digimax, olimpus c 330 /mislim/, jos jedan koga zaboravih.. svi su imali iste simptome posle par godina.
Sada mi je ostao taj olimpus i noviji nikon L 22. Stavim iste baterije u nikona i radi ko zmaj a ovaj drugi nece.
Probacu da ocistim kontakte na olimpusu pa da vidim kao ce da se ponasa ali  sumnjam - previse redovno mi se desava isto. Koristim uglavnim nove alkalne baterije.